73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
18.06.2008 Справа № 8/277-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Шульженко Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Цюрупинського міського комунального підприємства "Теплотехнік"
до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області
про скасування рішення № 15 від 28.03.08р.; припису № 26 від 28.03.08р.; претензії № 15 від 28.03.08р.
за участю представників сторін:
від позивача: Трощак Є.В. дов. від 22.05.08 р., пас. МО 715961 від 11.08.99 р.
від відповідача:ю/к Кравець І.В. дов. №03/1624-05 від 21.12.07 р.
Цюрупинське міське комунальне підприємство «Теплотехнік» звернулось до господарського суду з позовом про скасування рішення Держінспекції з контролю за цінами в Херсонській області «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін" № 15 від 28.03.2008 в частині вилучення до бюджету 18494,65 грн. та застосування штрафу в сумі 36989,30 грн., про скасування припису Держінспекції з контролю за цінами в Херсонській області «Про усунення порушення вимог чинного законодавства" № 26 від 28.03.2008 року в частині здійснення перерахунків із споживачами на суму 5591,46 грн. за неоплачені послуги за період з 23.01.2008 по 07.02.2008. Даний позов є адміністративним відповідно до ст.17 Кодексу адміністративного судочинства, тому розглядається за правилами КАС України господарським судом Херсонської області.
В позові зазначено, що під час перевірки МКП «Теплотехнік» інспекцією було виявлено застосування тарифів на послуги теплопостачання в розмірі 443 грн. 29 коп. за 1 Гкал (затверджені рішенням виконкому Цюрупинської міської ради № 10 від 23.01.08) з 23 січня 2008 року, тоді як рішення виконавчого комітету Цюрупинськоі міської ради повинно вводитися в дію з моменту публікації в газеті, тобто з 08.02.2008. За висновками перевірки інспекція прийняла рішення № 15 від 28 березня 2008 року про стягнення з підприємства суми безпідставно отриманих коштів у розмірі 18494,65 гривень, штрафу у подвійному розмірі або 36989,30 гривень і припис по здійснення перерахунків із споживачами на суму 5591,46 гривень.
МКП «Теплотехнік" наполягає на тому, що має оригінал рішення виконавчого комітету № 10 від 23.01.2008 з зазначеним терміном введення його в дію з 23.01.2008 , це рішення є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території. Підприємство не несе відповідальності за публікацію рішення виконавчим комітетом Цюрупинської міської ради . Згідно пункту 6.2. регламенту виконавчого комітету Цюрупинської міської ради, затвердженого рішенням виконкому від 19.12.2007 року № 370, рішення виконкому набуває чинності з моменту прийняття його виконкомом, якщо не встановлений інший термін введення в дію, і діє протягом терміну, зазначеного в рішенні виконкому. Дата введення в дію рішення виконкому не може бути прив'язана до публікації в газеті, так як оприлюднення може бути здійснене не тільки через газету, що відображено в статті 7 Указу Президента від 10.06.97 № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" а й доведенням до відома підприємств іншими способами (письмовими в тому числі).
Представник позивача просить задовольнити позов. Вказує, що ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», на яку посилається Держінспекція з контролю за цінами в Херсонській області, визначає вимоги до рішень місцевих рад, а не їх виконавчих комітетів. Рішенням Цюрупинського міськвиконкому №370 від 19.12.2007 було затверджено Регламент роботи виконавчого комітету. П.6.2 Регламенту встановлюється, що рішення виконкому набуває чинності з моменту прийняття його виконкомом, якщо не встановлено інший термін введення в дію. У даному випадку п. 2 рішення виконкому Цюрупинської міської ради №10 від 23.01.2008 року було вирішено встановити нові тарифи з 23.01.08.
Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області (відповідач) проти позову заперечує, пояснюючи, що на підставі посвідчення від 03.03.08 № 59 посадовими особами Держцінінспекції проведена перевірка додержання державної дисципліни цін при встановленні, формуванні та застосування тарифів на послуги теплопостачання в МКП «Теплотехнік». Перевіркою встановлені порушення вимог чинного законодавства з питань ціноутворення, зокрема, порушення рішення виконкому Цюрупинської міської ради № 327 від 21.11.07 “Про тарифи на вартість послуг МКП «Теплотехнік», що зафіксовано актом перевірки від 24.03.08. В період з 23.01.08 по 07.02.08 завищено тариф на послуги теплопостачання для бюджетних установ і госпрозрахункових організацій на 85,57 грн. за 1 Гкал. і на 3,74 грн. за 1 кв. м. у зв'язку із передчасним введенням в дію тарифів, затверджених рішенням виконкому Цюрупинської міської раді № 10 від 23.01.08р. Підприємством отримано необґрунтовану виручку в сум 18494,65 грн.
Згідно п. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21 травня 1997 р. N 280/97-ВР рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Відповідно до п.2 ст. 11 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчі органі сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними та підзвітними відповідним радам. Статтею 51 зазначеного Закону передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Окремий Порядок набрання чинності актів виконавчого комітету ради чинним законодавством не встановлено. Посилання Позивача на ст. 7 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності»від 10 червня 1997 р. N 503/97 вважає необґрунтованим, оскільки зазначена норма статті поширюється тільки на акти Верховної Ради України Президента України, Кабінету Міністрів України і жодним чином не стосується актів органів місцевого самоврядування. Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про основні засади державне регуляторної політики у сфері господарської діяльності»від 11 вересня 2003 р. N 1160-1 регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації. Дата набрання чинності рішення виконкому Цюрупинської міської ради № 10 від 23.01.08 є дата офіційного оприлюднення рішення - 8 лютого 2008р. Тобто, в період з 23.01.08 по 07.02.08 діяло рішення виконкому Цюрупинської міської ради № 327 від 21.11.07.
Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню. Спір між сторонами виник внаслідок різного розуміння сторонами порядку набрання чинності актів виконавчого комітету Цюрупинської міської ради. Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні», на який посилається Держінспекція з контролю за цінами в Херсонській області, або інший нормативний акт, не дає чіткого визначення моменту набрання чинності актів виконавчих органів міських рад. В ст. 58 цього Закону викладено порядок набрання чинності рішень місцевих рад, а не їх виконавчих комітетів.
Частина 2 пункту «а» ст. 28 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження встановлення тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади. Рішенням Цюрупинського міськвиконкому №370 від 19.12.2007 було затверджено Регламент роботи виконавчого комітету. Пунктом 6.2 Регламенту встановлюється, що рішення виконкому набуває чинності з моменту прийняття його виконкомом, якщо не встановлено інший термін введення в дію. У даному випадку пунктом 2 рішення виконкому Цюрупинської міської ради №10 від 23.01.2008 року було вирішено встановити нові тарифи з 23.01.08. Даний факт підтверджено відповіддю Цюрупинської міської ради на запит суду. Примірник рішення № 10, який надав відповідач суду і який не містить дати введення рішення в силу, міська рада пояснила технічною помилкою. Рішення виконавчого комітету № 10 від 23.01.08 не стосується прав та обов'язків громадян, тому можуть мати більш ранній термін набуття чинності, ніж дата опублікування в офіційних друкованих виданнях.
Суд погоджується із тезою відповідача про обов'язок виконавчого комітети ради оприлюднити рішення в офіційних друкованих засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний строк після його прийняття та підписання, оскільки це є регуляторний акт в розумінні ст. 1 Закону України від 11.09.2003 № 1160-1У «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», але цей обов'язок не пов'язаний із моментом набрання рішенням чинності.
Позов задовольняється. Позивачу відшкодовуються витрати по сплаті судового збору в розмірі 6 грн. 80 коп. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст.94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області № 15 від 28.03.2008р. в частині вилучення у Цюрупинського міського комунального підприємства "Теплотехнік" (Херсонська область, м. Цюрупинськ, вул. Радянська 74а, код ЄДРПОУ 32012902) в бюджет 18494 грн. 65 коп. та застосування штрафу в сумі 36989 грн. 30 коп.
2. Скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області № 26 від 28.03.08 в частині здійснення перерахунків з споживачами період з 23.01.08 по 07.02.08 року на суму 5591, 46 грн.
3. Відшкодувати Цюрупинському міському комунальному підприємству "Теплотехнік" (Херсонська область, м. Цюрупинськ, вул. Радянська 74а, код ЄДРПОУ 32012902) судові витрати у сумі 6 грн. 80 коп. з держбюджету.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
5. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Хом'якова
Постанову складено у повному обсязі
та підписано 19 червня 2008 року.