Ухвала від 13.06.2008 по справі 10/185

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

88000, м.Ужгород, вул.Коцюбинського, 2-а

УХВАЛА

13.06.2008 Справа № 10/185

Розглянувши заяву Відкритого акціонерного товариства "Закарпатгаз", м.Ужгород

про відстрочку виконання рішення від 31.01.2007 №10/185

Головуючий суддя - Якимчук Л.М.

Представники:

від заявника (боржника): Шкурко Р.В. - заступник голови правління з юридичних питань, довіреність від 26.12.2007;

від стягувача: Чижевська Р.В. - головний юрисконсульт відділу виконавчого провадження управління правового забезпечення претензійно-позовної роботи юридичного департаменту, довіреність від 29.12.2007.

Свою заяву боржник мотивує тим, що сума заборгованості, присуджена до стягнення рішенням суду від 31.01.2007 №10/185, фактично складає вартість "комерційних втрат" газу минулих періодів, у зв"язку з чим присуджена до стягнення сума боргу підлягає відстрочці на умовах, визначених статтею 10 Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" терміном на 5 років, як це встановлено вищевказаним законодавчим актом.

Стягувач у запереченнні просить відмовити у задоволенні заяви з огляду на наступне.

Боржник є підприємством, яке здійснює підприємницьку діяльність та володіє обіговими коштами та активами, на які може бути накладене стягнення. Таким чином, обставини, які ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, відсутні.

Аналогічна позиція, викладена у постанові Пленуму Верховного суду України від 26 грудня 2003 року №14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження», відповідно до п.10 якої -при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст.351 ЦПК і ст.121 ГПК їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають можливість виконання рішення ( хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо). Однак, в даному випадку такі обставини у Боржника відсутні.

Посилання боржника на важкий фінансовий стан також не є винятковою обставиною в розуміння ст.121 ГПК України, за наявності якої можливе надання відстрочки виконання рішення. Крім того, вказані обставини не підтверджені документально, оскільки жодного документального обґрунтування про реальний стан заборгованості ним не надано. Важке фінансове становище утворилося внаслідок його власної господарської діяльності, а не в силу якихось об'єктивних обставин, що унеможливило виконання договірних зобов'язань та рішень суду. Стягувач також зазначає, що у зв'язку з тим, що ВАТ «Закарпатгаз», на даний час веде активну господарську діяльність, а саме укладає договори, по яким отримує продукцію (в даному випадку природний газ), то повинно нести й обов'язки за цими договорами, а саме вчасно розраховуватись у відповідності до договірних умов. Зауважує, що порушення суб'єктами господарських відносин, в тому числі ВАТ «Закарпатгаз», чинного законодавства України призведе до некерованих процесів в економіці держави.

Відповідач вказує на те, що 23.06.2005 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Даним Законом передбачені заходи, спрямовані на зменшення або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених цим Законом.

У відповідності до змін, внесених у ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку, зокрема, внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до даного Закону. Тобто, на строк дії даної процедури буде зупинено здійснення будь-яких заходів, спрямованих на примусове виконання рішення суду відносно підприємства паливно-енергетичного комплексу. Звертає увагу на те, що 10.11.2005 року наказом Міністерства палива та енергетики України №568 було затверджено перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, ВАТ «Закарпатгаз» включено до даного переліку.

28.12.2007 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI , згідно Розділу ІІ (Внесення змін до деяких законодавчих актів України), п. 18 визначено: «у пункті 3.4 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (Відомості Верховної Ради України, 2005, №33, ст. 430 із наступними змінами) цифри та слова «1 січня 2008 року» замінити цифрами та словами «1 січня 2009 року».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення пункту 18 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

03.06.08 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №309-VI відповідно до якого пункт 3.4 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» викладено у такій редакції: "процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 01 січня 2009 року». Даний закон набув чинності з дня опублікування та офіційно опублікований у газеті «Голос України» 04.06.08 №105 і в газеті «Урядовий кур»єр» 04.06.08 №101.

Тобто, у відповідності до положень даного Закону та п.15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі провадження про стягнення заборгованості з підприємств, які включені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, зупинені до 01.01.2009 року. Тому є незрозумілою вимога боржника стосовно надання відстрочки, оскільки виконавче провадження з примусового виконання рішення господарського суду Закарпатської області по даній справі зупинено, а заборгованість згідно даного рішення може бути реструктуризована в порядку та у відповідності до процедур, визначених вищевказаним Законом.

Також стягувач зауважив, що ДК «Торговий дім «Газ України», правонаступником якого є ДК «Газ України», створено на виконання Указу Президента України «Про реформування нафтогазового комплексу» від 25.02.1998 року №151/98 та постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.1998 року №1173 «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу» з метою підвищення рівня енергетичної безпеки держави, забезпечення ефективного функціонування та розвитку нафтогазового комплексу, задоволення потреб промислових і побутових споживачів у сировині та паливно-енергетичних ресурсах. ДК «Торговий дім «Газ України», а після реорганізації - ДК «Газ України», забезпечує галузі національної економіки і населення природним газом. Тобто, ДК «Газ України» як державне підприємство є об'єктом, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Основна частина газу, яка постачається споживачам України, особливо промисловим, це газ додатково закуплений НАК «Нафтогаз України» по імпорту, який передається ДК «Газ України» для подальшої реалізації. ДК «Газ України» як правонаступник ДК «Торговий дім «Газ України», для безперервного постачання газу споживачам, повинна постійно проводити розрахунки за отриманий газ з іноземними постачальниками природного газу, що нерозривно пов'язано з оплатою вартості газу вітчизняними споживачами на користь ДК «Газ України». Несплата боргів перед іноземними постачальниками газу може потягнути за собою зупинення постачання природного газу на територію України.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані у ній докази, заслухавши пояснення уповноважених представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Закарпатської області від 31.01.2007 (суддя Якимчук Л.М.) частково задоволено позовні вимоги ДК «Газ України» та присуджено до стягнення з ВАТ «Закарпатгаз» суму 6094247,08 грн., що складає вартість «комерційних втрат» газу та 339812,74 грн. фінансових санкцій, а також судові витрати по справі у розмірі 1567,04 грн. державного мита та 108,80 грн. - витрат інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. На виконання вказаного рішення судом видано наказ від 12.02.2007.

Відділом примусового виконання рішень ДВС у Закарпатській області 20.03.2007 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження по справі №10/185.

На підставі п.15 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» 22.03.2007 відділом примусового виконання рішень ДВС у Закарпатській області виконавче провадження зупинено, у зв'язку з тим, що ВАТ «Закарпатгаз» включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Відповідно до статті 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спсіб та порядок їх виконання.

Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» також встановлено, що за наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також встановлення чи зміну способу і порядку виконання.

З огляду на значну кредиторську заборгованість ВАТ "Закарпатгаз", яка була предметом судового розгляду по даній справі та фактично складає вартість «комерційних втрат» газу минулих періодів, вона відстрочена на умовах, визначених статтею 10 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (ВАТ «Закарпатгаз» включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до вказаного Закону).

Вказані обставини є такими, що ускладнюють виконання рішення, разом з тим, враховуючи інтереси обох сторін, а також те, що відповідно до п.3.4 "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №309-VI, спеціальна процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 01 січня 2009 року (пункт 3.4 статті 3 вказаного Закону), суд вважає за можливе заяву ВАТ «Закарпатгаз»про відстрочку виконання рішення задоволити частково, відстрочивши його виконання до 01.01.2009.

З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 121, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Відкритого акціонерного товариства «Закарпатгаз»про відстрочку виконання рішення від 31.01.2007 по справі №10/185 задоволити частково.

2. Відстрочити виконання рішення від 31.01.2007 у справі №10/185 до 01.01.2009.

3. Ухвала набирає законної сили з дня її винесення.

Суддя Якимчук Л.М.