Постанова від 05.08.2011 по справі 2-а-9747/11

Справа № 2-а-9747/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2011 р. Торезький міський суд Донецької області в складі:

головуючого Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі про визнання протиправними рішення, розпорядження, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

30.06.2011 р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі (далі-УПФУ) про визнання рішення протиправним, зобов'язання провести перерахунок пенсії (до суду позов надійшов 05.07.2011 р.).

27.07.2011 р. на зміну позовних вимог ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі про визнання протиправними розпорядження, рішення, зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Свої вимоги мотивував тим, що з 05.11.1993 р. він являється пенсіонером по 2-й групі інвалідності внаслідок загального захворювання, отримує пенсію, обчислену відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після її призначення продовжує працювати. 10.01.2011 року він звернувся до відповідача з проханням зробити перерахунок пенсії за стажем та заробітком відповідно до частини 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок відповідачем був проведений тільки по стажу. Своїм рішенням та розпорядженням УПФУ в м.Торезі відмовило йому у перерахунку пенсії по заробітній платі. У відповіді від 17.06.2011 р. на його звернення УПФУ в м.Торезі послалось на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тому при перерахунку його пенсії застосовувався показник заробітної плати за 2007 рік. У зв'язку із тим, що при перерахунку зменшується коефіцієнт заробітної плати та розмір заробітку, перерахунок згідно рішення заступника начальника управління -начальника відділу пенсійного забезпечення проведено тільки по стажу. Такі дії відповідача погіршують його право на отримання пенсії у розмірі встановленому чинним законодавством України.

На момент його звернення до відповідача за перерахунком пенсії діяла редакція ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-IV.

Відповідно до ч.2 ст. 40 цього Закону в редакції від 09.07.2003 р. повинна застосовуватись середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Просить визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в м.Торезі за №26 від 27.01.2011 р. і розпорядження щодо відмови у перерахунку його пенсії з 01.01.2011 року із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, у відповідності із вимогами ст.с.40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV; зобов'язати УПФУ в м.Торезі здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2011 року за заробітком за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, у відповідності із вимогами ст.с.40,42 цього Закону в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

Позивач, який повідомлений в установленому порядку про час та місце розгляду справи, подав заяву, в якій просив його позов задовольнити повністю, справу розглянути у його відсутності.

Представник відповідача УПФУ, повідомлений в установленому порядку про час та місце розгляду справи, надав письмові заперечення, просив справу розглянути у його відсутність, проти задоволення позовних вимог заперечує.

Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що 24.11.1993 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності. Протоколом від 09.12.1993 року позивачу з 05.11.1993 р. призначена пенсія по 2 групі інвалідності, обчислена з 01.01.2004 р. за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(а.с.15). 10.01.2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу і заробітку. Рішенням №26 від 27.01.2011 р. у перерахунку пенсії за заробітком позивачу відмовлено (а.с.17). Розпорядженням № 148826 від 27.01.2011 р. позивачу здійснений перерахунок пенсії з 01.01.2011 року тільки по стажу (а.с.16 зворотній бік). Відповідачем при перерахунку пенсії використані індивідуальні відомості про застраховану особу - позивача (а.с.17 зворотній бік).

У письмових запереченнях відповідача УПФУ вказано, що вимоги позивача безпідставні, позивач з 05.11.1993 р. отримує пенсію по 2 групі інвалідності, обчислену з 01.01.2004 р. за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 10.01.2011 року позивач звернувся до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі згідно із ч.4 ст.42 вказаного Закону. Частиною четвертою статті 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(зі змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 року № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону № 1058. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. Вважає, що перерахунок пенсії позивачу проведено відповідно до діючого законодавства і просить у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с.26).

Відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-1У у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Відповідно до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28.12.2007 року №107-У1 «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»ч.4 ст.42 ЗУ вказаного Закону була викладена в новій редакції: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсі, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацем 3 ч.1.ст.40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попереднього перерахунку пенсії)».

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені підпунктом «б»підпунктом 10 п.35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року №107-У1, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).

Тому з 22.05.2008 року і станом на 10.01.2011 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція частини 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-1У, яка не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідач у запереченнях на позов посилається на те, що перерахунок пенсії позивачу здійснений відповідно до п.п 3 п.11 ПКМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Фактично в даній постанові відтворена редакція ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 року №107-У1, яка визнана неконституційною, і таким чином, умови перерахунку пенсії, визначені в п.п.3 п.1 ПКМУ від 25.08.2008 року №530, не відповідають цим умовам, викладеним у ст.40 ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-1У, яка відновила свою дію з 22.05.2008 року.

Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. надано роз'яснення щодо перерахунку пенсій у 2009 році у зв'язку з визнанням рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року неконституційними п.п.9,10 п.35 розділу 11 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими внесено зміни до ст.40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до вказаного листа перерахунок пенсій у 2009 році проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески для обчислення пенсії за 2007р. (1197,91грн.).

Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаюься основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є ПКМУ від 28.05.2008 року №530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-1У, які регулюють умови перерахунку пенсії, що і враховується судом. Суд не може прийняти до уваги спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р, оскільки вважає, що посилання відповідача на нього не обґрунтоване, не засновано на законі, даний лист не є нормативно-правовим актом, тому не підлягає застосуванню.

Тому суд вважає, що відповідач неправомірно застосовує при перерахунку пенсії позивачу показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.

Відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-1У, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсі, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000року, незалежно від перерв, за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

В судовому засіданні встановлено, що 10 січня 2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за стажем та заробітком відповідно до вимог частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який був проведений відповідачем з 01 січня 2011 року.

При обчисленні заробітної плати позивача за період з 01.10.1991 р. по 30.09.1996 р. та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 31.12.2010 р., встановлено, що заробітна плата після перерахунку із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, за 2007 р. (1197,91 грн.) складає 3008,79 грн., коефіцієнт заробітку -2,51170.

До перерахунку пенсії розмір заробітної плати за період з 01.10.1991 р. по 30.09.1996 р. і за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 31.12.2008 р. із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 р. (1197,91 грн.) складав 3187,41 грн., коефіцієнт заробітку -2,66081.

У зв'язку із тим, що розмір коефіцієнту заробітку та заробітна плата зменшуються, перерахунок пенсії з 01.01.2011 р. проведено позивачу по стажу. Рішенням №26 від 27.01.2011 р. у перерахунку пенсії за заробітком позивачу відмовлено.

Після перерахунку стаж роботи зараховано по 31.12.2010 року та складає 40 років, 2 міс., 22 дні, додатковий стаж 2 роки, 1 міс., 21день. Коефіцієнт стажу складає -0,42333, збільшений на 1,35% - 0,57150.

Відповідно до ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Тобто, заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, що у даному випадку по цій справі - за 2010 рік.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV визначається Державним комітетом статистики. Вона не співпадає з поняттям середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в частині 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 року № 107-VІ та в пп. 3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530, і визначається Пенсійним фондом України.

Позивач просив про визнання противним розпорядження та рішення відповідача, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2011 року за стажем та заробітком за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, у відповідності із вимогами ст.с.40,42 цього Закону в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

Судом встановлено, що позивач 10.01.2011 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з 01.01.2011р. йому здійснений перерахунок пенсії, враховуючи показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік. У зв'язку із тим, що розмір коефіцієнту заробітку та заробітна плата після перерахунку по заробітній платі із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік зменшуються, перерахунок з 01.01.2011 р,. відповідно до розпорядження № 148826 від 27.01.2011 р. проведено позивачу по стажу. Рішенням № 26 від 27.01.2011 р. у перерахунку пенсії за заробітком позивачу відмовлено.

Розпорядження та рішення відповідача по перерахунку пенсії позивача є протиправними, такими, що суперечать ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV, яка діяла на момент звернення позивача за перерахунком, тому розпорядження та рішення відповідача по перерахунку пенсії таким чином є неправомірними, такими, що порушують права позивача, які підлягають поновленню. Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача 03 грн. 40 коп.

Керуючись ст.1,3, ч.2ст.6, ст.8, ч.2ст.19, ст.22,46, ч.1ст.50, 92,152 Конституції України, ст.1,4,5, 40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-1У, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп, ПКМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99, 100,102, 104,105,158-163,185,186,254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в м.Торезі від 27.01.2011 р. за № 26 щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за заробітком з 01.01.2011 р.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження УПФУ в м.Торезі № 148826 від 27.01.2011 р. щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії тільки за стажем з 01.01.2011 р.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2011 року за заробітком за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, у відповідності із вимогами ст.ст.40,42 цього Закону в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

Стягнути з Державного Бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору у сумі 03 грн.40 коп.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 05 серпня 2011 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 09 серпня 2011 року.

На постанову може бути подана апеляційна скарга у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її надає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя:О. М. Чапланова