Ухвала
Іменем України
12 червня 2008 року
м. Севастополь Справа № 2-16/4005-2007А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черткової І.В.,
суддів Гоголя Ю.М.,
Волкова К.В.,
секретар судового засідання Хміль О.Ю.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився;
відповідача: не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Омельченко В.А.) від 04.09.2007 у справі № 2-16/4005-2007А
за позовом відкритого акціонерного товариства "Агропромбуд" (вул. Шполянської, 7/9, місто Сімферополь, 95034)
до Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим (вул. Леніна 22-а, місто Алушта, АР Крим, 98500)
про скасування рішення,
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Омельченко В.А.) від 04.09.2007 у справі № 2-16/4005-2007А позов відкритого акціонерного товариства "Агропромбуд" задоволено.
Скасовані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим № 0010551503/1 від 29.11.2006, № 0010551503/2 від 16.02.2007.
Постанова мотивована тим, що позивачем правомірно застосовано ставка земельного податку 0,021 грн за 1 кв. м, оскільки рішенням Алуштинської міської ради від 23.12.1998 № 6/1 не передбачена диференціація ставок земельного податку за окремими населеними пунктами в залежності від чисельності населення.
Не погодившись з постановою суду, Державна податкова інспекція у місті Алушті Автономної Республіки Крим звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить постанову господарського суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення Алуштинської міської ради від 23.12.1998 № 6/1 підлягає обов'язковому виконанню, оскільки прийнято відповідно до статті 7 Закону України «Про плату за землю» та не визнано неправомірним.
У судовому засіданні 09.06.2008 відповідач підтримав свої вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні 09.06.2008 просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду залишити без змін.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.11.2007 суддю Черткову І.В. замінено на суддю Волкова К.В.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.12.2007 суддю Борисову Ю.В. замінено на суддю Горошко Н.П.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 27.05.2008 суддів Щепанську О.А., Горошко Н.П. замінено на суддів Черткову І.В., Гоголя Ю.М. Головуючим у справі призначено суддю Черткову І.В.
У судовому засіданні оголошувалася перерва з 09.06.2008 до 12.06.2008.
Переглянувши постанову суду відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.
20.10.2006 Державною податковою інспекцією у місті Алушті Автономної Республіки Крим проведено камеральну перевірку податкових декларацій (розрахунків) відкритого акціонерного товариства "Агропромбуд" з земельного податку, поданих за період з 01.01.2005 по 01.09.2006. За результатами перевірки складений акт № 1517/15 (а. с. 6).
На підставі зазначеного акту Державна податкова інспекція у місті Алушті Автономної Республіки Крим 26.10.2006 прийняла та надіслала на адресу позивача податкове повідомлення-рішення № 0010551503/0 про донарахування земельного податку в сумі 15 504, 17 грн та застосування фінансових санкцій у сумі 775, 21 грн.
Рішенням Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим № 6759/10/23 від 29.11.2006 зазначене податкове повідомлення-рішення скасовано в частині донарахування земельного податку в сумі 5 622, 26 грн та застосування фінансових санкцій у сумі 281, 11 грн (а. с. 123).
За результатами адміністративного оскарження Державна податкова інспекція у місті Алушті Автономної Республіки Крим 29.11.2006 прийняла та надіслала на адресу позивача податкове повідомлення-рішення № 0010551503/1 про донарахування земельного податку в сумі 9 881, 91 грн та застосування фінансових санкцій у сумі 494, 10 грн (а. с. 9).
Рішенням Державної податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим № 291/10/25-021 від 09.02.2007 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим № 0010551503/1 від 29.11.2006 (а. с. 128).
За результатами адміністративного оскарження Державна податкова інспекція у місті Алушті Автономної Республіки Крим 16.02.2007 прийняла та надіслала на адресу позивача податкове повідомлення-рішення № 0010551503/2, яким продубльовано донарахування податку та застосування фінансових санкцій у зазначених сумах (а. с. 10).
Позивач просить скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим № 0010551503/1 від 29.11.2006, 0010551503/2 від 16.02.2007.
Як вбачається із акту перевірки, підставою для донарахування податку на землю та застосування фінансових санкцій, стало застосування відкритим акціонерним товариством "Агропромбуд" при нарахуванні земельного податку на земельні ділянки, площею 4,6361 га у 2005 році та площею 3, 8260 га у 2006 році, які розташовані за адресою: 19-км Судакського шосе, с. Сонячногірське, місто Алушта, ставки земельного податку 0,021 грн за 1 кв. м без врахування затверджених рішенням Алуштинської міської ради від 23.12.1998 № 6/1 ставок земельного податку 0, 03 грн за 1 кв. м. За цих обставин, відповідачем зроблено висновок про порушення відкритим акціонерним товариством "Агропромбуд" абзаців 1-5 частини 2 статті 7 Закону України «Про плату за землю» у зв'язку з неврахуванням частини 4 статті 7 того ж Закону, яка передбачає, що ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради, виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.
Судова колегія не погоджується з висновками відповідача, виходячи з наступного.
Із додатку № 2 рішення Алуштинської міської ради від 23.12.1998 № 6/1 (а. с. 14-16) вбачається, що міською радою затверджені середні ставки земельного податку для груп населених пунктів, що відносяться до Малореченської сільської ради. Це рішення відповідає статті 7 Закону України «Про плату за землю», що встановлено також постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 30.01.2008 та ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 01.04.2008 у справі № 2-21/16956-2007А. Проте, цим рішенням не передбачені ставки земельного податку, встановлені щодо конкретних населених пунктів, зокрема, для с. Сонячногірське. Але із пункту 5 зазначеного рішення вбачається, що, зокрема, Малореченській сільській раді рекомендовано провести грошову оцінку підвідомчих земель, а ставки земельного податку постановлено обчислювати згідно з базовими ставками, що передбачені додатком № 2.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6. Якщо грошову оцінку земельних ділянок не встановлено, середні ставки земельного податку встановлюються у розмірах передбачених частиною 2 статті 7 цього Закону. Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради, виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.
Як свідчать матеріали справи, станом на день виникнення спірних правовідносин грошова оцінка земель на території Малореченської сільської ради не проводилася (а. с. 134). Із частини 4 статті 7 Закону України «Про плату за землю» вбачається, що ставки, затверджені Алуштинською міською радою, диференціюються, виходячи із середніх ставок податку, що встановлені частиною 2 тієї же статті, а отже в залежності від чисельності населення. Довідкою Малореченської сільської ради № 1682 (а. с. 12) підтверджується, що станом на 01.01.2005 у с. Сонячногірське зареєстровано 906 чоловік.
За цих обставин судова колегія вважає правомірним застосування відкритим акціонерним товариством "Агропромбуд" ставки земельного податку, що передбачена частиною 2 статті 7 Закону України «Про плату за землю», а саме 0,021 грн за 1 кв. м.
Отже, донарахування земельного податку в сумі 9 881, 91 грн та застосування фінансових санкцій у сумі 494, 10 грн є неправомірним, а тому позовні вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим № 0010551503/1 від 29.11.2006, 0010551503/2 від 16.02.2007 підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, судова колегія дійшла до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись статтею 195, пунктом 1 частини 1 статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини 1статті 205, статтями 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.
2.Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.09.2007 у справі № 2-16/4005-2007А залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя І.В. Черткова
Судді Ю.М. Гоголь
К.В. Волков