Головуючий у 1 інстанції / Торезький міський суд/-суддя Стріжакова Т.В. справа 2а-130/07.
Доповідач -Г.А.Колеснік Категорія - 48
донецький апеляційний адміністративний суд
Іменем України
27 березня 2008р Справа 22-а-1961/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого -судді Колеснік Г.А., суддів Шаптала Н.К., Ляшенко Д.В. , , при секретарі -Білоус К.І.,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Торезької міської ради, ОКП “Донецьктеплокомуненерго “ , КП “ Житлокомунсервіс» - про визнання протиправними дії, зобов.язання надати дозвіл на відключення від системи опалення та обладнання системою індивідуального газового опалення
за апеляційною скаргою Торезького міського голови на постанову Торезького міського суду Донецької області від 25.12.2007року ,-
Позивач звернувся з позовом про зобов.язання виконкому Торезької міської ради , ОКП “ Донецьктеплокомуненерго» та КП “ Житлокомунсервіс» надати дозвіл на відключення від системи опалення та обладнання системою індивідуального газового опалення а виконком міської ради проконтролювати виконання цих вимог. Мотивував тим, що у його власній квартирі система опалення у зимовий період не забезпечує належну температуру. Послуги по забезпеченню його родини теплом та гарячею водою надаються незадовільно на протязі останніх 10 років. Тому він вирішив відключити квартиру від централізованого опалення і встановити індивідуальну систему. Комісія, яка утворена при виконкомі міської ради для видачі таких дозволів, не вирішує дане питання. А виконком міської ради не контролює діяльність цієї комісії.
Постановою Торезького міського суду Донецької області від 25.12.2007року позов задоволений . Визнані неправомірними дії виконкому міської ради щодо відмови у наданні дозволу на відключення від системи централізованого опалення та обладнання індивідуальним газовим опаленням квартири позивача . Зобов,язано виконком Торезької міської ради надати дозвіл на відключення від системи централізованого опалення та обладнання індивідуальним газовим опаленням квартири позивача у м. Торезі .
Суд виходив з того, що позивач мав право на встановлення індивідуальної системи опалення своєї квартири і тому йому необгрунтовано відмовлено у відключенні від системи централізовано опалення. А відповідачі не надали доказів того, що обладнання індивідуальним опаленням квартири є технічно неможливим .
Вважаючи, що постанова суду постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права , міський голова міста Тереза подав апеляційну скаргу , просить скасувати постанову суду та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтована апеляційна скарга тим, що згідно листа облдержадміністрації від 9.07.2007року № 06/14я -1748 з метою упорядкування системи центрального опалення житлових будинків міста, дозвіл на відключення від систем центрального опалення та влаштування індивідуального може бути наданий у разі , якщо квартира знаходиться у житловому будинку , де відключено від систем центрального опалення більше 70% квартир цього будинку і є заяви за підписом інших мешканців будинку про відмову від послуг централізованого опалення. На підставі вказаного листа міською радою було прийнято рішення від 8.10.2007року № У/15-364, в якому затверджено перелік будинків , які будуть відключені від системи централізованого опалення, у зв,язку з тим, що процент відключення квартир більш 80%. АДРЕСА_1, де знаходиться квартира позивача, не включено до даного переліку. Вказаний будинок має проблеми з теплопостачанням , відключення квартир від центральної системи може потягти порушення режиму системи опалення, аварії та пориви системи. і тому потрібно додержуватись схеми перспективного розвитку систем опалення. В цей час проводяться необхідні роботи по затвердженню такої схеми , після чого буде остаточно вирішено дане питання.
У судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги . Позивач надіслав заперечення проти апеляційної скарги. Вважає , що можливість відключити його квартиру від централізованого опалення є і він розробив самостійно проект такого відключення і підключення індивідуального опалення. Лист облдержадміністраціє не є нормативним актом і тому не може бути перешкодою для задоволення його вимог.
Судова колегія , перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши сторони , вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Як передбачено статтею 13 Законом України “ Про теплопостачання “ до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: регулювання діяльності суб,єктів відносин у сфері теплопостачання в межах ,віднесених до відання відповідних рад , здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог, погодження на розміщення в межах відповідної території нових або реконструкцію діючих об,єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території, затвердження проектів містобудівних програм, схем теплопостачання , місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері.
Законом України “ Про житлово-комунальні послуги» /стаття 8п.2/ передбачає, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
В той же час наведеними нормами не передбачені повноваження органів місцевого самоврядування надання дозволів на відключення від систем теплопостачання.
У відповідності до пункту 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005року, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі , коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “ Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперібойної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення , вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, погодження та затвердження проектної документації для будівництва а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Для вирішення таких питань створюються постійні діючи комісії з розгляду питань, пов,язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6.11.2007року № 169 передбачено, що комісія має право розглядати питання відключення від системи теплопостачання тільки окремого житлового будинку при наявності затвердженої органом місцевого самоврядування оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Таким чином вказані нормативні акти надають право постійно діючим комісіям по розгляду питань , пов,язаних з відключенням споживачів від системи центрального опалення, надавати такій дозвіл тільки при конкретних умовах.
Тому рішення суду першої інстанції, яким зобов.язує виконком міської ради надати дозвіл на відключення позивача від системи центрального опалення , є помилковим і не відповідає вимогам норм Кодексу адміністративного судочинства України.
З матеріалів справи вбачається , і це не оспорювалось учасниками процесу, що дозвіл на відключення від системи центрального опалення видає спеціальна комісія, а не виконавчий комітет міської ради, , яким створена ця комісія. Рішенням цієї комісії від 16.05.2007року вирішено призупинити надання дозволів на відключення споживачів від систем центрального опалення та облаштування квартир системами індивідуального автономного опалення до затвердження плану перспективного розвитку системи теплопостачання м. Тореза. Вказану проблему вирішують органи місцевого самоврядування міста Тереза у координації з підприємствами , які безпосередньо надають послуги теплопостачання.
Для цього розроблена програма розвитку та технічного переоснащення теплового господарства міста Тереза на 2005-2010 роки.
Судом безпідставно не прийнятий до уваги лист Донецької обласної державної адміністрації від. 17.05.2007р про зупинення надання дозволів на відключення будинків від центральної системи опалення , оскільки державні адміністрації мають повноваження щодо вирішення питань у сфері теплопостачання .
У відповідності до вимог статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разу задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб,єкта владних повноважень чи окремих його положень , дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов.язання відповідача вчинити певні дії, зобов.язання утриматись від вчинення певних дій.
В даному випадку суд вийшов за межі своїх повноважень і зобов,язав суб,єкта владних повноважень вчинити певні дії , які не входять до компетенції вказаного суб,єкту.
Таким чином судова колегія , вважає, що судом першої інстанції при вирішенні питання не вірно застосовані норми матеріального права, не повно з.ясовані усі обставини справи і тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову..
На підставі викладеного та керуючись ст. 198 ,202 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний адміністративний суд ,-
Апеляційну скаргу міського голови міста Тереза Донецької області - задовольнити.
Постанову Торезького міського суду Донецької області від 25 грудня 2007 року за позовом ОСОБА_1 - скасувати .
У задоволенні позову ОСОБА_1 до виконкому Торезької міської ради , ОКП “ Донецьктеплокомуненерго», КП “ Житлокомунсервіс» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом місяця.
Колегія суддів :
Г.А.Колеснік
Н.К.Шаптала
Д.В.Ляшенко