Постанова від 02.04.2008 по справі 2а-96/2008

Справа № 2 «а» - 96/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2008 року Суворовський районний суд м. Херсона під головуванням

судді В.М. Палькової

при секретареві І.В. Липовській

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні справу за адміністративними позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5 до Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради, третя особа - Херсонський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з зазначеними позовами, вказуючи, що він є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; які з нихОСОБА_1,ОСОБА_2., ОСОБА_3., - є інвалідами 3-ї групи;, ОСОБА_5є інвалідом 2-ї групи, та ОСОБА_4 є евакуйованим громадянином у 1986 році із зони відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС, і вони мають право на виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Однак, всупереч вимогам ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», грошова допомога, призначена за період з 2003 по 2006 рік виплачувалась не в повному обсязі, а тому суми недоплаченої грошової допомоги уОСОБА_1 в розмірі 6497,00 грн.; у ОСОБА_2 в розмірі 4293.00 грн.; у ОСОБА_3. в розмірі 6466,60 грн.,; у ОСОБА_4 в розмірі 4858,60 грн.; у ОСОБА_5у розмірі 8106,60 грн. повинні бути стягнуті з відповідачів, у зв'язку з чим позивачі й просять постановити судове рішення, яким стягнути на їх користь недоотриману грошову допомогу на оздоровлення в вище зазначених сумах, за період з 2003 по 2006 роки.

В судовому засіданні позивачі, та їх представник підтримали вимоги позову на підставах зазначених в позовах, пояснивши, що вони зверталися до відповідачів, про перерахунок недоотриманої грошової допомоги на оздоровлення, але їм було в цьому відмовлено, вважають, що діями відповідачів порушено їх права та інтереси. Позови просили задовольнити.

Представник відповідача Головного управління праці та соціального захисту населення в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснила, що виплати позивачам проводились відповідно до діючого на той час законодавства та в повному обсязі, перерахунок виплат здійснює відділ праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради. Просила у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи - обласного центру з нарахування та здійснення соціальних виплат позовні вимоги не визнав, вважаючи їх необгрунтованними, та просив відмовити в їх задоволенні..

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, та їх представників, судом установлені такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так з матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1,ОСОБА_2., ОСОБА_3. визнані учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та є інвалідами 3-ї групи, категорії І, серія - А; позивач ОСОБА_5- визнана учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та є інвалідом 2-ї групи, категорія І серії А; позивач ОСОБА_4 є евакуйованим громадянином у 1986 році із зони відчуження внаслідок ЧАЕС категорії ІІ, серії Б, та вони мають право на виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення, позивачі ОСОБА_1,ОСОБА_2., ОСОБА_3. в розмірі чотирьох мінімальних

заробітних плат; позивач ОСОБА_5- в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, та позивач ОСОБА_4 в розмірі трьох заробітних плат.

Відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII, позивачамОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3. повинна надаватись щорічна допомога на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, позивачу ОСОБА_5- п'яти мінімальних заробітних плат, та позивачу ОСОБА_4 - трьох мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Позивачам виплата щорічної грошової допомоги на оздоровлення провадиться на підставі постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої встановлені розміри щорічної допомоги на оздоровлення: інвалідам 1,2 групи - 26,70 грн., інвалідам 3 групи - 21,50 грн., учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 2 - 26,70 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способ, що передбачені Конституцією та Законами України.

У період за який заявлені вимоги про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення, розмір мінімальної заробітної плати складав:

з 1 січня 2003 року у розмірі 185 грн. на місяць, з 1 грудня 2003 року - 237 грн. на місяць

з 1 січня 2004 року - 205 гривень на місяць, з 1 вересня 2004 року - 237 гривень на місяць (ст. 89 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік»);

з 1 січня 2005 року - 262 гривні на місяць, з 1 квітня 2005 року - 290 гривень на місяць, з 1 липня 2005 року - 310 гривень на місяць, з 1 вересня 2205 року - 332 гривні (ст. 83 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»);

з 1 січня 2006 року - 350 гривень на місяць, з 1 липня 2006 року - 375 гривень на місяць, з 1 грудня 2006 року - 400 гривень (ст. 82 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»

При цьому вказані закони, крім Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», не містили обмежень щодо застосування ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п.6 частини першої ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в України є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім своїм нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

Постанова КМУ від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачає умови, розмири та порядок виплати щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу. Тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні цього спору, застосуванню підлягає ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 836 від 26.07.1996 року.

В ч.7 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Згідно листів - повідомлень третьої особи - обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного Управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації позивачуОСОБА_1 виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 21 грн. 50 коп. за 2003 рік; в розмірі 21 грн. 50 коп. за 2004 рік; в

розмірі 90.00 гривень за 2005 рік, в розмірі 90.00 грн. за 2006 рік.; позивачуОСОБА_2виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 21 грн. 50 коп. за 2003 рік; в розмірі 21 грн. 50 коп. за 2004 рік; в розмірі 90.00 гривень за 2005 рік, в розмірі 90.00 грн. за 2006 рік.; позивачу ОСОБА_3. виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 26.70 грн. за 2003 рік; в розмірі 26.70 грн. за 2004 рік; в розмірі 100.00 грн., за 2005 рік; в розмірі 100.00 грн., за 2006 рік; ОСОБА_4 виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 15.70 грн., за 2003 рік; в розмірі 15.70 грн. за 2004 рік; в розмірі 75.00 грн., за 2005 рік; в розмірі 75.00 грн. за 2006 рік; позивачу ОСОБА_5виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 26.70 грн. за 2003 рік,; в розмірі 26.70 грн. за 2004 рік; в розмірі 120.00 грн. за 2005 рік; в розмірі 120.00 грн., за 2006 рік.

За таких обставин та з урахуванням положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає, що Головне Управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації повинно виплатити позивачам щорічну допомогу на оздоровлення за періоди з 2003 по 2005 роки, виходячи із розмірів мінімальних заробітних плат та моменту їх часткової виплати.

Недоплата щорічної допомоги на оздоровлення позивачуОСОБА_1 становить за 2003 рік - 718 грн.50 коп. /185 грн. х 4 - 21 грн. 50 коп./; за 2004 рік - 926 грн. 50 коп. /237 х 4 - 21 грн. 50 коп./, за 2005 рік - 1238 грн. (332 грн х 4 - 90 грн.); - всього 2883.00 грн.; позивачу ОСОБА_2. недоплачено щорічної допомоги на оздоровлення за 2003 рік - 718.50 грн. ( 185грн х 4 - 21.50 грн.). за 2004 рік - 926 грн. 50 коп. /237 х 4 - 21 грн. 50 коп./, за 2005 рік - 1238 грн. (332 грн х 4 - 90 грн.)- всього 2883,00 грн.,; позивачеві ОСОБА_3. недовиплачена допомога становить за 2003 р. - 713.30 грн. ( 185 грн. х 4 - 26.70 грн.); за 2004 рік - 921.30 грн. (237 грн. х 4 - 26.70 грн.); за 2005 рік - 1300.00 грн. (350 грн. х 4 - 100 грн.) - всього 2934,60 грн.; позивач ОСОБА_4 недоотримав грошової допомоги за 2003 р. - 539,30 грн. ( 185 грн. х 3 - 15.70 грн.); за 2004 рік - 695.30 грн. (237 грн. х 3 - 15.70 грн.); за 2005 рік - 921 грн. (332 грн. х 3 - 75 грн. ) - всього 2155.60 грн.; позивач ОСОБА_5недоотримав грошової допомоги на оздоровлення за 2003 рік - 898.30 грн. ( 185 грн. х 5 - 26.70 грн.); за 2004 рік -1158.30 грн. ( 237 грн. х 5 -26.70 грн.); за 2005 рік - 1540грн. (332 грн. х 5 -120 грн.) - всього 3596 грн.60 коп.

Згідно п. 37 ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» зупинено на 2006 рік дію абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого та сьомого частини першої, частини третьої, абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивачів в частині стягнення недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2006 рік задоволенню не підлягають.

Виходячи з вищенаведенного, суд вважає, вимоги позивачів обгрунтованними, та підлягаючими частковому задоволенню, оскільки відділ праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради визначає правовий статус осіб, яким повинно нараховувати та перераховувати грошові допомоги, то відповідача Головне управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації належить зобов»язати забезпечити виплату позивачам недоплаченої разової щорічної допомоги на оздоровлення, як учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за 2003-2005 роки.

Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести індексацію коштів у відповідності до розміру мінімальної заробітної плати, яка буде визначена на момент виплати коштів, суд вважає їх також підлягаючими задоволенню, оскільки вимоги позивачів ґрунтуються на вимогах Закону « Про індексацію грошових доходів населення»

нарахування та сплату допомоги на оздоровлення враховуючи всі зміни до законодавства постійно, то суд вважає, що вона задоволенню не підлягає, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому, змінювати правове регулювання суспільних відносин. Крім того, відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Щодо вирішення питання про порушення права, яке виникне із правовідносин у майбутньому, то позивач не може стверджувати чи будуть порушені його права, свободи та інтереси у майбутньому, чи ні і це право у позивача не виникло на даний час.

Підлягає стягненню з відповідача судовий збір на користь держави в сумі 2 грн. 55 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,71,94,100,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5 до Головного Управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації про стягнення недорахованих сум на оздоровлення задовольнити частково.

Визнати дії Головного Управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації, пов'язані з виплатою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 щорічної допомоги на оздоровлення в 2003 - 2005 роках у розмірі меншому, ніж встановлено ст.. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- неправомірними.

Стягнути з Головного Управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації на користь ОСОБА_1 -2883.00 грн. ( дві тисячі вісімсот вісімдесят три) грн., на користьОСОБА_2 - 2883.00 грн. ( дві тисячі вісімсот вісімдесят три) грн.. на користь ОСОБА_3 -2934,60 грн. ( дві тисячі дев'ятсот тридцять чотири) грн.. 60 коп., на користь ОСОБА_4 -2155.60 грн. ( дві тисячі сто п'ятдесят п'ять) грн..60 коп., на користь ОСОБА_5 - 3596.60 грн. ( три тисячі п'ятсот дев'яносто шість) грн..60 коп -. недоплачених компенсаційних виплат на оздоровлення за 2003 - 2005 роки.

Зобов'язати Головне Управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації провести індексацію коштів у відповідності до розміру мінімальної заробітної плати, яка буде визначена на момент виплати грошових коштів на оздоровлення за 2003-2005 роки ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Стягнути з Головного Управління праці та соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації судовий збір в сумі 12 грн. 75 коп. в доход держави.

В іншій частини позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

На постанову може бути подана апеляційна скарга в апеляційний суд Одеської області протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження або без попереднього надання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів після проголошення рішення через Суворовський районний суд м. Херсона.

Суддя В.М. Палькова