Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
Від "12" червня 2008 р.
Справа № 10/2485
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
судді
за участю представників сторін
від позивача Прудніков Ю.В. - представник за довіреністю
від відповідача Довгань О.М. - довіреність №38 від 25.04.07р.
в порядку ст.30 ГПК України представник управління ветеринарної медицини в Житомирській області: Лотиш Л.В. - довіреність №1055 від 12.12.07
Розглянув справу за позовом Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" (м. Житомир)
до Міської державної лікарні ветеринарної медицини м. Житомира (м. Житомир)
про стягнення 23418,00 грн.
Позивач звернувся в суд з позовом про стягнення з відповідача 23418,00грн. збитків, понесених ним внаслідок утримання лабораторії №1 міської державної лікарні ветеринарної медицини за період з 01.01.07 по 31.08.07р.
Заявою від 09.01.08 №8 (а.с.57) позивач уточнив вимоги та просить стягнути з відповідача витрати в сумі 23418,00грн., понесені ним внаслідок утримання лабораторії №1 міської державної лікарні ветеринарної медицини.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Вимоги мотивовані тим, що відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину" позивачем було надано лабораторії №1 приміщення для організації проведення експертиз продукції тваринного та рослинного походження. З 29.12.06р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про ветеринарну медицину" від 16.11.06 №361-У, яким ст.16 вказаного Закону викладена в новій редакції і вона не містить приписів про обов'язок адміністрації ринку надавати у користування лабораторії пристосовані службові приміщення безоплатно. На даний час лабораторія безоплатно користується майном позивача, відмовляється укладати відповідний договір оренди, ринок несе значні фінансові витрати на утримання приміщення, в якому знаходиться лабораторія, тому просить задоволити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві та доповненні до відзиву (а.с.29-33,72-74). Зокрема зазначив, що законодавством України не передбачена компенсація витрат власнику ринку за забезпечення лабораторії приміщенням та іншим обладнанням. Лабораторії на ринках є структурними підрозділами відповідних державних установ ветеринарної медицини, які 100 відсотково фінансуються з державного бюджету, в якому не передбачено відповідних статей витрат на утримання приміщень лабораторій, які функціонують на ринках. Крім того, розрахунки витрат, надані позивачем, не підтверджені відповідними доказами та первинними бухгалтерськими документами, грунтуються на припущеннях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,
Підприємство облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" (Позивач) надав лабораторії №1 ветеринарно-санітарної експертизи міської державної лікарні ветеринарної медицини (Відповідач) приміщення площею 168,71 кв. м., обладнане для організації ветеринарно-санітарної експертизи продукції тваринного і рослинного походження з холодною водою, опаленням, водогоном, каналізацією, а також телефонним зв'язком на першому поверсі адміністративної будівлі за адресою м.Житомир, майдан Житній ринок, 2.
04.07.06р. позивач направив відповідачу листа про укладення договору оренди займаного приміщення, а також оплату за користування комунальними послугами, обладнаннням та інше. Відповідач в добровільному порядку договір не підписав.
04.07.07р. позивач звернувся з позовом до господарського суду про спонукання відповідача укласти договір оренди з ринком. Рішенням господарського суду Житомирської області від 26.04.07р. в справі №12/19-Д в задоволенні позову підприємству облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" відмовлено.
Позивач вважає, що оскільки він несе витрати на утримання лабораторії, просить їх стягнути з відповідача.
Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, господарський суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до п. 9 ст. 62 Закону України "Про ветеринарну медицину" від 25.06.92р. лабораторії на ринках (агропродовольчих ринках) є структурними підрозділами відповідних державних установ ветеринарної медицини, що діють на підставі положень, затверджених Департаментом.
Відповідно до п.3 "Положення про міську державну лікарню ветеринарної медицини", затвердженого Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України 24.12.02р. №74 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.03р. за №28/7349) державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринках є структурними підрозділами міської державної лікарні ветеринарної медицини. Відповідно до п.1. Положення міська (в тому числі у місті Севастополі) державна лікарня ветеринарної медицини (далі - Лікарня) відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину" є державною установою ветеринарної медицини.
Державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на ринках здійснює свої повноваження відповідно до "Положення про державну лабораторію ветеринарно- санітарної експертизи на ринку", затвердженого Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України 15.04.02р. №16 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.02р. за №404/6692).
Відповідно до п. 1.1. Положення Державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на ринку (далі - лабораторія) функціонує на ринках (зоологічних ринках), ринкових комплексах усіх типів, торгівельних майданчиках тощо незалежно від форми власності (далі - ринок), де організовано продаж тварин, продукції тваринного і рослинного походження, кормів тваринного і рослинного походження, кормових добавок та ін. (далі - продукція) і де є обов'язковим проведення ветеринарно-санітарної експертизи. Функціонування ринку, на якому не організована ветеринарно-санітарна експертиза продукції, що є об'єктом державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, за відсутності лабораторії забороняється.
У відповідності до п.п. 1.13, 1.14, 1.15 Положення адміністрація (власник) ринку відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину", Ветеринарно-санітарних правил для ринків та Правил торгівлі на ринках зобов'язана надавати у користування лабораторії службові приміщення, необхідне обладнання, засоби зв'язку.
Приміщення лабораторії повинні бути обладнані опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією. Приміщення для розміщення лабораторії приймає головний державний інспектор ветеринарної медицини району (міста). Лабораторія підлягає акредитації щодо незалежності і технічної компетентності у встановленому законодавством порядку. Лабораторія для проведення ветеринарно-санітарної експертизи забезпечується необхідним спеціальним лабораторним обладнанням, приладами, інструментами, фарбами, хімічними реактивами, мийними і дезінфекційними засобами, лабораторним посудом, спецодягом, лабораторними меблями, інвентарем та іншими допоміжними матеріалами.
Відповідно до п.5.3 Положення власники ринків (торгівельних об'єктів) повинні створювати для спеціалістів лабораторії належні умови та надавати у користування службові приміщення, що відповідають вимогам техніки безпеки та протиепідемічного режиму, а також необхідне обладнання, засоби зв'язку тощо.
Отже, даним Положенням не передбачена компенсація витрат власнику ринку за забезпечення приміщень лабораторії опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією та інше.
Міська державна лікарня ветеринарної медицини в м. Житомирі і її структурний підрозділ - лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи не займається господарською діяльністю на ринку, а у відповідності до ст. 3 Закону України "Про ветеринарну медицину", ст. 19 Господарського кодексу України, забезпечує реалізацію завдань держави щодо захисту прав споживачів, здійснює ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продуктів тваринного та рослинного походження на ринках.
Механізмом формування тарифів за ветеринарні роботи і послуги, затвердженого Наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України №51 від 19.02.06р. не передбачено при формуванні тарифів закладання в розрахунок витрат на оплату за користування службовими приміщеннями ринку.
Зазначені факти встановлені рішенням господарського суду Житомирської області від 26.04.07 по справі №12/19-Д за позовом Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" до Міської державної лікарні ветеринарної медицини м. Житомира про спонукання до укладення договору оренди, яке набрало законної сили.
Відповідно до приписів ч.2 ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Крім того слід зазначити, що позивачем не доведені витрати, які він несе на утримання лабораторії. Надані ним власні довідки (а.с.64-71), які жодним чином не обгрунтовані, не підтверджені належними доказами та документами бухгалтерського обліку не приймаються судом як належний доказ на обгрунтування позовних вимог.
Враховучи викладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
В задоволені позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-ти денного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя
Терлецька-Байдюк Н.Я.
Дата підписання рішення: 19 червня 2008 року.
Віддрукувати:
1 - в справу
2,3 - сторонам