Кіровоградської області
"10" жовтня 2006 р.
Справа № 3/225
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у відкритому судовому засіданні 10.10.06 о 15:40 адміністративну справу № 3/225
за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю " Світловодський завод "Скло";
про стягнення 12 967 грн. 06 коп.
за участю:
секретаря судового засідання Маринич Т.П.;
представників
від позивача - головного спеціаліста відділу забезпечення надходжень та використання штрафних санкцій Пилипенка О.І., довіреність № 04-04/1655;
від відповідача - головний спеціаліст відділу забезпечення надходжень та використання коштів штрафних санкцій Дівін К.Г. , довіреність № 9 від 08.01.06
Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до господарського суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю (Далі по тексту - ТОВ "Світловодський завод "Скло") "Світловодський завод "Скло" 12 967 грн. 06 коп. штрафних санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2005 році.
Відповідач проти адміністративного позову позивача заперечує в позові просить відмовити, посилаючись на те, що ним не порушено покладений на нього обов'язок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, тому не може нести відповідальність, встановлену ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази у судовому засіданні господарський суд встановив наступне:
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 2 "Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції обліку та використання цих коштів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. № 1767, підприємства, на яких працює 8 і більше чоловік, реєструються у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку не пізніше 1 лютого подають до зазначених відділень звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою, що затверджується наказом Мінпраці за поданням фонду та погоджується з Держкомстатом.
Ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі і організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом; сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Як вбачається із звіту про зайнятість інвалідів, поданого ТОВ "Світловодський завод "Скло" за формою № 10-ПІ, на підприємстві повинно працювати 7 інвалідів, працювало 5 інвалідів.
Таким чином, відповідачем не створено 2 робочих місця для працевлаштування інвалідів і виходячи з середньорічної заробітної плати в розмірі 6 483 грн. 06 коп., сума штрафних санкцій складає -12 967 грн. 06 коп..
За п. 4 "Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції обліку та використання цих коштів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. №1767 суми штрафних санкцій перераховуються в доход державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, відкриті в установах Національного банку за балансовим рахунком № 3510 або в установах комерційних банків за балансовим рахунком № 2510; штрафні санкції сплачуються підприємством самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Відповідач заперечив позовні вимоги, оскільки вважає, що підставою для застосування господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин може бути лише вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Оскільки позивачем не надано суду доказів порушення відповідачем встановленого порядку у сфері господарювання, відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 11 Порядку, названого вище, п. 3 "Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 р. № 1434, п. 4.3 "Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів", затвердженого директором Фонду соціального захисту інвалідів 10.06.2004 р. контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства, в конкретному випадку - Кіровоградським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, які у разі несплати штрафних санкцій в установлений термін вживають заходи щодо їх стягнення в судовому порядку.
З наданих доказів про вжиття заходів по додержанню встановленого Законом нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, повідомлення органів, зазначених у ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" про можливість працевлаштувати інвалідів на три робочих місця, витребувані від ТОВ "Світловодський завод "Скло", вбачається, що ним вживалися заходи щодо виконання вимог законодавства про створення робочих місць для інвалідів.
Так, 11.02.2005 року було видано наказ № 20 “Про працю інвалідів», яким визначено службу охорони, службу зеленого господарства та службу молодшого обслуговуючого персоналу такими видами виробництва, де доцільно використовувати працю інвалідів та вирішено інші організаційні питання.
На підприємстві розроблено та затверджено керівником Положення про працю інвалідів на підприємстві. До Світловодського міськрайонного центру зайнятості направлялися листи про можливість працевлаштувати інвалідів на конкретні посади. На підприємстві була можливість працевлаштувати інвалідів, про що своєчасно повідомлялось службі зайнятості, однак інваліди для працевлаштування не направлялись.
Згідно інформації директора Світловодського міськрайонного центру зайнятості в 2005 році інваліди для працевлаштування на підприємство відповідача не направлялись, у зв'язку з відсутністю кадрів на відповідні посади, які визначені на підприємстві для праці інвалідів.
Поряд з цим, суд виходить з того, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов'язок згідно зі ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» покладено на центральний орган виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів.
Відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Суд вважає, що відповідачем вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів із забезпечення працевлаштування інвалідів, тому на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення повноважними органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
При викладених обставинах господарський суд погоджується з доводами, викладеними ТОВ "Світловодський завод "Скло" про відсутність підстав для визнання і задоволення позову.
Керуючись ч. 1 ст. 160, ч. 1 ст. 161, ст. 163, ч. 4 ст. 167, ч. ч. 1, 2, 3, 4 ст. 254, п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
У задоволенні позову відмовити .
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя
13.10.06 16:00
Н. В. Болгар