29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"28" травня 2008 р. Справа №20/2084-А
за позовом прокурора Полонського району, м. Полонне в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Полонському районі, м. Полонне
до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Березнянський", с. В. Березна Полонського району
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства України у Хмельницькій області, м. Хмельницький
про звернення стягнення на активи 750,00 грн.
Суддя Гладій С.В.
Секретар судового засідання Микитюк О. А.
Представники сторін:
позивача - Герасимчук О. О. за довіреністю № 2/10/10 від 09.01.2008 р.;
відповідача - не з'явився;
третьої особи - Сапожнік Т. Ю. за довіреністю № 12-14/77 від 28.05.2008 р.;
за участю прокурора відділу прокуратури області Шкадько В. В.
Суть спору:
Прокурор Полонського району, м. Полонне, звернувся до суду з адміністративним позовом про звернення стягнення на активи відповідача - сільськогосподарського виробничого кооперативу "Березнянський", с. В. Березна Полонського району, на користь позивача - державної податкової інспекції у Полонському районі, м. Полонне, 750,00 грн. фінансової допомоги згідно укладеної з відділенням державного казначейства у Полонському районі, м. Полонне угоди від 06.10.1997 р. "Про надання та фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 років".
У судовому засіданні 07.05.2008 р. повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав, у засіданні 28.05.2008 р. - звернувся до суду з заявою про уточнення позовних вимог, у якій просив суд стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Березнянський" 750,00 грн. заборгованості по фінансовій допомозі. Дане уточнення судом прийнято.
Відповідач, незважаючи на належне повідомлення про дати, час та місце судових засідань, явку повноважного представника не забезпечив, письмового заперечення проти позову не надав.
Представник Головного управління державного казначейства України у Хмельницькій області у судовому засіданні 28.05.2008 р. та письмовому поясненні № 12-14/3041 від 27.05.2008 р. просив суд задоволити позов та стягнути з відповідача 750,00 грн. заборгованості. При цьому пояснив, що заборгованість відповідача за бюджетною позикою було реструкторизавано на 8 років із сплатою починаючи з 01.01.2004 р. Проте взяті на себе зобов'язання відповідач не виконав, у зв'язку з чим станом на 01.01.2008 р. заборгованість склала 750,00 грн.
Розглядом наявних в справі матеріалів судом встановлено наступне:
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Березнянський", с. В. Березна Полонського району, код 03789301, зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа управлінням з питань економіки та власності райдержадміністрації Полонської районної державної адміністрації 02.03.2000 р., про що зроблено запис 02.03.2000 р. у журналі обліку реєстраційних справ за № 78 (свідоцтво про державну реєстрацію, довідка Головного управління статистики у Хмельницькій області № 1026 від 28.03.2000 р.).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1003 від 11.09.1997 р. "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 років" між відділенням Державного казначейства у Полонському районі, м. Полонне та сільськогосподарським виробничим кооперативом "Березнянський", с. В. Березна Полонського району укладено угоду від 06.10.1997 р. "Про надання та фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 років".
На виконання вказаної угоди згідно платіжного доручення № 1087 від 06.10.1997 р. відділенням державного казначейства надано сільськогосподарському виробничому кооперативу "Березнянський" фінансову допомогу в сумі 3000,00 грн. для проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 років на умовах повернення до 01.10.1998 р. (п.п. 1.1. п. 1., п. 3.1. п. 3 угоди)
Згідно п. 4 угоди договір набирає чинності з моменту перерахування коштів сільськогосподарському підприємству і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Зобов'язання за договором вважається виконаним повністю після повернення фінансової допомоги сільськогосподарським підприємством.
Згідно вимог Закону України "Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу" № 2237 від 18.01.2001 р. заборгованість сільгосптоваровиробників по фінансовим допомогам реструкторизовано на 8 років з виплатою щороку рівними частинами починаючи з 01.01.2004 р.
Так, відповідно до Порядку визначення переліку підприємств та урегулювання відповідних сум заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства (затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України № 207/335 від 11.07.2001 р., зареєстрованого Міністерством юстиції України від 17.07.2001 р. за № 602/5793) заборгованість сільськогосподарського виробничого кооперативу "Березнянський" реструктуризовано згідно їз розпорядженням Кабінету Міністрів України № 186-р від 03.04.2002 р. по Полонському району на 8 років з виплатою щороку рівними частинами, починаючи з 01.01.2004 р. згідно графіків погашення сум заборгованостей, реструктуризованих згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.04.2002 р. № 186-р по Полонському району.
Однак, внаслідок невиконання сільськогосподарським виробничим кооперативом "Березнянський" своїх зобов'язань по поверненню бюджетної позички, станом на 01.01.2008 р. прострочена заборгованість відповідача склала 750,00 грн.
Відмова відповідача сплатити суму простроченої заборгованості по бюджетній позичці в розмірі 750,00 грн. у добровільному порядку стала підставою для звернення прокурора з позовною заявою в інтересах позивача до суду.
Досліджуючи наявні в матеріалах справи докази, наведені доводи та міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Надання бюджетної позички (фінансової допомоги) передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 1003 від 11.09.1997 р. "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 років".
Як вбачається з матеріалів справи, відділенням державного казначейства у Полонському районі відповідно до укладеної угоди сільськогосподарському виробничому кооперативу "Березнянський надано фінансову допомогу в розмірі 3000,00 грн. Вказану фінансову допомогу у повному розмірі відповідачем не повернуто, у т. ч. після реструктуризації. Станом на 01.01.2008 р. заборгованість відповідача склала 750,00 грн.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно ч. 4 ст.17 Бюджетного кодексу України у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам та організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом про стягнення не внесених у строк податків та неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна божника.
Згідно ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» органом стягнення є податковий орган.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік “ органи державної податкової служби України визнано в 2008 році органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.
Судом враховано, що доказів сплати відповідачем фінансової допомоги у розмірі 750,00 грн. суду не надано.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-255, п.6 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов прокурора Полонського району, м. Полонне в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Полонському районі, м. Полонне до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Березнянський", с. В. Березна Полонського району за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства України у Хмельницькій області, м. Хмельницький про стягнення 750,00 грн. заборгованості задоволити.
Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Березнянський" (с. В. Березна Полонського району, код 03789301) на користь державної податкової інспекції у Полонському районі (м. Полонне, вул. Л. Українки, 114а, код 33930761) 750,00 грн. (сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) заборгованості.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи
Суддя С.В. Гладій
Віддрук. 6 прим.:
1 -до справи,
2 -позивачу,
3 -відповідачу,
4,5 -прокуратурі,
6 - третій особі.