Постанова від 18.04.2008 по справі 4/169

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА)

м. Київ

18.04.2008 р. № 4/169

За позовом

ОСОБА_1

До

Київської міської територіальної виборчої комісії (далі - КМТВК)

Про

скасування постанови № 9/45 від 11.04.08, визнання виборів недійсними та зобов'язання вчинити дії

Головуючий суддя Вовк П.В.,

Судді Степанюк А.Г., Цвіркун Ю.І.

Секретар судового засідання Камінська Т.О.

Представники:

Позивач

ОСОБА_1

Від відповідача

Бабій Р.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовними вимогами, враховуючи письмові та усні уточнення, про встановлення факту подачі Позивачем до Київської міської територіальної виборчої комісії (далі Відповідач) разом з заявою про намір балотуватися на посаду Київського міського голови та видачу підписних листів його автобіографії, скасування постанови № 9/45 та зобов'язання Відповідача продовжити Позивачу термін збору підписів виборців та надання документів на реєстрацію кандидатом на посаду Київського міського голови на термін п'ять днів, та зобов'язання визнати позачергові вибори Київського міського голови 25 травня 2008 року не дійсними.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.08 відкрито провадження в адміністративній справі № 4/169.

18.04.08 у судовому засіданні Позивач позовні вимоги підтримав та просить суд позов задовольнити.

Представник Відповідача проти позову заперечує та просить суд відмовити Позивачу у задоволені позову з підстав викладених у письмових запереченнях б/ н від 17.04.08, які залучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Верховної Ради України від 18.03.08 № 143-VI призначено позачергові вибори депутатів Київської міської ради та Київського міського голови на останню неділю сімдесятиденного строку з дня набрання чинності цією постановою.

Відповідно до частини 2 ст. 15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»позачергові місцеві вибори призначаються не пізніш як за 70 днів до дня виборів, а їх виборчий процес розпочинається за 60 днів до дня виборів. Відповідна виборча комісія оголошує про початок виборчого процесу позачергових місцевих виборів не пізніше ніж за п'ять днів до його початку.

Відповідно до протокольного рішення КМТВК від 21.03.2008 року № 1/2 головою комісії зроблено оголошення про початок виборчого процесу позачергових виборів депутатів Київської міської ради та Київського міського голови 25.05.2008 року.

11 квітня 2008 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою за вхідним № 506 про видачу підписних листів для збору підписів на свою підтримку для реєстрації його кандидатом на посаду Київського міського голови. До заяви була додана заява про прийняття автобіографії, в якій викладено текст автобіографії.

Розглянувши заяву Позивача та додані до неї документи, Відповідачем прийнято постанову № 9/45 від 11.04.08, якою Позивачу відмовлено в задоволенні заяви.

12.04.08 Позивач звернувся до Відповідача повторно з заявою про видачу підписних листів, яка зареєстрована під вхідним № 583.

За результатами розгляду вищезазначеної заяви Позивача 12.04.08 Відповідач прийняв рішення у вигляді постанови № 10/44 про видачу Позивачеві зразків підписних листів для збору підписів на підтримку кандидата на посаду Київського міського голови. Проте, зі слів Позивача він отримав вищезазначену постанову лише 15.04.08, тобто з затримкою на три дні, що призвело до неможливості подання Позивачем документів для реєстрації кандидатом на посаду Київського міського голови до дня закінчення прийому таких документів.

Відповідно до частини 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені правовідносини регулюються ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатом у депутати в одномандатному окрузі або особа, яка має намір самовисуватися, звертається до відповідної територіальної виборчої комісії із заявою про намір збирати підписи виборців на його підтримку та про видачу підписних листів. Така заява подається до відповідної територіальної виборчої комісії особисто з пред'явленням документа, передбаченого частиною другою статті З цього Закону. До заяви додається автобіографія кандидата обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, відомості про наявність чи відсутність судимості.

Як підтверджується матеріалами справи до заяви Позивача під вх. № 506 додана заява про прийняття автобіографії, яка містить текст автобіографії. В заяві не зазначена дата складання документу, а також заява не підписана автором, текст автобіографії також не підписаний автором.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 23 Закону встановлено, що Центральна виборча комісія крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", приймає обов'язкові для виборчих комісій роз'яснення з питань застосування цього Закону.

Відповідно до п. 1.3. Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25 січня 2006 року № 284, правила і порядок роботи з документами, заявами, скаргами встановлені цим Порядком, обов'язкові для всіх осіб, які входять до складу комісії, та осіб, які в установленому порядку залучаються до її роботи. Відповідно до п. 5.10. Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів не підлягає розгляду (залишається без розгляду) документ, заява без зазначення дати, місця проживання заявника, не підписані автором (авторами) або за яким неможливо встановити авторство, за винятком повідомлення про вчинення злочину.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що надана Позивачем заява про прийняття автобіографії з текстом автобіографії не містить ані дати її складання, ані підпису Позивача, а тому Відповідач не повинен був її розглядати, внаслідок чого правомірно прийшов до висновку, що Позивачем разом із заявою про видачу підписних листів для збору підписів на свою підтримку для реєстрації його кандидатом на посаду Київського міського голови не подано автобіографію.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи той факт, що заява Позивача не відповідала вимогам ч. 1 ст. 42 Закону, суд прийшов до висновку, що постанова № 9/45 від 11.04.08 прийнята Відповідачем правомірно з дотриманням принципів встановлених у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Відповідача продовжити Позивачу термін збору підписів виборців на його підтримку та надання документів на реєстрацію кандидата на посаду Київського міського голови строком на п'ять днів, суд звертає увагу на наступне.

Положення Закону, якими визначено основні засади, особливості та порядок організації і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних, Київської та Севастопольської міських рад та сільських, селищних, міських голів не передбачено право територіальних виборчих комісій продовжувати строки, встановлені ч. 2 ст. 41 цього закону.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону територіальна виборча комісія зразок підписного листа видає не пізніш як у триденний строк з дня прийняття рішення про видачу підписних листів, тобто Відповідачем цей строк не порушено, так як рішення від 12.04.08 було отримано Позивачем 15.04.08, що підтверджується наявними доказами.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає вимогу Позивача про зобов'язання Відповідача продовжити Позивачу термін збору підписів виборців на його підтримку та надання документів на реєстрацію кандидата на посаду Київського міського голови строком на п'ять днів не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання визнати позачергові вибори Київського міського голови 25 травня 2008 року не дійсними, то суд зазначає наступне. Позачергові вибори призначені на 25 травня 2008 року, на даний час ще не проведені, голосування і встановлення результатів виборів не відбулося, а тому суд прийшов до висновку, що вимоги в цій частині є жодним чином не обґрунтованими у зв'язку з відсутністю предмету спору, так як можуть заявлятися лише на стадії встановлення результатів виборів.

Керуючись ст. ст. 2, 158-163, 172, 177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1до Київської міської територіальної виборчої комісії відмовити.

Відповідно до частини 3 ст. 177 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя П.В. Вовк

Судді А.Г. Степанюк

Ю.І. Цвіркун

Суддя