Справа № 2а-20850/2011
21 липня 2011 року суддя Краматорського міського суду Донецької області Кравченко О.Ю. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання зробити перерахунок та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «дітям війни», -
30.06.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання зробити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії як «дитині війни».
Позов обґрунтувала тим, що згідно зі ст.1 Закону України №2195-IV від 18.11.04. «Про соціальний захист дітей війни»вона має статус «дитина війни». У зв'язку з цим згідно цього Закону їй повинні виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Однак, ця доплата до пенсії не проводилася, що порушує її права. Просила суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, стягнути на її користь недоотриману суму підвищення до пенсії як «дитині війни»відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2011 року по день постановлення рішення суду.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що доплата до пенсії позивачу як «дитині війни»була проведена відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», пунктом 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня -48,10 грн., з 1 липня -48,20 грн. та з 1 жовтня -49,80 грн. та відповідає діючому законодавству. У задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.
Суд, проаналізувавши зібрані в справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01.01.2006 року, до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася 13 вересня 1932 року, що вбачається з його паспорту громадянина України, має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням, перебуває на обліку в Головному управління пенсійного фонду України у Донецькій області та отримує пенсію за віком.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни». В такій редакції наведена норма закону перейшла як діюча і на 2010 рік.
Отже, нарахування та виплата у 2009 та у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії повинно здійснюватися відповідно до норми ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Щодо виплат щомісячної державної допомоги «дітям війни»у 2011 році, слід зазначити, що Законом України від 14.06.2011 року № 3491-УІ («Голос України»№110 від 18.06.2011 року) внесено зміни до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»: розділ 7 «Прикінцеві положення»доповнено пунктом 4, відповідно до якого у 2011 році норми та положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Відповідно до п.4 Закону України №3491-УІ від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», він набирає законної сили з наступного дня від дати його опублікування.
Таким чином, починаючи з 19.06.2011 року підвищення до пенсії «дітям війни»повинно виплачуватися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Є достатньо підстав для визнання противоправною бездіяльності Головного Управління Пенсійного Фонду України у Донецькій області щодо ненарахування позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року включно.
Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд вважає необхідним зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачу, починаючи з 01 січня 2011 року по 18 червня 2011 року включно відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та здійснити її виплату з урахуванням фактично отриманих сум.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з Державного бюджету України судові витрати в сумі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 159, 183-2 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо не нарахування позивачу щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за періоди з 01 січня 2011 року по 18 червня 2011 включно.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01 січня 2011 року по 18 червня 2011 року включно за відрахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3,40 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя:
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті та надрукована в єдиному екземплярі.
Суддя: