Постанова від 09.06.2008 по справі 4110-2008А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 313

ПОСТАНОВА

Іменем України

09.06.2008

Справа №2-24/4110-2008А

Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі :

Судді Колосової Г.Г.

при секретарі Капустіної І.М.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За адміністративним позовом Державного підприємства «Алуштинське лісне господарство», (98510 м. Алушта, пров. Заводський, 6)

До відповідача: Управління ПФУ у м. Алушта, ( 98500 АР Крим, м. Алушта, вул. Хромих, 12)

Про скасування рішення

За участю представників сторін:

Від позивача - Кодигроб І.О., довіреність № 161 від 09.06.2008 р.

Від відповідача - Беркутова К.М., довіреність № 572/01-10-05 від 24.01.08 р.

Суть адміністративної справи: Державне підприємство «Алуштинське лісне господарство» звернулося до господарського суду АР Ким з позовом до Управління ПФУ у м. Алушта про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 158 від 13.03.2008 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не мав права застосовувати штрафні санкції та нараховувати пеню у зв'язку з тим, що позивач фінансується з державного бюджету України.

Представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача проти позову заперечує з мотивів, викладених у запереченнях.

Згідно з п. 6 Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» № 2953-ІУ від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р. до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року (1798-12), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 41 Кодексу Адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Алуштинське лісне господарство» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Алушті АР Крим, платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) винятково даним Законом визначаються платники страхових внесків, їх права та обов'язки по нарахуванню, відрахуванню й сплати по страхових внесках.

Відповідно до статті 14 Закону № 1058, страхувальниками є роботодавці-підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи.

Згідно підпункту 11.11. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України», затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р.(далі - Інструкція), платники щомісяця складають у двох примирниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в якому самостійно визначають суми страхових внесків, згідно з додатком 23 Інструкції.

Відповідно до пунктів 6, 10 статті 20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є календарний місяць. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції.

Згідно частини 12 статті 20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідачем у лютому 2008 р. самостійно були задекларовані страхові внески на суму 18326,94 грн., згідно розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2008 р., термін сплати яких встановлений 20.02.2008 р.

Відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України № 1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. При цьому Закон № 1058-ІV не передбачає будь-яких підстав для звільнення від фінансової відповідальності за порушення граничних термінів сплати страхових внесків.

13.03.2008р. відповідачем прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1657,15 грн. та нарахування пені на суму 248,57 грн. за період з 20.02.2008р. по 06.03.2008 р.

Позивач вважає прийняте рішення неправомірним та просить суд його скасувати з підставі, того що ДП «Алуштинське лісне господарство» фінансується за рахунок державного бюджету України.

Суд не приймає зазначені доводи як підставу для скасування рішення у зв'язку з наступним.

Стаття 17 Закону № 1058 встановлює обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058)

Пунктом 1.2 Інструкції визначено процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають

- значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 КАС України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи сукупність наявних в матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що спірне рішення цілком обґрунтоване, у зв'язку з чим суд вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до вимог Прикінцевих та перехідних положень КАС України судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита.

Розмір судового збору визначається відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", який передбачає, що із скарг за неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян у розмірі 0,2 неоподаткованого мінімум доходів громадян (3,40 грн.)

Квитанцією від 01.04.2008 р. позивач сплатив судовий збір у розмірі 85,00 грн., тобто зайве переплачений судовий збір у розмірі 81,60 грн. підлягає поверненню позивачеві після звернення з відповідною письмовою заявою до суду.

У судовому засідання оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текс постанови складений та підписаний 12.06.2008 р.

Керуючись частиною 1 статті 71, статтями 94, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні позову відмовити.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.