Кіровоградської області
"05" жовтня 2006 р.
Справа № 10/176
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Жака В.В. при секретарі удового засідання Романовській О. В., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи № 10/176
за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Кіровоград,
до відповідача: колективного оптово-торгівельного підприємства “Кооператор», смт. Добровеличківка Кіровоградської області,
про стягнення 1 812,50 грн., -
від позивача - Пилипенко Олександр Іванович, головний спеціаліст відділу забезпечення надходжень та використання коштів штрафних санкцій, довір. № 04-04/1655 від 30.06.2006 р.;
від відповідача - не з'явилися;
Час прийняття - 9 год. 30 хв.
Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів подано позов про стягнення з колективного оптово-торгівельного підприємства “Кооператор» штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 році у розмірі 1 812,50 грн.
Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судових засідань, про що свідчать повідомлення № 592517 та № 720892 про вручення поштового відправлення представнику відповідача.
До господарського суду 14.09.2006 року подано клопотання відповідача № 25 від 08.09.2006 року про розгляд справи за його відсутності.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
Зважаючи на норми пунктів 1, 3 “Положення про Фонд соціального захисту інвалідів», яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року позивач є органом державної влади, який у правовідносинах з відповідачем реалізує владні управлінські функції, а право позивача на звернення до суду у спірних відносинах визначено у законодавчому порядку. Пункт 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України відносить до компетенції адміністративних судів спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів від 10.06.2004р., Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом урядового державного управління - Фонду соціального захисту інвалідів і має статус юридичної особи. Відповідно до покладених на нього завдань здійснює в установленому порядку виконання загальнодержавних програм соціального захисту інвалідів та фінансування заходів соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної реабілітації.
Відділення приймає участь у межах своєї компетенції в реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів. Також здійснює на території області контроль за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій, незалежно від форм власності і господарювання, встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, недодержання якого тягне сплату підприємством, установою, організацією штрафних санкцій відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів згідно ст. 20 зазначеного Закону, при цьому Кабінетом Міністрів України затверджуються порядок і терміни сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду України соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, відповідальність за незабезпечення вказаних нормативів несуть керівники підприємств.
Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду України соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. № 1767. Відповідно до п. 11 Порядку, контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства, у разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Частиною 1 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце не зайняте інвалідом.
Як вбачається зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік, поданого відповідачем 31.01.2006 року Кіровоградському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, у 2005 році на підприємстві повинен був працювати 1 інвалід, але інваліди не працювали. Однак, в строки, визначені вищезазначеним Порядком, відповідач самостійно не сплатив штрафні санкції згідно вимог 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
У зв'язку з чим позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення штрафних санкцій в загальній сумі 1812,50 грн.
Сума штрафних санкцій розрахована позивачем у розмірі середньої річної заробітної плати на цьому підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Відповідач до матеріалів справи подано докази, що у 2005 році відповідач був суб'єктом малого підприємництва, який сплачував єдиний податок, а саме: копію свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою № 1105000264 від 10.12.2004 року, видане КОТП "Кооператор", тому був звільнений від сплати внесків до Фонду соціального захисту інвалідів.
Згідно п. 6 Указу Президента "Про внесення змін до Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником внесків до Фонду України соціального захисту інвалідів.
Таким чином, господарський суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не є обнрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 71, 160, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Сторони мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
3. Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала не набрала законної сили.
Суддя
В.В. Жак