Справа №: 2-а/0306/6467/2011
м. Ковель 19.07.2011
Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням судді Луньової Т.М., розглянувши в приміщенні Ковельського міськрайонного суду в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на наступні обставини: з 2006 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ковелі, як одержувач пенсії за віком. Після призначення пенсії і до 15 квітня 2011 року позивач продовжував працювати на посаді оператора котельні 2 розряду ПТМ «Ковельтепло». 14 09.2010 року позивач звернувся в Управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії на підставі показника заробітної плати за 2009 рік, однак відповідач своїм рішенням відмовив йому у перерахунку пенсії на підставі показника середньої заробітної в середньому на одну особу загалом по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, провівши перерахунок пенсії на підставі показника середньої заробітної плати за 2007 рік та аргументувавши своє рішення спільною вказівкою Міністерства праці та Пенсійного фонду України про забезпечення здійснення перерахунку пенсій із показника заробітної плати за 2007 рік в розмірі 1197,91 гривень, а також на правову колізію статей 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач просить суд визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі у проведенні перерахунку йому пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію відповідно до ст.ст. 40-42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, з 06 січня 2011 року з врахуванням виплачених сум.
Заперечуючи проти позову відповідач посилається на ті обставини, що проводив нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачеві правомірно.
Згідно вимог ч.1 ст. 183-2 КАС України у адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг розглядаються в порядку скороченого провадження.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підставні і підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ковелі з 2006 року та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати до 15 квітня 2011 року.
14 вересня 2010 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як вбачається з матеріалів справи, а саме повідомлення відповідача скерованого позивачеві у справі, у здійсненні перерахунку призначеної пенсії відповідно до ст.ст. 40-42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачеві було відмовлено з тих підстав, що розмір пенсії позивачеві було перераховано на підставі підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Разом з тим, з часу призначення пенсії і до звернення позивача з заявою про проведення наступного перерахунку пенсії спливло понад двох роки. Відповідач відмовляється провести перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника заробітної плати ва середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, посилаючись на п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року.
Статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно з ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та абзацу 4 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28 травня 2008 року № 530, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше, ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу зазначені із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Отже, враховуючи, що положення ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є чинними, позивач звернувся за перерахунком пенсії 14 вересня 2010 року, перерахунок пенсій позивачу повинен бути проведений згідно вимог даного Закону, тобто із заробітної плати за період страхового стажу із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто показника за 2009 рік.
Посилання відповідача у своїх запереченнях, що рішення про відновлення дії норми ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в попередній редакції не приймалось, суд не бере до уваги, оскільки визнання неконституційними положень ст.ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (зі змінами, внесеними Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") автоматично відновлює дію попередніх норм, які регулювали порядок перерахунку пенсій.
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, є протиправними, а тому слід зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, з врахуванням часу звернення позивача з відповідною заявою про перерахунок пенсії та процесуальних строків.
Зокрема, з відповідною заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до УПФ 14 вересня 2010 року. З даним адміністративним позовом позивач звернувся до суду 06.07.2011 року. Тож, з врахуванням процесуальних строків перерахунок та виплата позивачеві пенсії повинні провадитись з 06 січня 2011 року .
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 71, 99, ч.6 ст. 128, 159, 163, 167, 1832 КАС України, на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону нараховується для обчисленні пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, відповідно до ст.ст. 40-42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 06 січня 2011 року, виплативши різницю між перерахованою і отриманою позивачем сумами пенсій.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд протягом десяти днів з моменту отримання її копії і підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, і є в цьому випадку остаточною.
Головуючий:Т. М. Луньова