05.10.06р.
Справа № А25/241-06
За позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ", м. Жовті Води
про стягнення 11177,36 грн.
Суддя Чередко А.Є.
Секретар Г.О. Бугрім
Представники сторін:
Від позивача -Кондратова Т.В., довіреність № 03-06/02 від 05.01.06р.. Від відповідача - Іванніков А.Ю., довіреність б/н від 05.05.06р.
Позивач звернувся з позовом до відповідача та просить господарський суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість у сумі 11177,36грн., яка виникла внаслідок невиконання відповідачем своїх обов'язків по сплаті штрафних санкцій до Фонду за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Позовні вимоги обгрунтовані посиланням на порушення відповідачем вимог ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищенності інвалідів в Україні»№ 875-ХІІ від 21.03.1991р. (зі змінами і доповненнями).
Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що обов'язок працевлаштування інвалідів покладений законодавством до компетенції органів соціального захисту населення, а не підприємство; відповідач повідомляв органі соціального захисту населення про потребу у працівниках інвалідах та усі направлені інваліди були працевлаштовані; позивачем пред'явлено позов з порушенням встановлено ст. 250 ГК України строку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
Згідно звіту відповідача «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005рік» середньооблікова чисельність працюючих чоловік на підприємстві склала 530 осіб; фонд оплати праці -2962000,00грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника -5588,70 грн., чисельність інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві відповідно до 4%-го нормативу -21 особа; середньооблікова чисельність штатних працівників-інвалідів облікового складу -19 осіб.
Позивачем, на підставі ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991р. заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі середньорічної заробітної плати на даному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом в розмірі 11177,36грн., виходячи з 2-х робочих місць, фактично не зайнятих інвалідами у звітному періоді та з даних про фактично відпрацьований інвалідами час у звітному році, даних про фонд оплати праці та кількість штатних працівників, згідно доданого до матеріалів справи розрахунку.
Відповідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в редакції, що була чинною у 2003р. (надалі також - Закон), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 20 зазначеного Закону підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтєю 18 Закону встановлено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Також відповідно до п.10 Постанови КМ України «Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів» від 3 травня 1995 р. N 314 працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК. При цьому місцеві органи соціального захисту населення виявляють інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації.
Наведеною ж ст.18 Закону на підприємства, установи, організації лише обов'язок створювати для інваліда певні умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.
Обов'язок по виявленню інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації покладено на місцеві органи соціального захисту населення (п. 11 Постанови № 314), а державна служба зайнятості відповідно до п. 12 Постанови № 314 сприяє працевлаштуванню інвалідів.
Отже, нормами діючого законодавства на відповідача покладається обов'язок працевлаштувати інваліда при наявності відповідної пропозиції органів, вказаних у ст. 18 Закону, чи у разі звернення інваліду самостійно.
Відповідачем на протязі 2005р. надавалися до Жовтоводського міського центру зайнятості звіти за формою № 3-ПН про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках де відповідач зазначав про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів та направлявся 10.01.2005р. лист за № 5, яким відповідач додатково повідомив про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів.
З листа Жовтоводського міського центру зайнятості № 943 від 18.05.2006р., також вбачається, що відповідач звертався до центру зайнятості про направлення інвалідів для працевлаштування та за направленням центру зайнятості у 2005р. відповідачем було працевлаштовано двох інвалідів.
Доказів направлення відповідними органами інвалідів для працевлаштуванні на підприємство відповідача у більшій кількості або звернення інвалідів самостійно та фактів безпідставної відмови підприємства у працевлаштуванні цих інвалідів позивачем не надано. За таких обставин на відповідача покладається відповідальність у вигляді сплати штрафу за умови, коли інваліди не працюють на підприємстві у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням відповідними державними органами свого обов'язку щодо працевлаштування інвалідів.
За ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Також, аналіз норм Постанови КМ України «Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів» від 3 травня 1995 р. N 314 дає підстави для твердження, що створення робочого місця інваліда, його атестація та працевлаштування інваліда можливе за умови наявності певного інваліда, який виявив бажання працювати, з визначенням його захворювання та здібностей, рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підставою для застосування будь-яких штрафних санкцій, тобто для застосування певного виду відповідальності має бути конкретне правопорушення з певним його складом, визначеним чинним законодавством, якого суд не вбачає у діях відповідача.
Враховуючи усе вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
З підстав наведеного та керуючись ст. 17-19, 87, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст. 186 КАСУ. Постанова набирає законної сили у відповідності до ст. 254 КАСУ.
Суддя
А.Є. Чередко
12.10.2006р.