Постанова від 08.08.2011 по справі 2-а-9072/11

Справа № 2-а-9072/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" серпня 2011 р. Торезький міський суд Донецької області в складі:

головуючого-судді Стріжакової Т.В.

при секретарі Воробйової І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі про визнання протиправним розпорядження та скасування, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі (далі-УПФУ) про визнання протиправним розпорядження та скасування, зобов'язання провести перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що він з 30.09.2008 року знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, продовжує працювати. 18.01.2011 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем та заробітком згідно з ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем проведений перерахунок, у зв'язку з тим, що заробітна плата після перерахунку із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91грн.). Не погодившись з даним перерахунком, він звернувся до відповідача, йому надійшла письмова відмова у перерахунку пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати за попередній перерахунку рік -за 2020 рік. Вважає, що діями відповідача порушені його права та інтереси, що відповідач порушив ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме його нормативні положення ст.42, які залишаються діючими у первісній редакції, із змісту яких витікає, що для перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Просив усунути порушення його прав, зобов'язати, визнати дії УПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення з перерахунком визнати протиправним; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його призначеної пенсії відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з врахуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком, тобто за 2010 рік з 01.02.2010 року по день постановлення рішення з урахуванням отриманої пенсії, здійснювати такі виплати у подальшому (а.с.2,3).

22.07.2011 року позивач подав зміни до адміністративного позову, просив визнати дії УПФУ протиправними щодо відмови перерахунку його пенсії, виходячи з показника, середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком, тобто за 2010 рік, скасувати рішення УПФУ від 20.05.2011 року про відмову у перерахунку йому пенсії; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства, нарахувати та виплатити йому недоплачену суму пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік з 01.02.2011 року, з урахуванням отриманої пенсії (а.с.25).

Позивач, повідомлений в установленому порядку про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій вказав, що свої вимоги підтримує, просив справу розглянути у його відсутність (а.с.17,27).

Представник відповідача УПФУ, повідомлений в установленому порядку про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, надав заперечення, просив справу розглянути у його відсутність відповідача (а.с.30).

Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, йому видане пенсійне посвідчення №НОМЕР_1, вид пенсії -за віком, видане 11.03.2009 року, довічно (а.с.7). Позивач 15.10.2008р. звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, в результаті позивачу протоколом від 15.10.2008 року була призначена пенсія з 30.09.2008 року за віком довічно (а.с.33). 18.01.2011 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі, розпорядженням від 07.07.2011 рокуздійснений перерахунок пенсії позивача по стажу та заробітку 1721,67грн., який розрахований із застосуванням коефіцієнту стажу 0,57263 та показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91грн.) (а.с.34). Відповідачем при перерахунку пенсії використані індивідуальні відомості про застраховану особу -позивача (а.с.35). Відповідачем не надано доказів, що він ознайомив позивача з даним розпорядженням або направив йому його копію, і позивач її отримав, тому суд вважає, що позивач не пропустив строк його оскарження. Позивач не погодився з проведеним перерахунком пенсії, звернувся до відповідача, отримав відповідь, в якій вказано, що розмір пенсії обрахований згідно із діючим законодавством (а.с.13).

У запереченнях відповідача УПФУ вказано, що вимоги позивача безпідставні, позивач з 30.09.2008 року отримує пенсію за віком, нараховану відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 18.01.2011 року позивач звернувся до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі згідно з ст.42 вказаного Закону.

Частиною 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(зі змінами, внесеними ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням 24 місяців страхового стажу, придбаного після її призначення (попереднього перерахунку) пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, внесені до ст.40, ст.42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії визнані неконституційними. З 22.05.2008р. відновилася попередня редакція частини 4 ст.42 вказаного Закону, якою передбачено, що у випадку якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожен наступний перерахунок проводиться не раніше чим через 2 роки після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, вказані в частині 1 ст. 40 цього Закону. Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, міститься у частині другій статті 40 Закону, на яку стаття 42 Закону не посилається. За таких умов відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Після перерахунку з 01.02.2011р. стаж роботи позивача зараховано по 31.10.2010р. та складає 32р.5міс.22дн., коефіцієнт стажу складає 0,42417, збільшений на 1,35%-0,57263. Заробітна плата за період з 01.01.1990р. по 31.12.1994р. та за даними персоніфікованого обліку з 16.07.2000р. по 31.10.2010р. із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008рік (1197,67грн.) складає 1721,67грн., коефіцієнт заробітку -1,43723 (1197,91грн.х1,43723=1721,67грн.) Розмір пенсії позивача з 01.08.2011р. складає 1115,76грн., а саме: основний розмір пенсії -985,88грн. (1721,67грн.х0,57263), доплата за понаднормований стаж роботи 17років -129,88грн. (764х17%), розмір пенсії обчислений згідно з нормами діючого законодавства, просить у задоволенні позову відмовити. Розмір пенсії обчислений згідно з законодавством, просить у задоволенні позову відмовити (а.с.32).

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй (ст.8). Органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ч.2 ст.19).

Відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-1У у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Відповідно до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28.12.2007 року №107-У1 «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»ч.4 ст.42 ЗУ вказаного Закону була викладена в новій редакції: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсі, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацем 3 ч.1.ст.40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попереднього перерахунку пенсії)».

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені підпунктом «б»підпунктом 10 п.35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року №107-У1, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).

Тому з 22.05.2008 року і станом на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії діяла редакція частини 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-1У, яка не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно п.п.3 п.11 ПКМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»у разі якщо застрахована особа після призначення відповідно до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацем 3 ч.1.ст.40 цього Закону.

Фактично в даній постанові відтворена редакція ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 року №107-У1, яка визнана неконституційною, і таким чином, умови перерахунку пенсії, визначені в п.п.3 п.1 ПКМУ від 25.08.2008 року №530, не відповідають цим умовам, викладеним у ст.40 ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-1У, яка відновила свою дію з 22.05.2008 року.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаюься основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Тому, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є вказана ПКМУ від 28.05.2008 року №530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-1У, які регулюють умови перерахунку пенсії, що і враховується судом.

Суд не може прийняти до уваги спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р., який відповідач фактично використовав при перерахунку пенсії позивачу, в якому передбачено застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої оплачені страхові внески, за 2007р. (1197,91грн.), оскільки вважає, що даний лист не є нормативно-правовим актом, він не може містити нових правових норм, не підлягає державній реєстрації, носить роз'яснювальний та рекомендаційний характер, до того ж він не відповідає положенням ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому не підлягає застосуванню.

Відповідно до ч.3 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення. Відповідно до ст.5 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV, яка діяла на час його звернення за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000року, незалежно від перерв, за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.

Вирішуючи позовні вимоги позивача за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, які передбачені ст.1, 3, ч.2 ст.6, ст.8, ч.2 ст.19, ст.22, 23, ч.1 ст.24, ст.46, ч.1 ст.50 Конституції України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує із положень принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституцією.

Відповідно до ст.11 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

У позові позивач пред'явив вимоги про скасування рішення УПФУ від 20.05.2011 року по відмові у здійснення перерахунку пенсії відповідно до діючого законодавства, але УПФУ суду не надана копія такого рішення, ним не зазначалося, що таке рішення приймалося, тільки зазначалося про прийняття розпорядження №182011 від 07.02.2011 року, на підставі якого позивачу нараховується та виплачується пенсія. Суд вважає, що для повного захисту прав та інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог і вирішити питання про визнання протиправним та скасування розпорядження №182011 від 07.02.2011 року, на підставі якого позивачу нараховується та виплачується пенсія.

Судом встановлено, що позивач 18.01.2011 року звернувся до відповідача про перерахунок пенсії, позивачу при перерахунку пенсії розрахунок здійснено з заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, врахована його заробітна плата за період з 01.11.1991р. по 31.10.1996р. та за данними персоніфікованого обліку з 16.07.2001р. по 31.10.2010р. з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої оплачені страхові внески, за 2007р. (1197,91грн.), що передбачено спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р . В результаті розпорядженням №182011 від 07.02.2011 року позивачу з 01.02.2011р. здійснений перерахунок пенсії, позивачу не застосована середня заробітна плата по Україні за 2010 рік. Така відмова мотивована спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р.

Таким чином, відповідач не оспорює право позивача, який після призначення пенсії продовжував працювати, на перерахунок йому пенсії з 01.02.2011р., діючим законодавством передбачений перерахунок пенсії по стажу та заробітку, відповідачем не доведено, на підставі якого нормативного акту він при здійснені перерахунку пенсії позивачу при розрахунку заробітку застосовував показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої оплачені страхові внески, за 2007р. (1197,91грн.).

Суд вважає, що дії відповідача та його розпорядження №182011 від 07.02.2011 року суперечать ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV, яка діяла на момент звернення позивача за перерахунком, вони не мотивовані, не обґрунтовані, не відповідають вимогам наведеного діючого законодавства, відповідачем відповідний розрахунок пенсії не наведений, не зазначені його підстави здійснення. Такі дії відповідача та розпорядження порушують права позивача на перерахунок пенсії, позиція органу пенсійного фонду ставить під сумнів можливість реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення, у тому числі на перерахунок пенсії, порушує принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати, погіршує становище позивача. Відповідач неправомірно застосовує при перерахунку пенсії позивачу показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується ним для обчислення пенсії, за 2007 рік. Тому порушені права позивача підлягають поновленню, дії відповідача по відмові перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати пор Україні за 2010 рік - визнанню протиправним, а розпорядження №182011 від 07.02.2011 року -визнанню протиправним та скасуванню, також необхідно зобов'язати УПФУ області провести перерахунок пенсії позивачу з 01 лютого 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, з врахуванням фактично отриманої ним пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Тому з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 03 грн.40 коп.

Керуючись ст.1,3, ч.2ст.6, ст.8, ч.2ст.19, ст.22,46, ч.1ст.50, 92,152 Конституції України, Законами України: ч.2 ст.3, ст.6, 7 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп, ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102, 104,105,158-163,185,186,254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі Донецької області по відмові у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2011 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі Донецької області №182011 від 07.02.2011 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі Донецької області провести перерахунок та доплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2011 року відповідно до ст.ст.40,42 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції від 09.07.2003р. №1058-1У, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, з врахуванням фактично отриманої ним пенсії.

Стягнути з місцевого бюджету міста Тореза Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору у сумі 03 грн.40 коп.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 05 серпня 2011 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 08 серпня 2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя:Т. В. Стріжакова