02.06.08
Справа №АС12/222-08.
Господарський суд Сумської області у складі судді Костенко Л.А.
При секретарі судового засідання Бардаковій О.М.
За участю представників сторін:
Від позивача - Романюк А.В. (дов. № 2 від 11.01.2008 р.)
Від відповідача - Груздо Т.С. (дов. № 04-01/08 від 08.01.2008 р.)
Розглянувши матеріали справи № АС 12/222-08
за позовом - Малого приватного підприємства виробничої фірми «Архітектори Граділі» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, м. Суми
до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
про визнання рішення та дій суб»єктом владних повноважень протиправними
Предмет спору: Позивач просить суд визнати протиправними дії Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо проведення позапланової перевірки Малого приватного підприємства виробничої фірми «Архітектори Граділі» у формі товариства з обмеженою відповідальністю на підставі направлення на позапланову перевірку та визнати протиправним рішення відповідача про нарахування адміністративно-господарських санкцій в сумі 5 979, 17 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує, зокрема, такими обставинами: відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону; працівники відповідача, які склали акт перевірки від 21.03.2008 року перевищили надані законодавством повноваження, та провели перевірку всупереч вимог ст.ст. 4, 6 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідач позов не визнав.
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 19.05.2008 року до 14 год. 20 хв. 02.06.2008 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
У відповідності до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 затверджений порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, який передбачає проведення відділенням Фонду соціального захисту інвалідів позапланової виїзної перевірки незалежно від кількості раніше проведених перевірок за рішенням суду, податкових, правоохоронних органів, органів прокуратури … у разі неподання роботодавцем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми № 10-П1 (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» затвердженої наказом Мінпраці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42 визначений порядок складання звіту та подання його до 01 березня, наступного після звітного періоду відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
21.03.2008 року відповідач провів позапланову перевірку позивача щодо виконання вимог ст. 19, ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", та встановив, що позивач не зареєстрований у відділенні Фонду та не працевлаштував в 2007 році інвалідів, про що склав акт.
Також з матеріалів справи встановлено, що позивач подав звітність за формою 10-П1 до відповідача 24.03.2008 року, тобто після проведеної перевірки, з порушенням встановленого строку подання звітності.
Таким чином, суд вважає, що відповідач за наявності вказаних обставин, мав повноваження на проведення перевірки.
Проведення позапланової перевірки не суперечить положенням п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яка однією із підстав для проведення позапланових заходів передбачає неподання у встановлений термін суб»єктом господарювання документів обов»язкової звітності без поважних причин.
Таким чином, вимоги позивача стосовно протиправності проведення перевірки, суд вважає необґрунтованими.
Також не підлягає задоволенню вимога позивача визнати протиправним рішення відповідача про нарахування адміністративно-господарських санкцій в сумі 5 979 грн. 17 коп., оскільки відповідне рішення відповідач взагалі не приймав.
Вказівка про нарахування адміністративно-господарських санкцій в розмірі 5979 грн. 17 коп. міститься в акті перевірки від 21.03.2004 року, який не є нормативним актом індивідуальної дії в розумінні ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Не передбачає оскарження акту перевірки в судовому порядку і Порядок проведення перевірки затверджений Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, адже акт перевірки містить інформацію про порушення, які можуть бути предметом дослідження в суді в разі вжиття відділення Фонду заходів усунення виявлених порушень, зокрема при стягненні адміністративних санкцій.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158 - 163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. В задоволенні адміністративного позову Малого приватного підприємства виробничої фірми «Архітектори Граділі» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, м. Суми до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання протиправними дій щодо проведення позапланової перевірки та протиправним рішення про нарахування адміністративно-господарських санкцій в сумі 5 979 грн. 17 коп. - відмовити.
2. Постанова суду може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Сумської області.
3. Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО