Рішення від 01.07.2008 по справі 6/40

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2008 р.

Справа № 6/40

Господарський суд Івано-Франківської області у складі :

Судді Грици Юрія Івановича при секретарі Цюрак Андрій Михайлович

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Прикарпаттяобленнерго" вул.Індустріальна, 34, м.Івано-Франківськ,76000

до відповідача Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського,21,м.Івано-Франківськ,76000

про визнання проекту відведення земельної ділянки затвердженим,визнання права оренди і спонукання до укладення договору оренди

Представники:

Від позивача: Гурова О.М., (довіреність № 875 від 25.06.07 заступник директора з правових питань)

Від відповідача: представник не з"явився,

СУТЬ СПОРУ : заявлено вимогу про визнання проекту відведення земельної ділянки затвердженим, визнання права ВАТ "Прикарпаттяобленерго" на оренду земельної ділянки та зобов"язання Івано-Франківської міської ради передати в оренду земельну ділянку площею 0,0920 га за адресою м. Івано-Франківськ, у дворі будинків № 117 вул. Є.Коновальця та № 3 вул. С.Стецько під проектування і будівництво житлового будинку.

19.06.08 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, а саме: визнати матеріали, поданих ВАТ "Прикарпаттяобленерго" достатніми для затвердження проекту відведення земельної ділянки, визнанати право ВАТ "Прикарпаттяобленерго" на оренду земельної ділянки та зобов"язати відповідача - Івано-Франківську міську раду укласти з ВАТ "Прикарпаттяобленерго" договір оренди земельної ділянки площею 0,0920 га за адресою м. Івано-Франківськ, у дворі будинків № 117 вул. Є.Коновальця та № 3 вул. С.Стецько під проектування і будівництво житлового будинку у двадцятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні оголошувалася перерва до 01.07.08.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на дозвіл Івано-Франківської міської ради на проведення проектно-пошукових робіт та збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки, рішення ІХ Сесієї Івано-Франківської міської ради від 10.10.2006 про погодження місця розташування житлового будинку , висновок Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів від 28.11.2006 № 2225 про погодження матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, висновок управління архітектури і містобудування про погодження відведення земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку, висновок головного державного санітарного лікаря м. Івано-Франківська про придатність для будівництва житлового будинку, висновок державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області про погодження проекту відведення земельної ділянки для будівництва житлового будинку, висновок про погодження матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва житлового будинку управління культури, висновок державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області про погодження розташування земельної ділянки для будівництва житлового будинку.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимоги заперечив. У запереченні на позовну заяву зазначив , що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу надати в користування земельну ділянку на підставі договору оренди за відсутності відповідного рішення є порушенням його виключного передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін в обгрунтування заявлених вимог та заперечень, суд встановив, що рішенням від 20.07.2005

№ 238 виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ВАТ "Прикарпаттяобленерго" дозволено проведення проектно-пошукових робіт та дозволено збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки.

Актом вибору земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку від 08.11.2005, складеним на підставі пункту 3.49 вищевказаного рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, комісією встановлено, що земельна ділянка для будівництва багатоквартирного житлового будинку відповідає санітарним та будівельним вимогам.

ІХ Сесією Івано-Франківської міської ради від 10.10.2006 було прийнято рішення про погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва житлового будинку відкритому акціонерному товариству "Прикарпаттяобленерго".

Позивачем проведені роботи з інвентаризації земельної ділянки, в результаті чого ним отримано:

- висновок Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів від 28.11.2006 № 2225;

- висновок управління архітектури і містобудування від 16.11.2006 № 2/3-3/2549;

- висновок Івано-Франківської міської санепідемстанції від 09.02.2007 № 83;

- висновок державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області від 15.02.2007 № 13-7/615;

- висновок управління культури від 02.02.2007 № 100/1-7/п;

- висновок державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області від 23.01.2006.

На підставі зазначених вище матеріалів ВАТ "Прикарпаттяобленерго" виготовлено відповідний проект відведення земельної ділянки для проектування і будівництва багатоквартирного житлового будинку, згідно з яким передбачено передача земельної ділянки за адресою: у дворі будинків вул. Є Коновальця, № 117 та № 3 С.Стецько м. Івано-Франківськ, площею 0,0920 га для будівництва житлового будинку.

24.05.2007 року проведено державну експертизу обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України та оформлено висновок № 1791/П, згідно якого поданий на державну експертизу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ВАТ "Прикарпаттяобленерго" для будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: у дворі будинків вул. Є Коновальця, № 117 та № 3 С.Стецько м. Івано-Франківськ, в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується.

Крім того, позивачем виготовлено план меж та акт встановлення існуючих меж ділянки в натурі, оформлено акт вибору земельної ділянки ( наявні в матеріалах справи).

Листом від 23.01.2008 № 65/8 постійної комісії з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони навколишнього середовища та сприяння розвитку сіл повідомлено позивача, що 23.01.2008 комісією розглянуто проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у дворі будинків Євгена Коновальця та № 3 на вул. Слави Стецько для будівництва багатоквартирного житлового будинку. За результатами розгляду комісія вирішила погодити надання земельної ділянки ВАТ "Прикарпаттяобленерго" під вищезгадане будівництво та внести дане питання на розгляд чергової сесії міської ради.

Листами від 25.05.2007 № 006/3497 та від 22.11.2007 № 006/7242 зібрані матеріали були передані позивачем в Івано-Франківську міську раду.

Листом від 29.01.2008 № 054/685 ВАТ "Прикарпаттяобленерго" направило на розгляд до Івано-Франківської міської ради проект договору оренди землі та просило у двадцятиденний строк підписати, скріпити печаткою та повернути на адресу товариства. Однак, як вбачається з матеріалів справи на звернення позивача відповідач відповіді не надав.

Вважаючи проект відведення земельної ділянки розробленим та узгодженим належним чином у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" від 26.05.2004 № 677 , а залишення міською радою без належного розгляду у встановлені строки відповідного клопотання про його затвердження та відведення земельної ділянки безпідставним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства , позивач звернувся до суду .

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" від 26.05.2004 № 677 після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Згідно ст. 123 Земельного кодексу України встановлено місячний термін для розгляду проекту відведення та прийняття відповідною радою рішення про надання земельної ділянки в користування.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з ст. 26 вищевказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

П. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.

Як вбачається з матеріалів справи, Івано-Франківська міська рада, в порушення положення п. 9 ст. 123 Земельного кодексу України, не прийняла письмового рішення у визначений законом термін про задоволення прохання позивача або про мотивовану відмову у наданні земельної ділянки. Крім того, Івано-Франківською міською радою рішення про погодження надання земельної ділянки ВАТ "Прикарпаттяобленерго" під будівництво та передання земельної ділянки в оренду не приймалося.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовлені виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування».

Згідно із ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Стаття 187 ГК України передбачає, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Загальний порядок укладення господарських договорів встановлений ст. 181 Господарського кодексу України.

Згідно приписів вказаної норми відповідачу належить після одержання проекту договору в разі згоди з його умовами оформити договір та повернути один примірник позивачу у двадцятиденний строк. За наявності заперечень щодо окремих умов договору відповідачу належало скласти протокол розбіжностей та разом з договором у цей же строк направити позивачу.

Відповідно до ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Згідно п. 1 ст. 648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Згідно ст. 35 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998р. № 161-ХІV спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності ( ст. 1 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно із ст. 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України ( ст. 14 Закону "Про оренду землі").

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, відповідно до ст. 4 Закону "Про оренду землі» є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 19, 124 Конституції України, Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", ст. 123,126 Земельного кодексу України, ст.ст. 179, 181, 187 Господарського кодексу України, ст.ст. 16, 641, 648 Цивільного кодексу України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про місцеве самоврядування", ст.ст.33, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Визнати матеріали, подані ВАТ "Прикарпаттяобленерго" достатніми для затвердження проекту відведення земельної ділянки.

Визнати за ВАТ "Прикарпаттяобленерго" право на оренду земельної ділянки площею 0,0920 га за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Є.Коновальця, № 117 та № 3 вул. С.Стецько.

Івано-Франківській міській раді укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,0920 га за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Є.Коновальця, № 117 та № 3 вул. С.Стецько під проектування і будівництво житлового будинку у двадцятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського,21,м.Івано-Франківськ на користь ВАТ "Прикарпаттяобленерго", м. Івано-Франківськ, вул. Індустріальна, 34 (р/р 26002002095980 в Івано-Франківській філії КБ "Фінанси і Кредит", МФО 336235 код 00131564): 255 грн. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. -витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ суду видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Грица Юрій Іванович

рішення підписане 03.07.08

Виготовлено в АС "Діловодство суду"________________ Сивак Ірина Михайлівна