Кіровоградської області
"18" червня 2008 р.
Справа № 3/143
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у судовому засіданні 18.06.08 о 09:55 адміністративну справу № 3/143
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління";
до відповідача: Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго";
про скасування постанови державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області № 123/07 від 17.07.07,
за участю:
секретаря судового засідання Романовської О.В.;
представників
позивача - Зайченка А.Г., довіреність № 33 від 23.01.08;
відповідача - провідний юрисконсульт ВП "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" Скрипаль О.С., довіреність № 1299 від 06.05.08.
Відкрите акціонерне товариство "Кіровоградське рудоуправління" звернулося до господарського суду в порядку адміністративного судочинства з позовною заявою, в якій просить скасувати постанову державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області № 123/07 від 17.07.07 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 510 грн.
Відповідач вимоги заявника не визнав, просить у їх задоволенні відмовити, посилаючись у запереченнях на позов на те, що
припис Держенергонагляду незалежно від суб'єктивного сприйняття його споживачем як-то законним, або незаконним є обов'язковим для виконання, навіть у період його оскарження в Держенергонагляді або в суді і підлягає обов'язковому виконанню до моменту вступу в силу рішення суду про його незаконність або рішення про його відміну, прийнятого Держенергонаглядом;
припис від 03.03.07 № 72 ВАТ "Кіровоградське рудоуправління" до Держенергонагляду та до суду не оскаржувалися, будь-якого рішення щодо визнання їх незаконними та їхнього скасування ані Держенергонаглядом, ані судом не приймалося;
постанова від 17.07.07 № 123/07 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику винесена при наявності підстав для накладення штрафу, тобто вчиненні ВАТ "Кіровоградське рудоуправління" правопорушення - невиконання позивачем пункту 1 Припису від 03.03.07 № 72 у встановлені Приписом строки;
постанова винесена на підставі, у чіткій відповідності та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством України.
У письмових поясненнях позивач повідомив про те, що припис від 03.03.07 підлягає оцінці на відповідність закону незалежно від його оскарження або не оскарження, так як за роз'ясненнями викладеними в п. 5 постанови пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 р. "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного або іншого органу... підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і Закону, тому, враховуючи невідповідність закону припису від 03.03.07, він не підлягав застосуванню і виконанню, внаслідок чого суд не має підстав для відмови у задоволенні позову.
Представник відповідача на такі доводи заперечив, вказуючи на те, що припис не є нормативно-правовим актом.
При дослідженні обставин справи, письмових доказів, заслуховуванні пояснень представників позивача господарський суд встановив наступне.
На підставі ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та акту обстеження від 03.03.07 державним інспектором з енергетичного нагляду державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області складений припис № 72, який містить вимоги у 6 пунктах із викладенням терміну виконання кожного з них, зобов'язання надати до 12.03.07 план заходів щодо виконання припису, попередження про те, що ухилення від виконання або несвоєчасне виконання чинного Припису є правопорушенням в електроенергетиці згідно абзацу 3 частини 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", і у цьому випадку підприємство несе відповідальність у вигляді штрафу у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 "Про затвердження положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику".
12.06.07 особою, якою складений і підписаний припис № 72 від 03.03.07, здійснена перевірка дотримання ВАТ "Кіровоградське рудоуправління" вимог законодавства про електроенергетику, установлено порушення вимог ч. 4 п. 10.2 Правил користування електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 17.10.05 № 910, та ч. ч. 2, 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", ухилення від виконання припису № 72 від 03.03.07, про що 12.06.07 складено акт перевірки.
Начальник державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області - старший державний інспектор з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, розглянувши акт перевірки від 12.06.07, підписав постанову № 123/07 від 17.07.07 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику ВАТ "Кіровоградське рудоуправління" у розмірі 510 грн.
Позивач просить названу постанову скасувати, оскільки вважає, що відповідно до п. 15 "Положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 № 131, обов'язковими є законні вимоги енергонагляду, а вимоги припису про укладення господарських договорів до певної дати є незаконною, такою, що порушує права підприємства на досудове і судове врегулювання переддоговірних спорів, внаслідок чого і постанова про накладення штрафу за невиконання такої вимоги є незаконною.
Господарський суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством;
державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці, приписи щодо недопустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів та застосовувати в установленому законодавством порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
За частиною третьою ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення у сфері електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензії у вигляді штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
"Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику" затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312.
Як встановлено названим Положенням штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії;
старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, штраф у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії;
рішення про накладення штрафу оформляється постановою.
ВАТ "Кіровоградське рудоуправління" є суб'єктом господарської діяльності. Докази виконання ним вимог припису № 72 від 03.03.07, який крім вимог про зобов'язання переукласти договір про постачання електричної енергії № 1 від 01.12.00 з Кіровоградською філією ВАТ "Кіровоградобленерго", приведення його змісту у відповідність до вимог діючих ПКЕЕ, укласти договір про спільне використання електричних мереж основного споживача з Кіровоградським РЕС ВАТ "Кіровоградобленерго" для передачі електроенергії населенню (п. 1), містить і інші вимоги, відсутні. Відсутні і докази виконання зобов'язання припису щодо надання у встановлений термін плану заходів виконання припису. Тобто наявним є факт ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії. Акт перевірки, на підставі якого прийнято рішення складений 12.06.07. Рішення про накладення штрафу оформлено постановою. Начальник Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області - старший державний інспектор з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яким підписана постанова № 128/07 від 17.07.07 є особою, що має право накладати на ВАТ "Кіровоградське рудоуправління" штраф за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів.
Підстави для скасування постанови № 128/07 від 17.07.07 відсутні.
Фактично позовна заява містить обґрунтування підстав непогодження
ВАТ "Кіровоградське рудоуправління" із вимогами, які містить припис № 72 від 03.03.07.
Вказуючи у позовній заяві на те, що вимога припису про укладення господарських договорів до певної дати є незаконною, позивач не послався на підстави такого твердження.
Згідно з п. 3.11 Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Мінпаливенерго України від 24.12.04 № 817, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.05 за № 71/10351, припис оформлюється і видається на підставі акта обстеження, за наявності порушень вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. п. 4.7, 4.8 названої Інструкції, у разі незгоди керівника підприємства з висновками акта обстеження, за наявності окремої думки, перед підписанням акта обстеження керівником підприємства робиться відмітка "з окремою думкою", а текст його окремої думки щодо змісту акта обстеження, за його підписом, скріпленим печаткою підприємства, додається до кожного примірника акта обстеження; окрема думка в десятиденний строк розглядається керівником структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав доручення на проведення обстеження підприємства, і при цьому приймається рішення - затвердити висновки інспектора або погодитися з окремою думкою керівника. Письмове рішення щодо окремої думки керівника стосовно змісту акта обстеження в триденний термін з моменту його прийняття надсилається рекомендованим листом через поштове відділення зв'язку з повідомлення про отримання керівнику підприємства та є додатком до акта обстеження.
Як вбачається із припису № 72 від 03.03.07, він прийняти на підставі акта обстеження від 03.03.07 № 118.
На момент закінчення терміну виконання припису він повинен бути виконаний в повному обсязі, що встановлено п. 6.5 зазначеної вище Інструкції. Продовження терміну дії вимог припису регулюється цим же пунктом.
З урахуванням відсутності доказів підписання акта обстеження з окремою думкою та оскарження правомірності (законності) вимог припису, звернення до господарського суду про скасування постанови про накладення штрафу за невиконання вимог припису або ухилення від його виконання було передчасним.
Крім того, штраф застосований за невиконання не тільки вимог п. 1 припису № 72 від 03.03.07, а за невиконання його взагалі.
Господарський суд погоджується із думкою представника відповідача про те, що припис не є нормативно-правовим актом, а фактично є вимогою до суб'єкта господарювання здійснити дії.
Позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати покладаються на ВАТ "Кіровоградське рудоуправління".
Керуючись ч. ч. 1, 2, 3 ст. 160, ст. 163, ст. 167 п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.
2. Копії постанови направити сторонам, відокремленому підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" ( адреса: 69015, м. Запоріжжя, вул. Генераторна, 5), Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області (адреса: 25026, м. Кіровоград, вул. Севастопольська, 9а).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але не була у встановлений строк подана апеляційна скарга, постанова набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя Н. В. Болгар
20.06.08