Постанова від 26.09.2006 по справі А38/234-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

26.09.06р.

Справа № А38/234-06

12:30 год.

За позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування", м.Харків

до Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція, м.Новомосковськ

про зобов'язання з виконання дій

Суддя Бишевська Н.А.

Секретар судового засідання Бикова А.О.

Представники сторін:

Від позивача: Бочарова Т.М. дов. від 30.03.06р., Чабановська О.В. дов. від 05.01.06р., Церковна Л.І. дов. № 2-30д від 12.12.05р.

Від позивача: Панченко Л.О. дов. № 109/10/10-009 від 10.01.06р.

СУТЬ СПОРУ:

Дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування", м.Харків до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції з вимогою зобов'язати відповідача провести списання у картці особового рахунку позивача за платежами:

13030111 «Плата за користування надрами»суми податкового боргу в розмірі 10 000,00 грн.;

50080211 «Збір за забруднення навколишнього середовища»суми податкового боргу в розмірі 500,00 грн.;

13050100 «Плата за землю несільського призначення»суми податкового боргу в розмірі 1 481,57 грн.;

2020100 «Податок з підприємств (організацій) власників транспортних засобів»в сумі 10 690,20 грн.;

Окрім того зобов'язати Магдалинівське відділення відповідача провести списання у картці особового рахунку позивача за платежами:

50080200 «Збір за забруднення навколишнього середовища»суми податкового боргу в розмірі 3 621,49 грн.;

13050100 «Земельний податок з юридичних осіб»суми податкового боргу в розмірі 11 511,06 грн.;

13030100 «Плата за видобуток, пошук та розвідку корисних копалин»в сумі 17 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані сплатою заборгованості протягом 2001 року через банк «Україна», який визнано банкрутом, що підтверджується доданими до матеріалів справи платіжними дорученнями та посиланням на Закони України «Про систему оподаткування», «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідач проти позову заперечує, стверджуючи що податковий борг платника податків, який виник у результаті банкрутства банку «Україна»залишається за платником податків. Окрім того відповідач стверджує про відсутність у нього права на проведення списання у картці особового рахунку позивача заборгованості.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача та дослідивши надані докази, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

ГПУ «Харківгазвидобування»від Новомосковської ОДПІ в Дніпропетровській області за карткою особового рахунку станом на 01.06.06р. отримало Акти звірки розрахунків з бюджетом по збору за забруднення навколишнього середовища, податку з власників наземних транспортних засобів, податку на землю та платі за користування надрами.

Згідно зазначених актів звірки вбачається, що в особовому рахунку позивача станом на 01.06.06р. обліковуються наступні суми недоїмки:

Збір за забруднення навколишнього середовища -514,59 грн.;

Податок з власників наземних транспортних засобів -10 466,22 грн.;

Податок на землю -1 481,57 грн.;

Плата за користування надрами -10 000,01 грн.

Крім того від Магдалинівського відділення Новомосковської ОДПІ позивач також отримав Акти звірки розрахунків з бюджетом станом на 01.06.06р. згідно наступного переліку

Збір за забруднення навколишнього середовища»суми податкового боргу в розмірі 3 621,49 грн.;

Земельний податок з юридичних осіб»суми податкового боргу в розмірі 11 511,06 грн.;

Плата за видобуток, пошук та розвідку корисних копалин»в сумі 17 000,00 грн.

Однак за даними позивача зазначена заборгованість погашена ним протягом 2001 року.

Вказана розбіжність за твердженням позивача виникла внаслідок не зарахування відповідачем платежів, здійснених через банк «Україна»на загальну суму 54 804,32 грн., перерахованих платіжними дорученнями №66 від 24.04.01р. на суму 7879,04 грн., №75 від 04.05.01р. на суму 1421,49 грн., №98 від 12.06.01р. на суму 416,27 грн., № 99 від 12.06.01р. на суму 546,00 грн., №101 від 12.06.01р. на суму 566,97 грн., №102 від 12.06.01р. на суму 472,77 грн., №103 від 12.06.01р. на суму 182,30 грн., №104 від 12.06.01р. на суму 689,02 грн., №105 від 27.06.01р. на суму 9600,00 грн., №109 від 27.06.01р. на суму 300,00 грн., №110 від 27.06.01р. на суму 200,00 грн., №111 від 27.06.01р. на суму 700,00 грн., №112 від 27.06.01р. на суму 1500,00 грн., №113 від 05.07.01р. на суму 363,67 грн., №114 від 13.07.01р. на суму 2811,16 грн., №115 від 16.07.01р. на суму 155,63 грн., №224 від 27.06.01р. на суму 10000,00 грн., №225 від 27.06.01р. на суму 17000,00 грн.

Данні позивача по перерахуванню платежів через банк «Україна»по Харківській області підтверджується фактом того, що Регіональним уповноваженим банку «Україна»по Харківській області офіційно визнано факт отримання коштів від ГПУ «Харківгазвидобування»в оплату зобов'язань по податку з власників транспортних засобів, податку на землю, збору за забруднення навколишнього середовища та платі за використання надр, про що свідчить Акт звірки Перещепинського підрозділу Новомосковського ТВБВ Дніпропетровської дирекції банку «Україна»та Перещепинського НГП та реєстр прийнятих та неоплачених станом на 16.07.01р. платіжних доручень поКраснокутському НГП.

Суми неоплачених зобов'язань за платіжними дорученнями від 27.06.01р. №224 та №225 акцептовані та закріплені в реєстрі вимог кредиторів банку «Україна»за Краснокутською ДПІ Харківської області, а суми сплачені за іншими платіжними дорученнями акцептовані та закріплені в реєстрі вимог кредиторів банку за Дніпропетровською ДПІ, що підтверджується Вимогою позивача від 07.08.01р. №03/1679 та Листом заступника ліквідатора банку «Україна»від 17.08.02р. №240/ю1160.

Вищенаведене свідчить, що регіональним уповноваженим ліквідатора банку «Україна»по Харківській області, визнано факт отримання від позивача платіжних доручень на сплату податкових зобов'язань. Крім того суми, які були перераховані через банк «Україна» та не надійшли до бюджету були закріплені в реєстрі вимог кредиторів банку за відповідними Державними податковими інспекціями.

Суд задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного.

Згідно ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-ХІІ, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.

Згідно пп.5.3.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000р. (надалі -Закон №21-81-ІІІ), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Матеріалами справи підтверджено своєчасність передання до установи банку платіжних доручень на сплату зазначених платежів, на яких міститься відмітка банку про виконання документу, що свідчить про виконання належним чином всіх дій, для повного та своєчасного перерахування відповідних сум у бюджет. Проведення зазначених операцій по банківському рахунку свідчить про наявність на рахунку достатньої кількості коштів для проведення перерахування і про те, що данні кошти списані з рахунку позивача для зарахування на відповідні бюджетні рахунки.

Згідно п.1.30 ст.1, п.8.1 п.8.5 ст.8 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»від 05.04.01р. №2346-ІІІ, платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача. Строки проведення переказу за допомогою платіжних інструментів, крім встановлених пунктами 8.1 - 8.4 цієї статті, визначаються правилами платіжної системи та договорами, що укладаються між членами та учасниками платіжної системи. При цьому строк виконання міжбанківського переказу, що здійснюється на підставі клірингових вимог, не може перевищувати строк встановлений пунктом 8.4 цієї статті, тобто -трьох операційних днів.

Пунктом 22.4 ст.22 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» встановлено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.

Підпункти 16.5.1, 16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону №2181-ІІІ встановлює, що за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції. Днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

Законодавець звільнивши платника податків по спірним правовідносинам від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування платежів до бюджетів та державних цільових фондів не передбачив прямої норми про звільнення платника податків від податкового зобов'язання в разі неналежного виконання банком платіжного доручення на перерахування податку, збору до бюджету чи державного цільового фонду, але, Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" передбачив відповідальність перед платником та отримувачем, пов'язану з проведенням переказу відповідно до цього Закону та умов укладених між ними договорів.

Суд зазначає, що кредитором за платежами, які перераховані платниками до бюджету через банк «Україна»але не надійшли до отримувача з вини банку, визнаний банк «Україна», що є свідченням того, що держава в особі своїх компетентних органів визначила у встановленому законодавством порядку особу, з якої підлягають стягненню спірні суми.

Обов'язок щодо повторної сплати позивачем спірних сум, не зважаючи на порушення ним вимог законодавства, фактично є відповідальністю, але відповідно до ст.16 Закону №2181-ІІІ, позивача звільнено від відповідальності, тобто відповідач немає законних підстав обліковувати в картці особового рахунку позивача, як суми боргу платежі, здійснені через банк «Україна».

Крім того, згідно листа від 23.12.03р. про Узагальнення Судової практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про оподаткування суб'єктів підприємництва щодо Складних питань застосування підпункту 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами",- у розумінні Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" переказ грошей - це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому в готівковій формі. Ініціатором переказу вважається особа, яка на законних підставах ініціює переказ грошей шляхом формування та подання відповідного документа на переказ або використання спеціального платіжного засобу. Відповідно до п. 22.4 ст. 22 зазначеного Закону ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. При цьому банк має забезпечити фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання. Що ж до проведення самого переказу грошей, то це є обов'язковою функцією, яку має виконувати платіжна система (п. 1.29 ст. 1 Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні"). Відповідальність банків при здійсненні переказу визначається положеннями ст. 32 зазначеного Закону, якою, зокрема, передбачено право отримувача на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.

З положеннями п. 22.4 ст. 22 Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" узгоджуються положення підпункту 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону N 2181-III, відповідно до якого днем подачі до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації. Слід зазначити, що саме з поданням платником податків платіжного доручення до банку Закон N 2181-III пов'язує настання певних правових наслідків. Так, відповідно до підпункту 16.3.1 п. 16.3 ст. 16 цього Закону нарахування пені на суму податкового боргу закінчується у день прийняття банком, що обслуговує платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. Оскільки момент закінчення нарахування пені визначено датою подачі платіжного документа до банку, є підстави для висновку, що саме з цим моментом, а не з датою фактичного зарахування суми до бюджету, наведена норма пов'язує погашення (сплату) податкового боргу платником податків.

Не спростовується цей висновок і положеннями ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в дохід державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету. По-перше, цим Кодексом регулюються бюджетні відносини, тоді як платник податків не є безпосередньо суб'єктом бюджетних відносин і несе відповідні зобов'язання щодо платежів до бюджету та до державних цільових фондів на підставі норм законодавства про оподаткування. По-друге, ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України визначається момент саме зарахування відповідних сум до бюджету, і зміст цієї норми не дає підстав для ототожнення термінів "зарахування" і "сплата" податків, зборів (обов'язкових платежів).

Посилання відповідача на наявність Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та державних цільових фондів, затвердженої наказом ДПА України від 12.05.94р. №37, згідно якої відповідач не має права на виконання дій, зазначених в позовній заяві суд вважає безпідставним, та таким, що протирічить діючому законодавству про оподаткування.

Посилання відповідача на пп. 7.5 ст.7 Закону №2181-ІІІ, є таким, що не відповідає обставинам справи, оскільки передбачає уступку податкового зобов'язання або податкового боргу платника податків третім особам, а також уступку контролюючим органом права вимоги податкового боргу платника податків іншим особам. Так з моменту сплати позивачем податкового зобов'язання до установи банку право на виконання податкової вимоги перейшло на підприємство-банк, який виконує послуги по перерахуванню коштів.

Таким чином вимоги позивача, доведені матеріалами справи та вважаються такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно ст.94 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача, чиї дії призвели до судового розгляду спору.

На підставі викладеного, керуючись ст. 158-163 КАС України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Новомосковську об'єднану державну податкову інспекцію провести списання у картці особового рахунку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування" за платежем 13030111 «Плата за користування надрами»суми податкового боргу в розмірі 10 000,00 грн.

Зобов'язати Новомосковську об'єднану державну податкову інспекцію провести списання у картці особового рахунку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування" за платежем 50080211 «Збір за забруднення навколишнього середовища»суми податкового боргу в розмірі 500,00 грн.

Зобов'язати Новомосковську об'єднану державну податкову інспекцію провести списання у картці особового рахунку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування" за платежем 13050100 «Плата за землю несільського призначення»суми податкового боргу в розмірі 1 481,57 грн.

Зобов'язати Новомосковську об'єднану державну податкову інспекцію провести списання у картці особового рахунку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування" за платежем 2020100 «Податок з підприємств (організацій) власників транспортних засобів»в сумі 10 690,20 грн.

Зобов'язати Магдалинівське відділення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції провести списання у картці особового рахунку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування" за платежем 50080200 «Збір за забруднення навколишнього середовища»суми податкового боргу в розмірі 3 621,49 грн.

Зобов'язати Магдалинівське відділення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції провести списання у картці особового рахунку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування" за платежем 13050100 «Земельний податок з юридичних осіб»суми податкового боргу в розмірі 11 511,06 грн.

Зобов'язати Магдалинівське відділення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції провести списання у картці особового рахунку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування" за платежем 13030100 «Плата за видобуток, пошук та розвідку корисних копалин»в сумі 17 000,00 грн.

Стягнути з Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції (51200, Дніпропетр.обл., м.Новомосковськ, вул.М.Головко, 30; р/р 35216139010128 в банку УДК у Дніпропетровській області “Казнадніпро», код 20288476, МФО 805012) на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Газопромислове управління "Харківгазвидобування", м.Харків (61166, Україна, м.Харків, пров. Інженерний, 1а) 3,40 грн. -витрат по сплаті держмита.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.

Суддя Н.А.Бишевська

рішення підписано 16.10.06