Постанова від 14.07.2011 по справі 2-а-19982/11

Справа № 2а- 19982/2011р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2011 року суддя Краматорського міського суду Донецької області Чернобай А.О., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

21.06.2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Краматорського міського суду з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії.

Із позову вбачається, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області з 2008 року та отримує пенсію за віком, продовжує працювати.

У квітні 2011 року позивач відповідно до діючого законодавства, у зв'язку з тим, що після призначення їй пенсії вона продовжувала працювати і відповідно вимог ст. 42 та ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.06.2003 року № 1058 (діючої редакції) набула права на проведення перерахунку розміру пенсії в зв'язку із збільшенням страхового стажу та заробітку, звернулася до Управління Пенсійного фонду в м. Краматорську з заявою про перерахунок їй пенсії з урахуванням заробітку та страхового стажу.

Відповідач здійснив позивачу перерахунок пенсії на підставі її заяви. Однак, при перерахунку пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати працівників за 2007 рік у розмірі 1197, 91 гривен.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду в м. Краматорську аргументує відмову перерахувати пенсію тим, що при перерахунку її пенсії прийняте рішення про проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, який діяв на момент прийняття постанови № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»-1197,91 грн. за 2007 рік.

В результаті перерахунку її пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, без урахування заробітної плати за 2010 рік їй занижена була сума перерахованої пенсії.

Позивач просить ухвалити рішення, яким зобов'язати Управління Пенсійного фонду м. Краматорська здійснити перерахунок пенсії, виходячи з урахування показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, починаючи з травня 2011 року.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську та отримує пенсію за віком з 2008 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після призначення пенсії продовжувала працювати.

У квітні 2011 року позивач звертався до відповідача з вимогою провести перерахунок йому пенсії, виходячи з розміру середнього показника заробітної плати працівників за 2010 рік. Але відповідачем йому було відмовлено у перерахунку пенсії у порушення вимог ст. 42, зазначеного вище Закону.

Позивач не згоден з перерахунком, який було зроблено, тому що відповідно статтями 40 і 42 Закону повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) на одну людину за рік, що передує року перерахунку.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Частина перша статті 40 Закону 1058 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Частиною 2 статті 40 Закону 1058 встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Суд зазначає, що правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України»та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії»є різними правовими категоріями в основі цієї різності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону 1058, і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 09 липня 2003 року.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону 1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

Відповідно з вимогами частини 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб про захист яких вони просять.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 99-100, 158-163 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року №1058 -

ПОСТАНОВИВ :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії -відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: А.О. Чернобай

Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті та надрукована в єдиному екземплярі.

Суддя: А.О. Чернобай