29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"28" травня 2008 р.
Справа № 20/2538-А
за позовом управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області, м. Красилів
до відділу державної виконавчої служби Красилівського районного управління юстиції, м. Красилів
про визнання бездіяльності державних виконавців відділу державної виконавчої служби Красилівського районного управління юстиції протиправною;
зобов'язання виконати постанову про адміністративне правопорушення № 000875 від 20.01.2004 р.
Суддя Представники сторін:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Позивач - управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області, м. Красилів, звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності державних виконавців відділу державної виконавчої служби Красилівського районного управління юстиції, м. Красилів протиправною; зобов'язання виконати постанову про адміністративне правопорушення № 000875 від 20.01.2004 р.
Ухвалою суду від 25.04.2008 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 20/2538-А, ухвалою від 14.05.2008 р. судовий розгляд справи призначено на 28.05.2008 р., явку повноважних представників сторін визнано обов'язковою.
Проте, явку повноважних представників у судове засідання 28.05.2008 р. сторони не забезпечили.
При цьому, 23.05.2008 р. на адресу суду надійшло клопотання, у якому управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області відмовляється від адміністративного позову до відділу державної виконавчої служби Красилівського районного управління юстиції, м. Красилів у зв'язку з врегулюванням спірних відносин.
Відповідно до ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 157 КАСУ суд закриває провадження у справі якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається (ч. 3 ст. 157 КАСУ).
Керуючись ст. 136, п. 2 ч. 1 ст. 157, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Закрити провадження в адміністративній справі № 20/2538-А за позовом управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області, м. Красилів до відділу державної виконавчої служби Красилівського районного управління юстиції, м. Красилів про визнання бездіяльності державних виконавців відділу державної виконавчої служби Красилівського районного управління юстиції протиправною; зобов'язання виконати постанову про адміністративне правопорушення № 000875 від 20.01.2004 р.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом 5 днів з дня її проголошення, апеляційна скарга подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ ухвала, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя
Віддрук. 3 прим.:
1 -до справи,
2 -позивачу,
3 -відповідачу.