справа № 5020-12/045
"09" червня 2008 р. 15:50 м. Севастополь
Господарського суду міста Севастополя у складі
судді Харченко І.А.,
при секретарі Баланюк О.В.,
за участю представників:
позивача - Іванова А.В., довіреність б/н від 15.02.2008, представник;
відповідача ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя -Чистякова В.В., довіреність №3/10-011/2007 від 12.02.2007, начальник юридичного відділу;
Петров Є.В., посвідчення №УСВ 045740 від 26.12.2007, начальник ДПІ;
відповідача ГУ ДКУ в м. Севастополі -не з'явився;
за участю прокурора міста Севастополя -не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №5020-12/045 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОКСІ» до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя, Головного управління Державного казначейства України в м. Севастополі про стягнення з Держаного бюджету України бюджетну заборгованість з відшкодування ПДВ в розмірі 292971,00 грн.,
Суть спору:
26.01.2008 позивач звернувся в порядку статей 17, 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України до господарського суду з позовної заявою до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя, Головного управління Державного казначейства України в м. Севастополі про стягнення з Держаного бюджету України бюджетну заборгованість з відшкодування ПДВ в розмірі 292971,00 грн., посилаючись на те, що ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя не відшкодувало позивачу з бюджету зайво сплачену суму податку на додану вартість.
Ухвалою від 28.01.2008 відкрито провадження у адміністративної справі №5020-12/045, призначено попереднє судове засідання.
19.02.2008 від прокурора м. Севастополя надійшло повідомлення (вх. №3116) про вступ у процес зі сторони ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя.
Ухвалою від 19.02.2008 закінчено підготовче провадження, адміністративна справа №5020-12/045 призначена до судового розгляду.
Прокурор та відповідач ГУ ДКУ у м. Севастополі явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, про дату, місце та час судового розгляду повідомлені належним чином. Від відповідача ГУ ДКУ у м. Севастополі надійшло клопотання про вирішення спору у відсутність його представника (вх. №3019 від 19.02.2008).
23.05.2008 від позивача надійшло збільшення підстав та предмету адміністративного позову (вх. №8204), просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 14.05.2008 №000011232/0 та стягнути з Держаного бюджету України бюджетну заборгованість з відшкодування ПДВ в розмірі 292971,00 грн.
Відповідач ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, основні з них складаються у тому, що фактичної оплати сум податку, заявлених до відшкодування з Державного бюджету України, не встановлено.
Згідно статей 27-32, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні представникам сторін роз'яснені процесуальні права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав представників сторін, суд,
Товариством з обмеженою відповідальністю «ОКСІ»(надалі ТОВ «ОКСІ») надані до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя податкові декларації з податку на додану вартість із заявленими сумами бюджетного відшкодування з ПДВ на розрахунковий рахунок: декларація за вересень, жовтень 2006 року на суму бюджетного відшкодування 27886,0грн.; декларація за січень 2007 року на суму бюджетного відшкодування 32791,0грн.; декларація за березень 2007 року на суму бюджетного відшкодування 25493,0грн.; декларація за квітень 2007 року на суму бюджетного відшкодування 88306,0грн.; декларація за липень 2007 року на суму бюджетного відшкодування 21667,0грн.; декларація за вересень 2007 року на суму бюджетного відшкодування 96828,0грн., а всього на суму 292791,00 грн.
Згідно підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Державною податковою інспекцією у Нахімовському районі міста Севастополя (станом на момент заявлення відшкодування позивач знаходився на податковому обліку в ДПІ Нахімовського району м. Севастополя) (надалі Інспекція) проведені виїзні позапланові документальні перевірки ТОВ «ОКСІ»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за вересень, жовтень 2006 року -акт перевірки №724/10/23-423/22274413/92 від 11.12.2006; січень 2007 року - акт перевірки №105/10/23-423/22274413/13 від 22.02.2007; за березень 2007 року - акт перевірки №297/10/23-423/22274413/56 від 21.05.2007; за квітень 2007 року - акт перевірки №331/10/23-423/22274413/58 від 11.06.2007; за липень 2007 року - акт перевірки №586/10/23-423/22274413/74 від 10.09.2007; за вересень 2007 року - акт перевірки №733/10/23-423/22274413/90 від 31.10.2007.
Перевіркою порушень встановлено не було, суми бюджетного відшкодування ПДВ, заявлені ТОВ «ОКСІ», за результатами перевірок, проведених у 2007 році, відповідають заявленим до відшкодування платником податку у податкових деклараціях.
В період з 21.04.2008 по 23.04.2008 ДПІ в Гагарінському районі міста Севастополя була проведена позапланова документальна невиїзна перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по відносинам з ПП «Латраск-К», за результатами якої, на думку ДПІ, ТОВ «ОКСІ»було порушено п.1.8 ст.1, пп.7.7.1 та пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», що виразилося у завищенні суми бюджетного відшкодування за березень та квітень 2007 року на 73799,0грн. (акт перевірки №2054/23-211/22274413/7 від 23.04.2008).
14 травня 2008 року ДПІ в Гагарінському районі міста Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення №000011232/0 про зменшення ТОВ «ОКСІ»суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 73799,0грн.
ТОВ «ОКСІ»вважає, що оскільки податкове повідомлення-рішення від 14.05.2008 прийнято з порушенням норм законодавства України, без законних підстав, то також просить визнати його нечинним.
Згідно підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або поверненню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з якою-небудь поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, і сумою податкового кредиту звітного періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону). Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно до пункту 1.7 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість»податковий кредит -це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена відповідно до даного Закону.
Згідно підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податковий кредит звітного періоду складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням товарів.
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит, згідно підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»вважається або дата списання засобів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів; або дата отримання податкової накладної, яка підтверджує факт придбання платником податку товарів.
Згідно підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх одержувача, і є підставою для нарахування податкового кредиту.
Відповідно до підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів, не підтверджені податковими накладними.
Аналіз зазначених норм Закону України «Про податок на додану вартість»приводить до висновку про те, що в підпункті 7.7.1 йдеться про суму податкового кредиту, розраховану за правилами підпунктів 7.4.1, 7.4.5, 7.5.1, - тобто як про сплачене, так і про нарахований ПДВ. В разі видачі контрагентами, зареєстрованими як платники податку на додану вартість, покупцю податкових накладних з усіма необхідними реквізитами, передбаченими Законом України «Про податок на додану вартість», останній має право на включення цього податку до складу податкового кредиту за звітний податковий період та у разі від'ємного значення між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту за такий період покупець має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
Закон України «Про податок на додану вартість»не передбачає надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків та не ставить в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Відповідно до пп.7.7.6, 7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України. Таким чином, законодавством передбачається можливість відшкодування ПДВ з бюджету у випадку якщо суми бюджетних надходжень з ПДВ менше сум відшкодування даного податку.
В ході перевірки встановлено, що основними постачальниками ТОВ «ОКСІ»є: ТОВ «Тет-Партнер», ТОВ «Струм», ТОВ «ТД «Акрилан», ТОВ «Евроформат», ПП «Фірма «Галич-Кабель», ВАТ ЕК «Севастопольенерго», ТОВ «Композит-93», ПП «Симпл», ДП «Фірма «Леда», ПП «Латраск-К», ТОВ «Романов ИНК», ТОВ «ОМИА Україна», ТОВ «Винил», ТОВ «Стройпласт». За договорами з вказаними контрагентами, факт виконання угод підтверджено, ТОВ «ОКСІ»були отримані податкові накладні у встановленому чинним законодавством порядку.
Закон України «Про податок на додану вартість»не пов'язує віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту, а також його відшкодування з проведенням зустрічних перевірок податковим органом. Перевірка повинна проводитися у встановлені строки та не може продовжити визначений Законом строк відшкодування з Державного бюджету ПДВ. Питання від'ємного значення суми ПДВ поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставило цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб. Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав весь перелік умов щодо отримання такого відшкодування та має належні підтвердження розміру свого податкового кредиту. Відповідно до Закону документом, що підтверджує сплату покупцем податку на додану вартість у ціні товару, зокрема, є податкова накладна.
В судовому засіданні встановлено, що кошти за договорами разом з податком на додану вартість позивачем були перераховані, про що свідчать виписки банку, ТОВ «ОКСІ»отримало належним чином оформлені податкові накладні, контрагенти позивача відображали ПДВ у своїх податкових зобов'язаннях, що підтверджує факт дотримання усіх вимог Закону України «Про податок на додану вартість» та виникнення у ТОВ «ОКСІ»права на відшкодування ПДВ.
Згідно підпункту 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. Які або інші підстави для отримання відшкодування зазначеним Законом не передбачені.
З аналізу норм підпунктів 7.4.1, 7.4.5, 7.5.1, 7.7.1 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»бюджетне відшкодування -це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку із надмірною сплатою (нарахуванням) податку і не залежна від сплати даного податку до бюджету постачальником.
Таким чином, ТОВ «ОКСІ»правомірно, відповідно до чинного податкового законодавства, включило до складу податкового кредиту за вересень, жовтень 2006 року, січень, березень, квітень, липень та вересень 2007 року суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 292971,0 грн. на підставі податкових накладних, виданих постачальниками товару .
В процесі судового розгляду відповідачами було зроблено бюджетне відшкодування з ПДВ на розрахунковий рахунок позивача в сумі 52212,0 грн.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково в розмірі в сумі 240759,0 грн.
Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем, підлягають стягненню з бюджету в сумі 1703,40 грн.
Керуючись ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість», ст. 69, 70, 71, 79, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати податкове повідомлення-рішення від 14.05.2008 №000011232/0 про зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю «ОКСІ»суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 73799,0грн. нечинним.
3. Стягнути з Державного бюджету України (р/р №31113030700006 в ГУ УДКУ у м. Севастополі, ЕДРПОУ 24035612, МФО 824509) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОКСІ» (99053, м. Севастополь, Фіолентовське шосе,1/1, ідентифікаційний код 22274413, розрахунковий рахунок №26007001304989 у Філії ЗАТ «ОТП Банк»м. Сімферополь МФО 384005) заборгованість з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень, жовтень 2006 року в сумі 27886,00 грн., за січень 2007 року в сумі 32791,00 грн., за березень 2007 року в сумі 25493,00 грн., за квітень 2007 року в сумі 88306,00грн., за липень 2007 року в сумі 21667,00 грн., за вересень 2007 року в сумі 44616,0грн.
4. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в УДК у м. Севастополі, одержувач Держбюджет, Ленінський район 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОКСІ» (99053, м. Севастополь, Фіолентовське шосе,1/1, ідентифікаційний код 22274413, розрахунковий рахунок №26007001304989 у Філії ЗАТ «ОТП Банк»м. Сімферополь МФО 384005) 1703,40 грн. -судовий збір.
5. В частині позовних вимог про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2007 року в сумі 52212,00 грн. -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя І.А. Харченко
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
17.06.2008.