Постанова від 09.08.2011 по справі 2-а-3336/11

Справа № 2-а-3336/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.08.2011 р. м.Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Савранського О. А.

при секретарі судового засідання Порпленко Л.Є.,

розглянувши у залі суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корсунь - Шевченківському районі Черкаської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання виплати невиплачених доплат, передбачених ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

ВСТАНОВИВ:

13.07.2011 р. позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо недонарахування та недоплати у повному розмірі доплат, передбачених ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка проживає на території Чорнобильської зони, та є потерпілою від аварії на ЧАЕС 4 категорії, зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити вказані доплати за період з 01.01.2011р. по 01.07.2011 р., за виключенням виплат, які були виплачені за цей період.

Ухвалою суду від 09.08.2011 р. даний позов в частині вимог позивача про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити дану соціальну допомогу за період з 01.01.2011р. по 12.01.2011р. залишено без розгляду, як поданий після закінчення встановленого законом шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав та відсутністю підстав для поновлення такого. В іншій частині позов розглядається по суті.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надіслала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача направив до суду заперечення про невизнання даного позову, з проханням слухати справу у його відсутність та свої заперечення мотивує тим, що є неналежним відповідачем, бо таким повинен бути Пенсійний фонд України. Окрім того, відповідач вважає, що вимоги позивача є незаконними, оскільки всі кошти, які поступили на виплату даній категорії населення, відповідачем були виплачені відповідно до ПКМУ № 836 від 26.07.1996 р. по ст. 39 вказаного Закону, та по ПКМУ № 1 від 03.01.2002 р. по ст. 51 вказаного Закону, а тому будь-які порушення законодавства з боку відповідача відсутні, а відтак відсутні підстави щодо задоволення позову.

Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи та проживає на забрудненій від аварії на ЧАЕС території, яка за переліком населених пунктів Черкаської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення та довідкою, отримує пенсію у відповідача, та часткову доплату за ст.ст. 39, 51 вказаного Закону, як непрацюючий пенсіонер.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 4 категорії призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні посиленого радіоекологічного контролю -одна мінімальна заробітна плата.

Так як позивач отримує пенсію і проживає у вказаному населеному пункті, який відносить до зони посиленого радіоекологічного контролю, є потерпілою від аварії на ЧАЕС 4 категорії, тому повинна отримувати вказані доплати в зазначеному розмірі щомісяця, однак вони виплачувались частково, у фіксованому розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно наданої відповідачем довідки - по ст. 39 вказаного Закону по 5.20 грн. щомісячно; по ст. 51- по 35.20 грн., відповідно до ПКМУ № 1 від 03.01.2002 р., а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, як того вимагає вказаний Закон.

Згідно ст. 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими Законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не вказані Постанови, тому виплатою зазначених доплат у твердих сумах були порушені права позивача.

Разом з тим, Законом України, який діє з 19.06.2011 р. було внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»і Прикінцеві положення доповнені п. 4, відповідно до якого у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Поро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Згідно ст. 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання.

Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас Конституційний Суд України у п. 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 р. № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».

За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного суду України є обов»язковими до виконання на території України.

Виходячи з наведених положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України, а також з урахуванням змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»щодо соціальних виплат потерпілим від аварії на ЧАЕС та проживаючим у Чорнобильській зоні, яким змінено виплати даній категорії громадян ніж ті, що передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який діяв у часі раніше, пріоритетним у даному випадку є відповідні зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»і при розгляді даного позову, починаючи з часу дії даного закону, тобто з 19.06.2011 р., суд керується саме цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що одержавши довідку у відповідача позивач одразу ж звернулася до суду з даним позовом, тобто в межах вказаного строку.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача щодо зобов»язання відповідача донарахувати та виплатити їй доплати до пенсії, як потерпілій від аварії на ЧАЕС та проживаючому пенсіонеру у Чорнобильській зоні, з 13.01.2011 р. по 18.06.2011 р. включно.

В іншій частині позовних вимог суд відмовляє, бо по вказаних виплатах з 19.06.2011 р. діють ПКМУ за № 836 від 26.07.1996 р., № 1 від 03.01.2002 р. та ПКМУ № 745 від 06.07.2011р.

Підстав щодо негайного допущення виконання постанови немає.

Позивач від сплати судових витрат звільнена.

На підставі Конституції України; ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р., Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 р.»; Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01 р. № 121/2001; Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.02 р. № 8-2; Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»; керуючись ст.ст. 8, 9, 99, ч .4 ст. 122, 161-163, ч.ч. 1, 2 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корсунь - Шевченківському районі Черкаської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання виплати невиплачених доплат до пенсії, передбачених ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.01.2011р. по 01.07.2011 р. - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Корсунь - Шевченківському районі Черкаської області та зобов'язати здійснити позивачу перерахунок доплати до пенсії, як особі, яка проживає у 4 зоні посиленого радіоекологічного контролю, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як потерпілій особі від аварії на ЧАЕС, віднесеній до 4 категорії, пр. с.Миколаївка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області відповідно до вимог ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - за період з 13.01.2011 р. по 18.06.2011 р. включно, за мінусом виплачених сум за вказаний період.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Постанова вступає в законну силу по закінченні строку на її оскарження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Корсунь - Шевченківський районний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня одержання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий Савранського О. А.