Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203
Іменем України
05.06.2008
Справа №2-29/1201-2008А
За позовом - Джанкойської об'єднаної Державної податкової інспекції, м. Джанкой.
До відповідача - Лобановського сільського комунального підприємства «Вєга», Джанкойській район, с. Лобаново.
Про стягнення 19819,55 грн.
Суддя Башилашвілі О.І.
Секретар судового засідання Романів В.В.
Від позивача - Казанцева З.Т., головний державний податковий інспектор, довіреність від 08.01.2008р. №2.
Від відповідача - Макарова В.Б., гол. бухгалтер, довіреність від 02.06.2008р. № 57.
Суть спору: Джанкойська об'єднана Державна податкова інспекція звернулась до господарського суду АР Крим з позовом до Лобановського сільського комунального підприємства «Вєга» про стягнення заборгованості по податковим зобов'язанням в сумі 19819,55 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконує обов'язку по своєчасній с платі податків та зборів, у зв'язку з чим за ним виникла заборгованість, яку він самостійно не погашає.
Відповідач просить в задоволенні позову відмовити, посилається на те, що позивачем пропущений строк позовної давності.
Крім того, відповідач подав на розгляд суду клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи - голову Лабоновської сільської ради.
Клопотання мотивовано тим, що засновником Лобановського сільського комунального підприємства «Вєга» є Лобановська сільська рада та відповідач підпорядкований цьому органу місцевого самоврядування.
Суд залишив це клопотання без задоволення з огляду на приписи ст. 96 Цивільного кодексу України, відповідно до якої, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Після з'ясування усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів.
Після закінчення дебатів, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, заслухавши представник позивача, суд -
Відповідач зареєстрований Джанкойською райдержадміністрацією 01.11.2000р., свідоцтво про державну реєстрацію (а.с. 7) та є платником податків та зборів (обов'язкових платежів), передбачених Законом України "Про систему оподаткування".
19 грудня 2005 року Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією була проведена планова виїзна документальна перевірка відповідача за період з 01.10.2002р. по 30.09.3005р. щодо дотримання останнім податкового законодавства, за наслідками якої складений акт №861\23-01\31147784. (а.с. 21-36).
За результатами перевірки виявлено, що за період з 4 кварталу 2002 р. по 4 квартал 2003 р. відповідач використовував паливно-мастильні матеріали для виконання транспортних робіт, тому здійснював шкідливі викиди саме транспортними засобами, проте не надавав до Джанкойської ОДПІ розрахунки з цього платежу та не нараховував собі збір, що передбачено п.п.2.4 ст. 2 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища і ядерної безпеки та ДПА України від 19.07.1999 р №162\379, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 09.08.1999 р. №544\3837.
У період з 1 по 4 квартали 2004р. звіти до податкового органу подавались, проте відповідач не зазначав суму використаного дизельного палива.
У зв'язку із виявленими порушеннями п.7.2 п. 7 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища і ядерної безпеки та ДПА України від 19.07.1999 р №162\379, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 09.08.1999р. №544\3837 прийнято податкове повідомлення-рішення: №000915/23-0 від 21.12.05р. на суму 1 878,30 грн. (а.с. 38) відповідно до якого, на підставі п.п 4.2.2 «б» п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 (далі Закон №2181) було донараховано - 8,30 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища; на підставі п.п. 17.1.1 п.п.17.1.2 та п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону №2181 застосовано штрафні санкції у сумі -1 870 грн.
З урахуванням часткової сплати у розмірі 359,81 грн. заборгованість на 14.01.2008 р. складає -1 518,49 грн.
Під час перевірки посадові особи ДПІ також встановили, що відповідач у 3 кварталі 2004р. необгрунтовано зменшив валові доходи на 20,3 тис. грн. що є порушенням п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №283\97-ВР; відповідач у періоді, що перевірявся не врахував приріст (збиток) балансової вартості матеріальних запасів що призвело до заниження валового доходу на загальну суму 12,9 тис. грн. та є порушенням п.5.9 ст .5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №283\97-ВР. Крім того, відповідач необґрунтовано нарахував амортизацію на основні фонди отримані у вигляді безкоштовної передачі, необґрунтовано зависив тим самими суму амортизаційних відрахувань на суму 48,6 тис. грн. що є порушенням п.п.8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №283\97-ВР.
В наслідок виявлених порушень позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення: №000914/23-0 від 21.12.05р (а.с. 37) на суму 12 037, 50 грн. відповідно до якого: на підставі п.п 4.2.2 «б» п. 4.2 ст. 4 Закону №2181 було донараховано - 8 025 грн. податку на прибуток на підставі п.п. 17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону №2181 застосовано штрафні санкції в сумі - 4012,50 грн.
Вказані повідомлення рішення отримані відповідачем 23.12.2007р. про що свідчать підписи головного бухгалтера - Макарової В.Б.
Відповідно до п.п 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону №2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Отже сума збору за забруднення навколишнього природного середовища та штрафних санкцій у розмірі 1 518,49 грн., а також сума податку на прибуток та штрафних санкцій у розмірі 12 57, 50 грн. грн. застосовані відповідно до вказаних податкових повідомлень - рішень та є узгодженими.
Підпунктом 1.11 ст.1 Закону №2181, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Суд встановив, що відповідач подав до Джанкойської ОДПІ три податкових розрахунки по єдиному податку (а.с. 39-41) за півріччя 2003 р. на суму 2 357 грн.
Станом на 14.01.2008 р., відповідач частково погасив заборгованість у розмірі 398,44 грн., залишок складає - 1 958, 56 грн. за 9 місяців 2003 р. на суму 2 290 грн. за 2003 р. на суму 2 015 грн.
Таким чином, станом на 14.01.2008р., сума заборгованості по єдиному податку відповідно до податкових розрахунків складає - 6 263,56 грн.
Згідно п.п. 5.1 ст. 5 Закону №2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Вказані суми є узгодженим податковим зобов'язанням відповідача, які відповідно до п.п. 1.2) ст.1 Закону №2181 підлягають сплаті до бюджету у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання та п.п.5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181, .узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Так за відповідачем склалась заборгованість: по збору за забруднення навколишнього природного середовища та штрафних санкцій у розмірі 1 518,49 грн.; по податку на прибуток та штрафних санкцій у розмірі 12 037, 50 грн. грн.; по єдиному податку у розмірі 6 263,56 грн., загалом - 19 819,55 грн.
Відповідно до п.п. 6.2.1 . 6.2 ст. 6 Закону №2181 позивач спрямував на адресу відповідача першу та другу податкові вимоги № 1\81 від 02.11.2001р. та № 2/72 від 15.02.2001 р. (а.с. 42).
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач не представив суду доказів сплати заборгованості.
Суд не приймає доводи відповідача щодо пропуску позивачем річного строку позовної давності передбаченого ст. 99 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 15 Закону № 2181, 15.1 за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Податкове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у підпункті 15.1.1 цього пункту, у разі коли:
а) податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано;
б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання.
Відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого платник податку перебуває поза межами України, якщо такий період є безперервним та дорівнює чи є більшим за 180 днів.
Пунктом 15.2 цієї статті передбачено, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Враховуючи наведені норми, строк позовної давності для звернення органів ДПІ до суду з позовами про стягнення заборгованості податкової заборгованості складє 1095, а не 1 рік як вважає відповідач.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу стало відомо про наявність за відповідачем заборгованості під час проведення перевірки яка відбулась 19.12.2005р., тобто с аме з ціє дати необхідно відраховувати строк позовної давності - 1095 днів.
Згідно штемпелю на позовній заяві, вона надійшла до суду 22.01.2008р., тобто до спливу строку позовної давності - 1095 днів, який фактично спливає 19.12.2008р.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені - 03.06.2008р.
Повний текст постанови оформлений та підписаний - 09.06.2008р.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 160,162,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Лобановського сільського комунального підприємства «Вєга» (АР Крим, 96150, Джанкойський район, с. Лобаново, вул. Гагаріна,б.34, код в ЄДРПО України 31147784) заборгованість в сумі 1 518,49 грн. збору за забруднення навколишнього та штрафних санкцій на рахунок №33118329700096, ЗКПО 34740824, в дохід місцевого бюджету Джанкойського району Лобановської сільської ради, код платежу 50080200, ГУДК в АРК, МФО 824026; заборгованість в сумі 12 037, 50 грн. податку на прибуток та штрафних санкцій на рахунок: 3211806700096, ЗКПО 34740824, в дохід місцевого бюджету Джанкойського району Лобановської сільської рада, код платежу 11020202, ГУДК в АРК, МФО 824026; заборгованість в сумі 6 263,56 грн. єдиного податку на рахунок: №34210378700096, ЗКПО 34740824 місцевий в дохід місцевого бюджету Джанкойського району Лобановської сільської ради, код платежу 16050100, ГУДК в АРК, МФО 824026.
3. Виконавчий лист видати після набрання постановою суду законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня її проголошення, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви ( ст. 254 КАС України)
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.