Справа № 2-2526/11
30.05.2011 року Подільський районний суд м. Києва в складі
головуючого-судді Богінкевич С.М.,
при секретарі: Маленевській О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Подільського району м.Києва в інтересах держави в особі Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, як безробітна, та отримуючи допомогу по безробіттю в той же час виконувала роботи за договором та отримувала винагороди, в зв'язку з чим відповідачкою було незаконно отримані кошти по безробіттю в розмірі 16 372 гривні 75 копійок, які представник позивача і просить стягнути з відповідачки.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених вище.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась, як вбачається з матеріалів справи, про час і місце розгляду була повідомлена належним чином, тому суд з урахуванням положення п. 5 ст. 74, ст. 224 ЦПК України та думки представника позивача, вважає за можливе слухати справу у її відсутність на підставі всіх наявних доказів долучених до матеріалів даної цивільної справи.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, прокуратурою Подільського району м.Києва проведено перевірку за зверненням першого заступника Київського міського центру зайнятості Шаян Л.А. щодо неправомірних дій ОСОБА_1.
В ході даної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 29.07.09 зареєструвалась як шукаюча роботу в Подільському районному центрі зайнятості. Статус безробітної їй було надано 05.08.09., відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» про що свідчить наказ директора Подільського районного центру зайнятості № 32386 від 30.11.09.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» закріплено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.11 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007р. №219, за відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого зазначаються у картці.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Подільського районного центру зайнятості №32386 від 05 серпня 2009 року на підставі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» та поданої заяви ОСОБА_1 було надано статус безробітного з 05.08.2009р.
Частиною 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» встановлено, що застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що перебували на початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно ч. 3 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Пунктом 6.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307, визначено, що допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
Частиною 4 статті 22 Закону встановлено, що загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Наказом Подільського районного центру зайнятості №32386 від 05.08.2009р. на підставі п.1 та п.4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» ОСОБА_1 було призначено допомогу по безробіттю.
Згідно наказу Подільського районного центру зайнятості від 22 вересня 2009 року № 33788 ОСОБА_1 відкладено виплату допомоги по безробіттю відповідно до п. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» на строк 90 календарних днів відповідно до пп. 5 п. 5 ст. 31 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності на строк не менше ніж 15 календарних днів (безробітним, які недотримали рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення») з 21.09.2009 року по 19.12.2009 року.
Згідно наказу Подільського районного центру зайнятості № 35957 від року безробітній у зв'язку з наданням довідки за станом здоров'я від 21.09.2009 року № 330/2 поновити виплату допомоги по безробіттю застрахованим особам відповідно до статей 22 та 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, застрахованим особам залежно від страхового стажу, відповідно до п. 1 та п. 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 21.09.2009 року по 30.07.2010 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до Подільського районного центру зайнятості 02.02.2010 року було надано заяву з проханням зняти з обліку з 01.02.2010 року у зв'язку працевлаштуванням у ВАТ «Кияни» на посаду спеціаліста спеціального обслуговування відділу оренди та маркетингу.
Згідно пп.1 та абзацу 9 пп. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування на підставі подання письмової заяви до центру зайнятості про відмову від його послуг або з дати, зазначеної в заяві.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до п. 21 вищезазначеного Порядку, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, і безробітні, знімаються з обліку згідно з наказом керівника центру зайнятості, що зазначається в картці.
Наказом Подільського районного центру зайнятості від 02.02.2010р. №636 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю, відповідно до пп.1 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 01.02.2009 року.
ОСОБА_1 знято з обліку, відповідно до пп.1 та 2 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №219, у зв'язку з працевлаштуванням з 01.02.2010р. (наказ Подільського районного центру зайнятості від 02.02.2010р. №637).
Згідно ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду та її робочі органи з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до вищевказаного Закону, взаємодіють з органами державної податкової служби, праці та соціального захисту населення, іншими органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства.
В процесі звірки отриманих даних з файлу (в електронному вигляді) Державної податкової інспекції з інформацією щодо розслідування страхових випадків виявлено, що під час перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю в Подільському районному центрі зайнятості ОСОБА_1 працювала в ТОВ «Мульті девелопмент Юкрейн» з 01.07.2009р. по 31.01.2010р. та виконувала роботи за договором підряду від 20.10.2009 року б/номеру в ТОВ «Юні вест Медіа» з 20.10.2009 року по 31.01.2010 року.
Згідно п.5 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001р. №1266, розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
У зв'язку з виявленням розбіжностей в реєстраційних даних Державної податкової інспекції і Шевченківським районним центром зайнятості 15.10.2010р. позивачем було здійснено перевірку в ТОВ «Мульті девелопмент Юкрейн» з метою отримання повної інформації про доходи, отримані ОСОБА_1, про що свідчить Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №528 від 15.10.2010р.
Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_1 виконувала роботи за договором про надання послуг від 01.07.2009 року б/номеру в ТОВ «Мульті девелопмент Юкрейн» з 01.07.2009р. по 31.01.2010р. та отримувала винагороду.
Як вбачається з бухгалтерських перерахунків Подільського районного центру зайнятості сума зайво виплаченого матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 05.08.2009р. по 31.01.2010р. становить - 19 372 грн. 75 коп. (дев'ятнадцять тисяч триста сімдесят дві гривні сімдесят п'ять копійок).
ОСОБА_1 22.10.2010р. направлено лист №30-2987 про необхідність відшкодувати незаконно отримані кошти.
З виявленням розбіжностей в реєстраційних даних Державної податкової інспекції і Фастівським міськрайонним центром зайнятості 27.10.2010р. було здійснено перевірку в ТОВ «Юні вест Медіа» з метою отримання повної інформації про доходи, отримані ОСОБА_1, про що свідчить Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №197 від 27.10.2010р.
Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_1 виконувала роботи за договором підряду від 20.10.2009 року б/номеру в ТОВ «Юні вест Медіа» з 20.10.2009р. по 31.01.2010р. та отримувала винагороду за виконану роботу.
Згідно з бухгалтерським перерахунком Подільського районного центру зайнятості сума зайво виплаченого матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 20.10.2009р. по 31.01.2010р. становить - 11 396 грн. 86 коп. (одинадцять тисяч триста дев'яносто шість гривень вісімдесят шість копійок).
ОСОБА_1 08.11.2010р. направлено лист №30-3176 про необхідність відшкодувати незаконно отримані кошти.
Боржницею на рахунок Київського міського центру зайнятості було повернуто 3000 грн. 00 коп. (три тисячі гривень нуль копійок). Залишок заборгованості становить 16 372 грн. 75 коп. (шістнадцять тисяч триста сімдесят дві гривні сімдесят п'ять копійок).
Згідно п. 2 та п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 була ознайомлена під підпис з вимогами ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
В результаті несплати ОСОБА_1 вказаних вище коштів, до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття не надходять кошти спрямовані на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що зачіпає інтереси держави.
Несплата боржником вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає в повному обсязі Подільському районному центру зайнятості м. Києва забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Відповідно до ст.1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи зазначене суд приходить до висновку що позовні вимоги позивача щодо відшкодування коштів, підлягають задоволенню в повному обсязі, а саме в розмірі 16372 гривні 75 копійок.
Згідно ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено повноваження по захисту інтересів держави, в тому числі шляхом представництва її інтересів в суді.
Відповідно до п. 6 абз. 2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Згідно ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами, коли порушуються інтереси держави.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 610, 611, 1166, 1212 Цивільного кодексу України, ч.2 п.3 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття",ст. 121 Конституції України, ст.ст. 20, 361 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 3, 4, 10,11, 79-89, 169, 209,212,214-215, 224,225,226 ЦПК України, суд -
Позов заступника прокурора Подільського району м.Києва в інтересах держави в особі Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти у розмірі 16372 (шістнадцять тисяч триста сімдесят дві) гривні 75 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави 163 (сто шістдесят три) гривні 72 копійки судового збору та витрати на інформаційно-технічне забезпечення в сумі 120 (сто двадцять) гривень.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Подільський районний суд м. Києва, шляхом подачі в десятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуто судом шляхом ухвалення та письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
СУДДЯ Богінкевич С. М.