Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
Справа № 2-а-3148/11
4 травня 2011 року Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді Попшой М.О.
при секретарі Чернової Г.Є.
розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради „Про визнання відмови неправомірною та зобов'язання сплатити недоотримані суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2009-2010 роки”,
В березні 2011 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними; зобов*язання провести перерахунок та виплату відповідно до ч. 5 п. 22 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантіях їх соціального захисту», недоплачену одноразову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2009, 2010 р.р.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що є учасником бойових дій, і має право на пільги, встановлені законодавством України, у тому числі і на пільгу, яка щорічно виплачується до 5 травня, в розмірі, який встановлений ст.12 Закону України №3551-ХІІ в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, який в 2009 році складав 498грн., а в 2010р. -573грн. Фактично відповідач сплатив йому розмір цієї допомоги, виходячи з 340грн. за 2009р. і 380грн. за 2010р. На своє звернення до відповідача, він отримав відмову з посиланням на постанови КМУ від 18.03.2009р. №211 і від 07.04.2010р. №299, яке не відповідає нормам діючого законодавства.
Позивач до судового засідання не з'явився, просив розглянути справу у його відсутності.
Представник відповідача до судового засіданні не з'явився, просив розглянути справу у їх відсутності, надав письмові заперечення проти заявлених вимог.
Суд, задовольняючи клопотання сторін, і розглядаючи справу в письмовому провадженні, дослідив надані в справі докази, прийшов до наступного.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій і має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Ця виплата здійснюється органами праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків /шляхом перерахування на особовий рахунок утримувача/ пенсіонерам -за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання, відповідно до Закону України №3551-ХП „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”
Враховуючи положення ст.. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції, яка діяла на момент спірної виплати, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як роз'яснено постановою Пленуму Верховного Суду України №9 від 1.11.1996р. „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”, щодо необхідності оцінки нормативно-правових актів будь-якого державного чи іншого органу на предмет їх відповідальності, як Конституції України, так і закону, визначено, що у випадку встановлення судом невідповідності чи суперечності нормативно-правового акту, який підлягав застосуванню, суд зобов'язаний застосувати закон, що регулює ці правовідносини.
Відповідно з ч.1 ст. 17 Закону України „Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини” суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду як джерела права.
При розгляді справи „Кечко проти України” Європейський Суд з прав людини зауважив, що у межах свободи дій держави, Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок /виплат/ з державного бюджету, вносячи відповідні зміни в законодавство. Проте, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідні положення є чинними і в них не внесені відповідні зміни.
За 2009 рік позивач отримав допомогу 25 квітня 2009 року в розмірі 340грн., а за 2010 рік -25 квітня 2010р. в розмірі 380 грн.
Крім того, позивач, вважаючи, що його право порушається з 2009 року, вперше звернувся з зазначеними вимогами до суду 9 березня 2011 року, а не з 5 травня по 30 вересня кожного року, тим самим, пропустив строк звернення до адміністративного суду за 2009 та 2010 р.р., що передбачений ст. 99 КАС України. Підстав для поновлення такого строку немає.
У частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті /вчинені/ вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення /вчинення дії/; безсторонньо /неупереджено/; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення /дія/; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В судовому засіданні встановлено, що дії відповідача зводяться до того, що він, відповідно до ст.. 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, проводить щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня, для виплати якої отримує цільові кошти на відповідний розрахунок і не може проводити такі виплати за рахунок інших платежів. Крім того, відповідач не встановлює розміри такої допомоги та не вносить зміни до нормативних актів і законів.
Виходячи з вищевикладеного, в задоволенні позовних вимог щодо стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2009-2010 роки необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 8,9,10,11,69-72,86,99,158-163,167 КАС України, суд
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради „Про визнання відмови неправомірною та зобов'язання сплатити недоотримані суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2009-2010 роки”, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя М.О. Попшой