"10" червня 2008 р.
Справа № 17/217-07-8613
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого Лашина В.В.
Суддів : Єрмілова Г.А. Воронюка О.Л.
при секретарі Толок В.В.
за участю представників сторін:
Від позивача (Приватного підприємства “ЮЛІС») - Добромислов О.В., довіреність № 785, дата видачі : 09.11.07;
Від відповідача ( Виконавчого комітету Одеської міської ради ) - Дукова І.В., довіреність № 03-44/вис/д, дата видачі : 20.06.07;
Від відповідача ( Одеської міської ради ) - Дукова І.В., довіреність № 338/исх/гс, дата видачі : 20.06.07;
Від відповідача (Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради) - Польщіна Т.Л., довіреність № 01-25/406-07, дата видачі : 23.04.08;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 23.04.2008 р.
зі справи № 17/217-07-8613
за позовом Приватного підприємства “ЮЛІС»
до 1. Одеської міської ради;
2. Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради;
3. Виконавчого комітету Одеської міської ради
про зобов'язання до вчинення певних дій
Приватне підприємство «ЮЛІС» (далі -ПП «ЮЛІС») звернулося до господарського суду з позовом до Одеської міської ради, Управління земельних ресурсів Одеської міської ради (далі -Управління земресурсів ОМР) та до Виконавчого комітету Одеської міської ради (далі -Виконком ОМР) про зобов'язання Управління земресурсів ОМР підготувати проект рішення Виконкому ОМР про внесення пропозиції Одеській міській раді щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки площею 0,0362 га, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 63, 63-а ПП «ЮЛІС» для експлуатації та обслуговування торговельного павільйону, лоткового міні-ринку та винести його на розгляд Виконкому ОМР; зобов'язати Виконком ОМР розглянути зазначений підготовлений проект рішення та винести його на розгляд черговій сесії Одеської міської ради, а Одеську міську раду зобов'язати розглянути на черговій сесії міської ради цей проект рішення. Крім цього, позивач просив господарський суд заборонити Одеській міській раді та її структурним підрозділам, третім особам до вирішення Одеською міською радою питання відведення земельних ділянок ПП «ЮЛІС» для експлуатації та обслуговування торговельного павільйону та лоткового міні-ринку.
Рішенням господарського суду Одеської області від 23.04.2008 р. (суддя Зуєва Л.Є.) позовні вимоги задоволені частково. Управління земресурсів ОМР зобов'язано підготувати проект рішення Виконкому ОМР про внесення пропозицій Одеській міській раді щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 63, 63-а ПП «ЮЛІС» площею 0,0362 га для експлуатації та обслуговування торговельного павільйону та для експлуатації лоткового міні-ринку, а також винести його на розгляд Виконкому ОМР. Виконком ОМР зобов'язано розглянути зазначений проект рішення та винести його на розгляд черговій сесій Одеської міської ради. Останню ж зобов'язано на черговій сесії міської ради розглянути цей проект рішення. З Управління земресурсів ОМР, Виконкому ОМР та ОМР стягнуто на користь позивача по 28,34 грн. держмита та по 39,34 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з цим рішенням, Виконком ОМР та Одеська міська рада в апеляційних скаргах просить його скасувати, а провадження по справі припинити, посилаючись на порушення та неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, оскільки вимоги позивача щодо вчинення певних дій по підготовці, розгляду та затвердження проекту рішення Виконкому ОМР та Одеської міської ради відносно відведення ПП «ЮЛІС» земельної ділянки належать у відповідності до ст.ст. 3, 17 Кодексу адміністративного судочинства України до юрисдикції адміністративного суду, а тому вони повинні розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи, судова ко легія вважає апеляційну скаргу обґрунтованою та підлягаючою задоволенню з наступних під став.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог ПП «ЮЛІС», суд першої інстанції виходив з того, що даний спір підлягає вирішенню за правилами Господарського процесуального кодексу у зв'язку з наявністю спору про право позивача на земельні ділянки.
Однак ці висновки місцевого господарського суду є помилковими з огляду на таке.
Зі змісту позову ПП «ЮЛІС» вбачається, що предметом позовних вимог є зобов'язання Управління земресурсів ОМР, Виконкому ОМР та Одеської міської ради вчинити певні дії щодо розгляду проекту рішення відносно відведення земельних ділянок, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 63, 63-а для експлуатації та обслуговування розміщених на них торговельного павільйону та лоткового міні-ринку, які на праві власності належать ПП «ЮЛІС».
Частиною 2 ст. 4 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
У відповідності до п.1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 17 КАС України спори юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності відносяться до компетенції адміністративних судів і розглядаються за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 12 Земельного кодексу встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частинами 1 і 2 ст. 116 цього Кодексу передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Виходячи з приписів частин 1 та 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Тобто у даному випадку, згідно до ч. 3, 5 і 6 ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до сільської, селищної, міської ради. Відповідна рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної ради, яка розглядає його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймає рішення про надання земельної ділянки.
Таким чином, орган місцевого самоврядування є органом у здійсненні владних управлінських функцій, за земельним законодавством, в частині надання земельних ділянок у власність чи користування, передачі їх в оренду і тільки після розгляду таких питань та прийняття відповідних рішень виникають певні зобов'язання, а також права та їх визнання, здійснення певних дій щодо виконання прийнятого рішення. Саме передумовою виникнення права власності чи користування земельною ділянкою, здійснення інших дій щодо оформлення цього права згідно чинного земельного законодавства України є відповідне рішення органу місцевого самоврядування, як суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи, що такого рішення прийнято не було, а Управління земресурсів ОМР ухиляється від внесення узгодженого проекту відведення земельної ділянки на розгляд Виконкому ОМР для подальшого винесення на чергову сесію Одеської міської ради, зобов'язання відповідачів вчинити передбачені законом дії носить характер публічно-правого спору без наявності спору про право, а тому цей спір не відноситься до підвідомчості господарських судів, визначеної ст. 12 ГПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області не відповідає вимогам закону, а тому підлягає скасуванню, а провадження по справі.
Керуючись ст.ст. п. 1 ч. 1 ст. 80, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
Апеляційні скарги Виконавчого комітету Одеської міської ради та Одеської міської ради задовольнити, а рішення господарського суду Одеської області від 23.04.2008 р. по справі № 17/217-07-8613 -скасувати, провадження у справі припинити.
Головуючий В.В. Лашин
Суддя Г.А. Єрмілов
Суддя О.Л. Воронюк
Постанова підписана________________