27.07.11р.Справа № 5005/3756/2011
За позовом: регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до відповідача-1: комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації", м. Дніпропетровськ
до відповаідача-2: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: колективне виробниче підприємство "Дніпропетровський комбайновий завод", м. Дніпропетровськ
про визнання права власності
Суддя: Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання: Гаврилов О.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 07.04.2011 року №107, головний спеціаліст - юрисконсульт
Від відповідача-1: не з'явився
Від відповідача-2: ОСОБА_2, довіреність від 28.02.11 №7/11-235, головний спеціаліст
Від третьої особи: не з'явився
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області звернулося до господарського суду з позовом, яким просить визнати право державної власності в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області на нежитлове приміщення №64, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147; нежитлові приміщення №32, 33, розташовані у підвалі та на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 22; нежитлові приміщення №1, 26, розташовані на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23.
26.04.2011 року регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області надало додаткові пояснення, в яких уточнило площі наступних спірних приміщень:
- нежитлове приміщення №64, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147 - 106,6 м2;
- нежитлові приміщення №32, 33, розташовані у підвалі та на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 22 105,5 м2;
- нежитлові приміщення №1, 26, розташовані на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23 - 92,5 м2.
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірні нежитлові приміщення в процесі приватизації не увійшли до статутного фонду колективного виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод" та є власністю держави. На звернення позивача зареєструвати право власності на спірні об'єкти відповідач-1 відмовив у проведенні інвентаризаційних робіт, тим самим не визнаючи право державної власності на них. Відмова мотивована тим, що в матеріалах інвентаризаційної справи міститься рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 18.08.2005р. №3462 "Про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста житлового фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод".
Представник відповідача-1 у судове засідання не з'явився, відзиву на позов не надав.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.05.2011р. до участі у справі у якості відповідача-2 було залучено Дніпропетровську міську раду.
Відповідач-2 проти задоволення позовних вимог заперечує, вважає, що вимоги позивача щодо визнання права власності виключно на нежитлові приміщення, розташовані у житловому фонді, без самого житлового фонду не відповідають вимогам чинного законодавства.
Третя особа, Колективне виробниче підприємство "Дніпропетровський комбайновий завод", у судове засідання не з'явилась, відзиву на позов не надала.
27.07.2011р. від відповідача-1 надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника.
Розгляд справи було відкладено з 07.04.2011р. на 26.04.2011р., з 26.04.2011р. на 18.05.2011р., з 18.05.2011р. на 07.06.2011р., з 07.06.2011р. на 30.06.2011р., з 30.06.2011р. на 27.07.2011р.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 30.06.2011р. строк вирішення спору продовжено до 02.08.2011р.
В судовому засіданні 27.07.2011р. оголошено вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
У вересні 1993р. відбулася приватизація колективного виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод" шляхом викупу на підставі договору купівлі-продажу державного майна цілісного майнового комплексу колективного виробничого підприємства від 10.09.1993р. №КП 215, укладеного між Фондом державного майна України, як продавцем, та колективним виробничим підприємством "Дніпропетровський комбайновий завод", як покупцем.
Відповідно до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу від 02.09.1993р., довідок №№8,10,11, які є додатками до цього акту, в процесу приватизації із складу цілісного майнового комплексу вилучалась вартість майна в сумі 199 678 тис. крб. державного житлового фонду, серед яких житлові будинки по вул. Мандриківська, 147; вул. Чкалова,22, пр. Калініна,23. Щодо житлових будинків, в тому числі й перелічених вище, органом приватизації встановлений особливий режим приватизації (довідки №№10,11).
Відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна" гуртожитки, як об'єкти державного житлового фонду, не підлягали приватизації.
Таким чином, об'єкти державного житлового фонду, серед яких і житлові будинки, розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147; вул. Чкалова,22; пр. Калініна,23 не увійшли до статутного фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" у складі іншого державного майна в процесі приватизації, залишились у державній власності та на балансі КВП "Дніпропетровський комбайновий завод".
Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 № 908/68, Позивачем було видано наказ № 12/10-16-УДМ "Про прийняття управлінського рішення" від 13.03.2007, згідно якого було прийнято рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об'єктів державного житлового фонду разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують, які не увійшли до статутного фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод".
Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебуває у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затверджене Постановою КМУ від 06.11.1995 року № 891, визначає, що передача до комунальної власності житлового фонду, в тому числі гуртожитків, здійснюється з дотриманням вимог Законів України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів.
Відповідно до вимог ст. 2 та ч. 1 ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача житлового фонду та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) із державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном.
За змістом ч. 2. ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача об'єктів із державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст -за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Згідно п. 51 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність, вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідних рад.
Рішеннями Дніпропетровської міської ради № 3462 від 18.08.2005 "Про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста житлового фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" та № 2463 від 14.08.08р. "Про передачу у комунальну власність територіальної громади міста житлового фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" надано згоду на прийняття до комунальної власності міста об'єктів державного житлового фонду, які знаходяться на балансі КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", зокрема, житлових будинків по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська,147.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області неодноразово зверталось до Комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" з проханням виготовити технічну документацію на нежитлові приміщення: №64, розташоване на І-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська,147; №№32,33, розташовані у підвалі та на І поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, Чкалова, 22 та №№1,26, розташовані на І-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23 (листи від 25.11.2009р. №11-01-09860, від 20.01.2010р. №11-01-00236, від 15.03.2010р. №11-01-01479, від 23.06.2010р. №01-01-04123).
Відповідач-1 відмовив у проведенні інвентаризаційних робіт з огляду на наявність в матеріалах інвентаризаційної справи рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 3462 від 18.08.2005 та № 2463 від 14.08.08р.
За змістом ст. 4 та ч.5,6 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів права з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном та оформлюється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Між тим, акт приймання-передачі жилих будинків по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська,147 складений та підписаний не був.
За станом на теперішній час, вищенаведені житлові будинки разом із вбудованими нежилими приміщеннями знаходяться на балансі КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", як майно, не включене в цілісний майновий комплекс при приватизації.
Згідно листів Управління комунальної власності Дніпропетровської міської ради від 03.06.2010р. №22/5-12 та від 16.06.2010р. №22/5-14 об'єкти нерухомості за вказаними вище адресами в Реєстрі об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська не значаться.
Наказ Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській області № 12/10-16-УДМ "Про прийняття управлінського рішення" від 13.03.2007, згідно якого було прийнято рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об'єктів державного житлового фонду разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують, які не увійшли до статутного фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" та рішення Дніпропетровської міської ради № 3462 від 18.08.2005 та № 2463 від 14.08.08р. про прийняття до комунальної власності житлових будинків разом із спірними нежитловими приміщеннями, станом на час розгляду справи не виконані.
На виконання рішення засідання постійно діючої Комісії по прийняттю управлінських рішень стосовно державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених в процесі приватизації (протокол №11 від 27.08.2010р.) Регіональним відділенням Фонду державного майна по Дніпропетровській області прийнято наказ №12/10-29-УДМ від 09.09.2010р. "Про внесення змін до наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ", вирішено внести зміни до п.1 наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ щодо передачі у комунальну власність територіальної громади м. Дніпропетровська об'єктів житлового фонду, які в процесі приватизації не увійшли до статутного капіталу КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", але залишились на його балансі, згідно переліку, а саме вилучити із переліку житлові будинки по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська,147 у м. Дніпропетровську.
Наказ №12/10-29-УДМ від 09.09.2010р. "Про внесення змін до наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ" було направлено на адресу Дніпропетровської міської ради 31.05.2011р. (фіскальний чек №0546 від 31.05.2011р.).
Таким чином, після внесення змін до наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ, правовий режим власності на спірні об'єкти змінився, зазначені житлові будинки з вбудованими нежитловими приміщеннями є об'єктами державної власності, значаться в Реєстрі державного майна, який ведеться Регіональним відділенням Фонду державного майна по Дніпропетровській області.
Згідно листа позивача від 11.05.2011р. за вих. №05-10-02955 на адресу виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради "Щодо об'єктів державної власності", з метою ефективного використання державного майна Регіональним відділенням на вбудоване нежитлове приміщення в житловому будинку по вул. Чкалова,22 укладений договір оренди від 04.03.2011р. №12/02-4320-ОД.
Наказ Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській області від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ є актом ненормативного характеру.
Акт ненормативного характеру (індивідуальний акт) породжує права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані, є актом одноразового застосування, вичерпує свою дію фактом його виконання.
З огляду на те, що наказ Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській області від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ, як акт ненормативного характеру, не виконано за станом на час розгляду справи, прийняття Регіональним відділенням наказу №12/10-29-УДМ від 09.09.2010р. "Про внесення змін до наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ" не суперечить положенням чинного законодавства.
Прийняте рішення Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській області про повернення об'єктів до державної власності не оскаржено в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” № 185-У від 21.09.2006 року, управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
За ч. 1 ст. 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", об'єктами управління державної власності, зокрема є: державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних фондів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", суб'єктом управління об'єктами державної власності, зокрема є Фонд державного майна України, до повноважень, якого віднесено забезпечення захисту майнових прав держави на території України відповідно до законодавства.
За ст. 326 ЦК України, у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна.
Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Згідно з ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання права власності на нежитлове приміщення №64, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147; нежитлові приміщення №32, 33, розташовані у підвалі та на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 22; нежитлові приміщення №1, 26, розташовані на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач за даним позовом визначив відповідачем Комунальне підприємство „Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації”. Як встановлено за матеріалами справи, визначений позивачем відповідач не заявляє своїх прав на спірні нерухомі об'єкти, не оспорює права позивача та є, відповідно, неналежним відповідачем у даній справі. Дії (рішення) з боку відповідача-1, які позивач вважає протиправними, не є предметом даного спору. Отже, в позові до відповідача-1 (комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації") слід відмовити.
Суд відхиляє доводи відповідача-2 щодо фактичної передачі на баланс КЖРЕВП Бабушкінського району на час розгляду справи житлового будинку, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова,22, як такі, що не підтверджені жодними доказами. Також не приймаються судом доводи відповідача-2, як не підтверджені належними та допустимими доказами, що спірні нежитлові приміщення призначені та використовуються виключно для обслуговування житлових будинків по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська,147 у м. Дніпропетровську (є бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити у повному обсягу.
Визнати за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська,58, ЄДРПОУ 13467337) право державної власності на нежитлове приміщення №64, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147, площею - 106,6 м2; нежитлові приміщення №32, 33, розташовані у підвалі та на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 22, площею - 22 105,5 м2; нежитлові приміщення №1, 26, розташовані на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23, площею - 92,5 м2.
В задоволенні позову до комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" -відмовити.
Суддя Н.М. Євстигнеєва
(Повне рішення складено -29.07.2011р.)