Постанова від 14.07.2011 по справі 2-а-2027/11

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

Справа № 2-а-2027/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2011 року Суддя Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області Попшой М.О., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки «Про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії»,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2011р. ОСОБА_2 звернулась з позовом до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними; зобов*язання донарахувати пенсію у відповідності до Закону № 1058-IV (п. 4 ст. 42) та виплатити недонараховану та недоотриману пенсію за період з 27 квітня 2010 року.

Свої вимоги вона мотивувала тим, що перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком і продовжує працювати. У квітні 2010р. вона звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії відповідно до вимог ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак відповідач застосував при перерахунку її пенсії показник середньої заробітної плати працівників по Україні за 2007 рік, що складає 1197,91грн., що було підтверджено письмовою відповіддю від 28.12.2010р. з посиланням на п.п.3 п.11 постанови КМУ від 25.08.2008р. №530.

В судове засідання позивач не з'явилась, просила розглянути справу в її відсутності.

Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, не прибув до судового засідання, але просив розглянути справу в їх відсутності.

Тому, суд вирішує справу в письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні як пенсіонер за віком.

27.04.2010 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розпорядженням ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії за страховим стажем.

Зазначене рішення суб'єкту владних повноважень не оскаржене, хоча саме воно створює для останньої правові наслідки стосовно пенсійного забезпечення з урахуванням перерахунку. Рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, владних управлінських функцій. Лист-відповідь суб'єкта владних повноважень на заяву про незгоду з розміром перерахунку пенсії, носить інформаційний характер в межах Закону України «Про звернення громадян», не створює, не змінює і не встановлює для позивача жодних правових наслідків.

Перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 Закону України №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати /доходу/, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року №107-6, визнаних такими, що не відповідають Конституції України /є неконституційними/, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008р. №10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої /діючої/ норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати /доходу/, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини 1 статті 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата /дохід/.

Частина 1 статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата /дохід/ за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058, і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати /доходу/ застрахованої особи для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»№1788-12 від 5 листопада 1991р. та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№1058 від 9 липня 2003 р. З огляду на зазначені норми та правові положення принципу законності, закріплені статтею 9 КАС України, суд позбавлений можливості застосування до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України №530.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку, передбачений статтею 69 Закону №1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії, виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії, відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

Враховуючи те, що позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії, а не за її призначенням, тому відповідачем обґрунтовано не враховано при перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. При перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, оскільки приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосування зазначеного показника при перерахунку пенсії не передбачено.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, відсутні.

Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 71, 94, 99, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки «Про визнання дій неправомірними; зобов*язання донарахувати пенсію у відповідності до Закону № 1058-IV (п. 4 ст. 42) та виплатити недонараховану та недоотриману пенсію за період з 27 квітня 2010 року»- відмовити.

Постанова може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії.

Суддя М.О. Попшой