"13" червня 2008 р.
Справа № 9а/66-1591
15-40 год.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області вул. Грушевського, 8/304-308, м.Тернопіль.
до Дочірнього підприємства торгової фірми "Тернопільторгхліб" вул. С. Будного, 3, м.Тернопіль.
За участю представників сторін:
позивача: Савка Р.В., довіреність № 853/32-0234 від 22.02.2008 р. .
відповідача: не з'явився.
роз'яснивши учаснику судового процесу його процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України
встановив:
Позивач -Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Тернопільській області звернувся 17.04.2008 р. до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача - Дочірнього підприємства торгової фірми “Тернопільторгхліб» ВАТ “Тернопільхліб», про стягнення 1 700,00 грн. штрафних санкцій за порушення Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на таке:
12 лютого 2008 р. Рішенням Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області № 190082 до Дочірнього підприємства торгової фірми “Тернопільторгхліб» ВАТ “Тернопільхліб» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами.
Як стверджує позивач, інформації про виконання Дочірнім підприємством торгової фірми “Тернопільторгхліб» ВАТ “Тернопільхліб» рішення про застосування фінансових санкцій № 190082 від 12.02.2008 р. до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області не надходило.
Відтак, керуючись ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», п. 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», позивач просить стягнути з відповідача 1 700,00 грн. фінансових санкцій.
Ухвалою від 18.04.2008 р. порушено провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 10:20 год. 26 травня 2008 р.
У попередньому судовому засіданні 26.05.2008 р. представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі .
Відповідач відзиву на позов не подав, в попереднє судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить його підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення.
В процесі підготовчого провадження судом уточнено позовні вимоги, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору і які належить доказувати, а саме: факт роздрібної торгівлі відповідачем алкогольними напоями без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а також, проведені інші підготовчі дії, передбачені частиною 4 статті 111 Кодексу адміністративного судочинства України, покликані забезпечити всебічне та об'єктивне вирішення справи.
Ухвалою від 26.05.2008 р. закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 13 червня 2008 р. о 15-20 год.
Провадження у справі відбувається згідно положень Кодексу адміністративного судочинства, який вступив в дію з 01 вересня 2005 р. виходячи з такого.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області, є носієм прав та обов'язків, які реалізуються у галузі державного управління, а тому реалізація Регіональним управлінням його функцій, у тому числі шляхом звернення з позовом про стягнення штрафних санкцій, є проявом владних повноважень .
Таким чином, господарський суд, розглядаючи адміністративну справу, подану особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, діє на підставі ст. 4, 6, 7, 17, 18, 50, 104 та п.6 розділу УП Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи , суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, з огляду на таке:
Відповідно до ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень. Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.
Що стосується рішень про стягнення штрафів, то вони приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Згідно Указу Президента України «Про посилення державного контролю № 510/2001 , такий контроль покладено на Державну податкову адміністрацію України .
У відповідності до п. 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
За таких обставин справи адміністративний позов про стягнення з Дочірнього підприємства торгової фірми “Тернопільтогхліб» ВАТ “Тернопільхліб» 1 700,00 грн. фінансових санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, підлягає до задоволення повністю.
Судові витрати в силу положень ч. 4 ст. 94 КАС України поверненню не підлягають, адже позивач користується пільгами при сплаті судового збору.
За наслідками розгляду справи і за згодою представника Позивача , відповідно до ч. 4 ст. 167 КАС України у судовому засіданні 13.06.2008 р. оголошено лише вступну та резолютивну частини постанови господарського суду України та повідомлено про виготовлення та оголошення повного тексту постанови о 11:20 год. 18.06.2008 р.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 4, 6, 7, 18, ч. 4 ст. 94, 158, 162, 163, 167, п. 6 розділу УП Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України , господарський суд Тернопільської області
1. Адміністративний позов задовольнити .
2. Стягнути з Дочірнього підприємства торгової фірми “Тернопільторгхліб» ВАТ “Тернопільхліб» ( вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль, ідент. код 30248899) 1 700,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету на р/р 31118106700002 УДК у м. Тернопіль, код одержувача -23588199, код класифікації доходів 21081100.
На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя