Постанова від 05.06.2008 по справі АС12/182-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.06.08

Справа №АС12/182-08.

Господарський суд Сумської області у складі судді Костенко Л.А.

При секретарі судового засідання Бардаковій О.М.

За участю представників сторін:

Від позивача - не прибув

Від відповідача - Ниділько Л.П. - секретар комісії (посвідчення № 79 від 14.09.2004 р.), Рахманова Д.І. - співголова комісії

Розглянувши матеріали справи № АС 12/182-08

за позовом - Сумського учбово-виробничого підприємства українського Товариства сліпих, м. Суми

до Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Сумській області, м. Суми

про стягнення 1 816 грн. 59 коп.

Предмет спору: Позивач просить стягнути суд скасувати рішення № 5 від 29.11.2007 року регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Сумській області та зобов»язати відповідача надати дозвіл на право користування пільгами з оподаткування з 01.07.2007 року.

Відповідач вимоги не визнав, подав суду заперечення.

В судових засіданнях оголошувалися перерви з 05.05.2008 року до 14:30 годин 22.05.2008 року, з 22.05.2008 року до 10:00 годин 28.05.2008 року, та з 28.05.2006 року до 14:20 годин 05.06.2008 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ :

21.12.2007 року листом № 04-04/164 Регіональна комісія з питань діяльності підприємств та організацій інвалідів у Сумській області повідомила Сумське учбово-виробниче підприємство українського Товариства сліпих про те, що рішенням № 5 від 29.11.2007 року відповідачем було визнано недоцільним продовження позивачу права на державну допомогу у вигляді пільг з оподаткування та відмовлено в наданні дозволу на їх отримання з 01.07.2007 року, згідно п.п. 5.2.1. п. 5.2. ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість»; п.п. 7.12.1 п. 7.12 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»; п. 3 ст. 12 Закону України «Про плату за землю», «… через неефективність виробничої діяльності і відсутності соціальної значущості підприємства та невідповідності заявлених підприємством даних фактичним обставинам».

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на слідуючи обставини.

Ефективність виробничої діяльності та соціальна значимість позивача підтверджується наступним:

Сумське учбово-виробниче підприємство українського Товариства сліпих створено з метою здійснення заходів щодо соціального захисту, реабілітації інвалідів, залучення їх до суспільно корисної діяльності, інваліди мають право користуватися пільгами і преференціями, передбаченими законодавством.

Станом на 01.01.2008 року кількість працівників позивача складала 45 чоловік, з них 32 інваліди по зору, і не зменшилася в порівнянні з 2006 роком. Процент зайнятості інвалідів складає 71 %.

При цьому заробітна плата інвалідів у порівнянні з 2006 роком збільшилася на 43,4 %. Фонд заробітної плати інвалідів по зору в листопаді - грудні складав 42 % від загального фонду оплати праці.

Чистий доход (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг за 1 півріччя 2006 року складала 81.1 тис. грн. Чистий доход (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг за 1-ше півріччя 2007 року складала 278, 8 тис. грн. Зростання в 3,43 рази.

Процедуру ліквідації позивач не проводить.

Таким чином, на думку позивача, відповідач не мав жодних підстав для прийняття рішення про скасування дозволу на право користування пільгами з оподаткування позивача. Прийнявши без правових підстав рішення, відповідач перевищив свої повноваження, що є порушенням ст. 19 Конституції та ст. 14-3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і є підставою для скасування рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 14-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач є спеціально уповноваженим державним органом, створеним з метою визначення доцільності надання державної допомоги підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів у вигляді пільг з оподаткування, поворотної та безповоротної фінансової допомоги, позик, сприяння в наданні пріоритетів при розміщенні державного замовлення, у працевлаштуванні інвалідів та інших формах, а також здійснення обліку і контролю за використанням такої допомоги.

На підставі виїзного засідання на базі Сумського учбово-виробничого підприємства УТОС (протокол № 4 від 10.10.2007 року) відповідачем встановлено, що виробнича діяльність на підприємстві майже не проводиться, продукція, яку випускає позивач, є неконкурентною, позивачем не ведеться робота з перепрофілювання виробництва на випуск нової продукції, яка б користувалась попитом, перспективний план розвитку позивача відсутній, основне обладнання виробничих дільниць демонтоване та розукомплектоване і знаходиться у незадовільному стані.

За даними підприємства обсяги виробництва у 2006 році склали 173,0 тис. грн., з них від виробничої діяльності (виготовлення швидкозшивачів) 3,5 тис. грн., що складає 2 % від загального обсягу виробництва, від послуг надання оренди приміщень 169,5 тис. грн. У І півріччі 2007 року обсяги виробництва склали 145,9 тис. грн., з них від виробничої діяльності (виготовлення швидкозшивачів) - 32,6 тис. грн., що складає 22 % від загального обсягу виробництва, від послуг надання оренди приміщень 113,3 тис. грн. Дохід від реалізації товарів, робіт, послуг у 2006 році склав 192,9 тис. грн., частка від реалізації готової продукції складає 5,7 %, що в грошовому еквіваленті становить 11,7 тис. грн. За І півріччя 2007 року підприємство отримало дохід від реалізації товарів, робіт та послуг 278,9 тис. грн., у т. ч. від продажу готової продукції 5, 4 тис. грн., від реалізації основних фондів 160,1 тис. грн., від оренди приміщення 113, 3 тис. грн., або відповідно 2 %, 57,4 %, 40,6 % від отриманого доходу від реалізації товарів, робіт, послуг. Чистий прибуток підприємства у І півріччі 2007 року склав 124,2 тис. грн.

На підприємстві існує тенденція до зменшення чисельності працюючих інвалідів з 75 осіб у 2004 році до 31 особи у 2007 році. Фонд оплати праці інвалідів у І півріччі 2007 року склав 23, 9 тис. грн., що складає 49 % від загального фонду оплати праці. Середньомісячна заробітна плата інвалідів 129 грн., в еквіваленті повної зайнятості 506 грн.

Загальна сума отриманих пільг у І півріччі 2007 року складає 145,0 тис. грн., які використані на поповнення обігових коштів підприємства.

Але відповідно до Статуту позивача Сумське учбово-виробниче підприємство українського Товариства сліпих створено з метою працевлаштування інвалідів по зору І та П групи шляхом розробки спеціальної технології та впровадження тифлотехнічних засобів промислового та культурно-побутового призначення, навчання інвалідів по зору доступних для них професій, раціонального працевлаштування та соціальної реабілітації, створення матеріальної бази для вирішення товариством сліпих своїх установчих завдань, та залучення інвалідів по зору до суспільно корисної праці.

Позивач не надав суду належних доказів стосовно ефективності виробничої діяльності та спрямування доходів на соціальне та фінансове забезпечення умов безпосередньо інвалідів по зору, про те, що документально вбачається збільшення виручки та чистого прибутку за період 2006 року -перше півріччя 2007 року. Але збільшення показників відбулося за рахунок продажу нерухомого майна. За перше півріччя позивач отримав пільг від оподаткування 145 тис. грн. Однак позивач не довів суду спрямування зазначених коштів на технічний на соціальний розвиток підприємства, що з огляду на положення Статуту є основною для соціальної захищеності інвалідів.

Таким чином, відповідач правомірно прийняв оскаржуване рішення.

Повноваження щодо надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування підприємств визначені відповідачу Положенням про регіональну комісію з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Сумській області, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2001 року № 637.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158 - 163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ :

1. В задоволенні адміністративного позову Сумського учбово-виробничого підприємства українського Товариства сліпих до Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Сумській області про скасування рішення № 5 від 29.11.2007 року, та надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування - відмовити.

2. Постанова суду може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Сумської області.

3. Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО