09.08.2011
Справа № 2-а/0536/5787/11
9 серпня 2011 року Суддя Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області Наумик О.О., розглянувши у скороченому провадженні в м. Горлівка справу адміністративного судочинства за позовом
ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у Микитівському районі м. Горлівки про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
22.07.2011 р. ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії показника середнього заробітку за 2007 рік в розмірі 1.197,91 грн.;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 1 березня 2011 року з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік,
посилаючись на те, що 15 березня 2011 року вона звернулася до УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки з заявою про перерахунок пенсії в порядку та на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Такий перерахунок був проведений, в результаті чого основний розмір її пенсії з 01.03.2011 р. склав 908 грн. 23 коп. Проте, як вбачається з листа УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки при перерахунку її пенсії відповідач застосував показник заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058 враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, в розмірі 1.197,91 грн., що призвело до необґрунтованого зменшення розміру її пенсії.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позову.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 10.01.2007 р. отримує в УПФ України в Микитівському районі м. Горлівки пенсію за віком згідно Закону України від 09.07.2003 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
15.03.2011 р. ОСОБА_2 звернулась до відповідача з заявою на перерахунок пенсії із страхового стажу та заробітної плати.
Відповідно до листа відповідача від 01.06.2011 р. № 4257/03 позивачу з 01.03.2011 р. був здійснений відповідний перерахунок. При розрахунку пенсії був врахований страховий стаж 40 років 2 місяці 17 днів і заробітна плата за період з 01.07.1995 р. по 30.06.2000 р. та з 01.07.2000 р. по 28.02.2011 р. із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а саме -1.197,91 грн.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та страхового стажу регулюються статтею 42 Закону №1058-ІV, частина 4, якої передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6, визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (доход).
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.
Обчислення, включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2010 рік відсутні. Показники середньої заробітної плати у галузях економіки застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
За таких обставин суд вважає вимоги позивача необґрунтованими і такими, у задоволенні яких слід відмовити.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у Микитівському районі м. Горлівки про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Микитівський районний суд м. Горлівки може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: