Постанова від 18.06.2008 по справі 20-4/471

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

справа № 20-4/471

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" червня 2008 р. 09:38 м. Севастополь

За адміністративним позовом

Підприємства «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»(проспект Нахімова, 13, місто Севастополь, 99050)

до відповідача: Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя (вул. Кулакова, 37, місто Севастополь, 99011)

про визнання дій відповідача такими, що порушують права позивача, визнання податкових повідомлень-рішень нечинними,

суддя Остапова К.А.,

при секретарі судового засідання Лебедеві С.О.,

За участю представників:

Від позивача: Вертій Н. А., довіреність №86/13-28 від 05.02.2008,

Від відповідача: Ягунов В. П., довіреність №10-004/270 від 05.07.2007,

Гудкова Т. Т., довіреність №10-004/246 від 06.12.2006,

Суть спору: Підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»звернулось до господарського суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя про визнання дій відповідача такими, що порушують права позивача, визнання податкових повідомлень-рішень №000386172/1 від 18.06.2007, №000386172/2 від 17.08.2007 нечинними.

Ухвалою від 07.11.2007 відкрите провадження в адміністративній справі №20-4/471 на підставі зазначеної позовної заяви з призначенням попереднього судового засідання на 29.11.2007.

За наслідками підготовчого провадження ухвалою від 29.11.2007 справу призначено до судового розгляду на 20.12.2007 (а. с. 93).

Ухвалою від 20.12.2007 провадження у справі було зупинено до 10.03.2008 у зв'язку з необхідністю надання додаткових документів (а. с. 117).

Ухвалою від 11.03.2008 провадження у справі поновлено (а. с. 118).

Письмовою заявою (вхідний номер 51847 від 29.11.2007) позивач уточнив позовні вимоги та просить у числі інших визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №000386172/3 від 22.10.2007 (а. с. 85).

Письмовою заявою від 22.04.2008 позивач уточнив позовні вимоги в частині оскарження дій відповідача, а саме просить визнати дії відповідача по прийняттю податкових повідомлень-рішень про визначення суми податкового зобов'язання в загальному розмірі 358594,00 грн. такими, що порушують права позивача (а. с. 123).

В судовому розгляді оголошувалась перерва за правилами статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовні вимоги Підприємства «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»мотивовані відсутністю з його боку порушень статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»з тих підстав, що він не є платником податку з власників транспортних засобів, оскільки транспортні засоби, що знаходяться на його балансі, зареєстровані в Російській Федерації, а обов'язковою умовою для сплати податку з власників транспортних засобів є реєстрація транспортних засобів в Україні.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на статтю 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.1991 N1963-XII (з змінами та доповненнями), згідно з якою платниками податку є підприємства, установи і організації (юридичні особи), зокрема, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни і особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні відповідно до чинного законодавства власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Також позивач посилається на статтю 34 Закону України «Про дорожній рух», згідно з якою державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски. Державна реєстрація і облік здійснюються органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок установлюється Кабінетом Міністрів України. Усі інші механічні транспортні засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку, порядок яких установлюється, у тому числі, для транспортних засобів військових частин і об'єднань - відповідними міністерствами і відомствами, яким підпорядковано ці частини і об'єднання.

Як стверджує позивач, такий порядок був затверджений наказом Міністерства оборони України №104 від 18.07.2001, але дія цього порядку не розповсюджується на Підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»з тих підстав, що позивач не є військовою організацією України. Транспортні засоби, належні позивачеві, зареєстровані згідно із законодавством Російської Федерації в Російській Федерації (157 військової автомобільної інспекції Російської Федерації). Даній факт підтверджується талонами на транспортні засоби, які видані Міністерством оборони Російської Федерації.

Таким чином, позивач вважає, що, оскільки Підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»не має зареєстрованих в Україні автотранспортних засобів, автомобільна техніка, яка належить Міністерству оборони Російської Федерації, зареєстрована у відповідних реєстраційних органах Російської Федерації, що виключає факт її реєстрації та обліку в Україні, та згідно із законодавством позивач не є платником податку з власників транспортних засобів, тому підприємство звільнене від обов'язку нараховувати і сплачувати в 2006 році цей податок.

Відповідач в своїх запереченнях (вхідний номер 57915 від 20.12.2007, а.с.104) просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити з посиланням на статтю 19 Закону України «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України», згідно з якою податки, збори та інші обов'язкові платежі, пов'язані з перебуванням підрозділів збройних сил іншої держави на території України, сплачуються відповідно до закону України, якщо міжнародним договором України не передбачене інше, а також на статтю 1 Закону України «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України», відповідно до якої платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, пункту 2-1 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.

За клопотанням представників сторін, відповідно до статті 15 Кодексу адміністративного судочинства України, пояснення та клопотання по справі надавались ними російською мовою.

Згідно зі статтями 27-32, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні представникам сторін роз'яснені процесуальні права та обов'язки.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення учасників процесу, суд

ВСТАНОВИВ:

В період з 19.02.2007 по 16.03.2007 на підставі направлень №102/01-055 від 16.02.2007, №185/01-055 від 19.03.2006 про продовження перевірки, співробітниками Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя та Державної податкової адміністрації в місті Севастополі було проведено виїзну планову комплексу документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства позивачем за період з 01.01.2006 по 31.12.2006.

За результатами перевірки був складений Акт перевірки №42/23-1/30120798/1638/10 від 06.04.2007 (а. с. 13-63).

В ході перевірки встановлене порушення позивачем статей 5, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», яке виразилось в ненаданні розрахунку податку з власників транспортних засобів за 2006 рік та розрахунку податку на знову набути транспортні засоби, що призвело до заниження податку з власників транспортних засобів на суму 239792,00 грн. (а. с. 62).

За результатами розгляду матеріалів перевірки відповідачем 16.04.2007 було прийнято податкове повідомлення-рішення №000386172/0 про визначення позивачеві податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем «податок з власників транспортних засобів»в сумі 360245,50 грн.

Позивач не погодився з прийнятим відповідачем рішенням та звернувся до відповідача зі скаргою на рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя №№000386172/0 від 16.04.2007.

Рішенням Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя від 18.06.2007 №11331/10/25-010 про результати розгляду скарги податкове повідомлення-рішення №000386172/0 від 16.04.2007 скасовано в частині визначення позивачеві податкового зобов'язання в сумі 1101,00 грн. та в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 550,50 грн., в решті зазначене податкове повідомлення-рішення (за основним платежем -238691,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -119903,00 грн.) залишено без змін (а. с. 72-76).

Відповідачем було направлено позивачеві податкове повідомлення-рішення №000386172/1 від 18.06.2007 про визначення позивачеві податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем «податок з власників транспортних засобів»в сумі 358594,00 грн. (у тому числі за основним платежем -238691,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -119903,00 грн.).

Не погодившись з результатами розгляду скарги Державною податковою інспекцією в Ленінському районі міста Севастополя, позивач звернувся зі скаргою в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації в місті Севастополі.

Рішенням Державної податкової адміністрації в місті Севастополі від 17.08.2007 №1308/10/25-020 про результати розгляду скарги повторна скарга позивача була залишена без задоволення (а.с. 77-78).

Відповідачем було направлено позивачеві податкове повідомлення-рішення №000386172/2 від 17.08.2007 про визначення позивачеві податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем «податок з власників транспортних засобів»в сумі 358594,00 грн. (у тому числі за основним платежем -238691,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -119903,00 грн.).

Не погодившись з результатами розгляду скарги Державною податковою адміністрацією в місті Севастополі, позивач звернувся зі скаргою в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації України.

Рішенням Державної податкової адміністрації України від 22.10.2007 №10582/6/25-0215 скарга позивача була залишена без задоволення (а. с. 79-80).

Відповідачем було направлено позивачеві податкове повідомлення-рішення №000386172/3 від 22.10.2007 про визначення позивачеві податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем «податок з власників транспортних засобів»в сумі 358594,00 грн. (у тому числі за основним платежем -238691,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -119903,00 грн.).

Не погодившись з висновками податкової інстанції, позивач звернувся до господарського суду міста Севастополя за захистом порушеного права.

Суд вважає позовні вимоги Підприємства «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»(в/ч 53074) зареєстровано Севастопольською міською державною адміністрацією 19.02.1999 під №ДП-11/11029, перереєстровано 28.05.2004 під №4055587ІО0010269. Форма власності -власність міжнародних організацій юридичних осіб інших держав.

Підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»є підприємством, створеним на повній власності юридичної особи -Міністерства оброни Російської Федерації, створено на підставі директиви заступника Міністра оборони СРСР від 16.03.1961 №ПТ/882535, є правонаступником підприємства «Будівельне управління Чорноморського флоту»- Дочірнього підприємства «Головне управління спеціальне будівництво Міністерства оборони Російської Федерації». Код в ЄДРПОУ -30120798.

Позивач був поставлений на податковий облік в Державній податковій адміністрації в місті Севастополі з 10.01.1991 під №0088, в Державній податковій інспекції в Ленінському районі міста Севастополя з 24.02.2005 під №7205.

Відповідно до статті 2 Угоди між Російською Федерацією та Україною про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписаної 28.05.1997, ратифікованої Україною відповідним законом від 24.03.1999 N547-XIV, основна база Чорноморського флоту Російської Федерації знаходиться у місті Севастополі. На основній базі Чорноморського флоту Російської Федерації розміщуються його штаб і інші органи управління, а також військові формування, підприємства, організації і установи Чорноморського флоту Російської Федерації. Перелік і параметри об'єктів, які використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації в місті Севастополі, містяться в Додатку №2. В перелік, якій міститься в розділі 23 «Будівельні організації», вказаний в Додатку № 2, також включено Будівельне управління Чорноморського флоту.

Як було встановлено в ході перевірки, станом на 01.01.2006 на балансі підприємства позивача перебуло 215 транспортних засобів, які всі були зареєстровані в 157 Військовій автомобільній інспекції (вул. 4 Бастіона, 34, місто Севастополь).

В порушення статі 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»Підприємством «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»розрахунок з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2006 рік до Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя не подавався та податок не сплачувався.

Статтею 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»встановлено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Позивач є юридичною особою, яка станом на 01.01.2006 мала на балансі певні транспортні засоби (а. с. 147-149).

Ці транспортні засоби зареєстровані в України відповідно до Угоди між Російською Федерацією та Україною про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписаної 28.05.1997. Угода ратифікована Законом України від 24.03.1999 N547-XIV і є частиною законодавства України.

Згідно зі статтею 12 цей Угоди експлуатація незареєстрованих транспортних засобів забороняється, транспортні засоби Чорноморського флоту повинні мати реєстраційний номер і чіткий знак, при цьому використання номерних знаків України не допускається.

З наведеного слідує, що транспортні засоби позивача зареєстровані відповідно до законодавства України, хоча орган реєстрації - установа Російської Федерації. Однак спеціальний закон про оподаткування - Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»не передбачає звільнення від сплати податку в залежності від органу реєстрації транспортних засобів.

Згідно зі статтею 14 Угоди між Російською Федерацією та Україною про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України підприємства, організації і установи Чорноморського флоту Російської Федерації проводять податкові відрахування відповідно до законодавства України.

З урахуванням викладеного, позивач є платником податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів та має об'єкт оподаткування-транспортні засоби, які перебувають на його балансі та зареєстровані відповідно до законодавства України.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України»від 22.02.2000 N 1479-III податки, збори та інші обов'язкові платежі, пов'язані з перебуванням підрозділів збройних сил іншої держави на території України, сплачуються відповідно до закону України, якщо міжнародним договором України не передбачене інше.

Відповідно до статей 5, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»юридичні особи зобов'язані обчислювати податок виходячи з звітних даних про кількість транспортних засобів станом на 1 січня поточного року, подавати до податкового органу розрахунок податку та сплачувати податок щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Зазначені обов'язки позивач не виконав, чим порушив вимоги статей 5, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», що було виявлено перевіряючими та зафіксовано в Акті перевірки №42/23-1/30120798/1638/10 від 06.04.2007.

Таким чином, податковим органом правомірно винесено податкове повідомлення-рішення №000386172/0 від 16.04.2007 з урахуванням рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя від 18.06.2007 №11331/10/25-0, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги Підприємства «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації», яким податкове повідомлення-рішення №000386172/0 від 16.04.2007 скасовано в частині визначення позивачеві податкового зобов'язання в сумі 1101,00 грн. та в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 550,50 грн., а в решті податкового зобов'язання за основним платежем -238691,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -119903,00 грн. залишено без змін, як і податкові повідомлення-рішення №000386172/1 від 18.06.2007, 3000386172/2 від 17.08.2007, №000386172/3 від 22.10.2007 про визначення позивачеві податкового зобов'язання за платежем «податок з власників транспортних засобів»в сумі 358594,00 грн.

У зв'язку з викладеним підстави для задоволення позову Підприємства «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження до господарського суду міста Севастополя протягом десяті днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства -з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

К.А. Остапова

Постанова складена та підписана

в порядку частини третьої

статті 160 КАС України

24.06.2008.