Рішення від 15.05.2008 по справі 2/97пн

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

15.05.08 р. Справа № 2/97пн

Суддя господарського суду Донецької області Мартюхіна Н.О.

при секретарі судового засідання Москаленко О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Рема» м. Донецьк

до відповідача : Донецька міська рада м. Донецьк

про визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю “Рема» право на набуття земельної ділянки в оренду для розміщення готелю з підземним паркінгом по вул. Овнатаняна Калінінського району м. Донецька, орієнтовною площею 0,3590 га під будівництво, шляхом укладання договору оренди, а також оформлення та підписання всіх відповідних документів та вчинення дій, необхідних для укладання такого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Законом України “Про оренду землі» та Земельним кодексом України в редакції чинній на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Рема» з заявкою до Донецького міського голови.

За участю

представників сторін

від позивача: Кіріченко Д.Є. керівник

від відповідача : Головченко О.І. - за довір.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рема" м.Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Донецької міської ради м. Донецьк про визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю “Рема» право на набуття земельної ділянки в оренду для розміщення готелю з підземним паркінгом по вул. Овнатаняна Калінінського району м. Донецька, орієнтовною площею 0,3590 га під будівництво, шляхом укладання договору оренди, а також оформлення та підписання всіх відповідних документів та вчинення дій, необхідних для укладання такого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Законом України “Про оренду землі» та Земельним кодексом України в редакції чинній на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Рема» з заявкою до Донецького міського голови.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність права на отримання земельної ділянки орієнтовною площею 0,3590 га в оренду на умовах та в порядку, передбачених Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявкою до Донецького міського голови. Як на правову підставу позову посилається на ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України “Про оренду землі», ст. 58 Конституції України.

Донецька міська рада проти задоволення позову заперечує у відгуку на позовну заяву від 15.05.2008р. вказує, що внаслідок внесення змін Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час відбувається виключно на аукціонах. Крім того вважає, що позивач не отримав офіційної відмови від Донецької міської ради, тому не має предмету спору, а провадження по справі підлягає припиненню на підставі п.11 ч. 1 ст. 80 ГПК України. Просить розглянути справу без участі представника міської ради.

Відповідачем надано клопотання від 13.05.2008р. щодо залучення в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору управління земельних ресурсів у місті Донецьку Донецької області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

04.10.2007р. позивач звернувся до Донецького міського голови з заявою про надання в оренду земельної ділянки для розміщення об'єкту готелю з підземним паркінгом за адресою: м. Донецьк, Калінінський район, вул. Овнатаняна.

Візою Донецького міського голови питання щодо надання позивачу в оренду земельної ділянки було передано на розгляд постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів.

Листом від 25.10.2007р. постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів було надано згоду на розміщення готелю з підземним паркінгом за адресою: м. Донецьк, Калінінський район, вул. Овнатаняна за умови розроблення позивачем, узгодження та затвердження містобудівного обґрунтування розміщення об'єкту.

01.11.2007р. постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів позивачу було надано акт вибору земельної ділянки, в якому зазначено, що земельна ділянка орієнтованою площею 0,3590 га, що розташована за адресою : м. Донецьк, Калінінський район, вул. Овнатаняна є придатним для проектування та розміщення готелю з підземним паркінгом.

Згідно до матеріалів справи позивачем були отримані наступні дозволи державних органів та органів місцевого самоврядування на розміщення зазначеного об'єкту:

- висновок Головного управління містобудування і архітектури від 22.04.2008р. № 01/14-1730;

- висновок відділу культури Донецької міської ради від 06.11.2007р. № 01-1/2072-з;

- висновок управління земельних ресурсів у місті Донецьку Донецької області № 05-6-993 від 04.04.2008р.;

- висновок державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 06.11.2007р. № 05/2325;

- висновок Донецької міської санітарно-епідеміологічної станції від 17.04.2008р. № 826/07;

- висновок Управління МВС України в Донецькій області від 08.11.2007р. № 9/1515дн.

Із матеріалів справи та пояснень позивача у судовому засіданні встановлено, що будь-яких заперечень чи відмов при узгодженні місця розташування земельної ділянки та розміщенні готелю з підземним паркінгом по вул. Овнатаняна у Калінінському районі м. Донецька на адресу позивача не надходило.

Проте, відповідно до матеріалів справи листом від 25.04.2008р. № 254 Донецька міська рада повідомила позивача про неможливість передачі в оренду спірної земельної ділянки з огляду на те що, внаслідок внесення змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час відбувається виключно на аукціонах.

З огляду на вказані обставини позивач звернувся до суду з вимогою про визнання за ним права на отримання земельної ділянки в оренду для розміщення об'єкту - готелю з підземним паркінгом по вул. Овнатаняна у Калінінському район м. Донецька, орієнтовною площею 0,3590 га під забудову шляхом укладання прямого договору оренди, а також оформлення та підписання всіх відповідних документів та вчинення дій, необхідних для укладання такого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявкою до Донецького міського голови.

Вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

У відповідності із ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.

Згідно з рішенням від 28.03.2008р. №18/12 повноваження по укладанню договорів оренди земельної ділянки передані Донецькій міській раді.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин, у тому числі надання земельної ділянки в оренду, вирішується відповідно до закону.

Згідно норм ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України, міська рада, як суб'єкт прав комунальної власності на землю, має право володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".

В силу ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради, як це передбачено ст.123 Земельного кодексу України.

Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.

Згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.

Внаслідок внесення змін Законом України від 28.12.2007р. N107-VI до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, має здійснюватись виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Приписами ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 норми ст.58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.

Відповідно до п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Порушені права позивача підлягають захисту способами, передбаченими ст.152 Земельного кодексу України.

Приписами вказаною статтею захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав.

Як встановлено судом вище, позивач звернувся до Донецького міського голови в передбаченому законодавством порядку з клопотанням про надання земельної ділянки в оренду з наданням для цього всіх необхідних документів.

З пояснень сторін, рішення про надання або відмову в наданні спірної земельної ділянки в користування позивачу не приймалося. Про неможливість оформлення матеріалів для укладання договору оренди на протязі 2007 року позивач не повідомлявся та письмові зауваження від будь-яких управлінь, комісій або відділів Донецької міської ради та виконкому Донецької міської ради не одержувались.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідне рішення щодо укладення відповідного договору оренди або відмову в його укладанні Донецькою міською радою та виконкомом Донецької міської ради не приймалось. Навпаки, із змісту документів, наданих позивачем Донецькій міській раді, виконкому Донецької міської ради, Донецькому міському управлінню земельних ресурсів, Головному управлінню містобудування і архітектури Донецької міської ради, та іншими місцевими установами та органами, та які досліджені судом, вбачається беззаперечний намір сторін на укладання договору оренди земельної ділянки.

Таким чином, посилання Донецької міської ради на неможливість розгляду документів з відведення позивачу спірної земельної ділянки у зв'язку із внесенням змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" є необґрунтованими та такими, що порушують права позивача на оренду земельної ділянки.

Отже, бездіяльність Донецької міської ради щодо оформлення документів з відведення земельної ділянки в оренду позивачу є незаконною.

До того ж, суд приймає до уваги ті обставини, що виходячи із наданих позивачем документів, вся технічна та інша документація, яка була необхідна для підготовки проекту рішення та прийняття рішення для укладання договору оренди на спірну земельну ділянку, була підготовлена позивачем та опрацьована всіма управліннями, комісіями та відділами відповідачів на протязі 2007 року. Проте, внаслідок бездіяльності відповідача, відповідне рішення впродовж 2007 року не було прийнято та договір відповідно не був укладений, незважаючи на достатність та розумність терміну.

За таких обставин суд вважає позов обґрунтованим, внаслідок чого позовні вимоги до Донецької міської ради про визнання права позивача на набуття в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,3590 га для розміщення об'єкту: готель з підземним паркінгом по вул. Овнантаняна в Калінінському районі м. Донецька шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України Про оренду землі“, чинних на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Рема» з заявкою (клопотанням) до Донецького міського голови, підлягають задоволенню.

Щодо підвідомчості цієї справи господарським судам суд виходив з того, що між сторонами існує спір про право позивача на отримання в оренду спірної земельної ділянки.

Тобто, правовідносини, що склалися між сторонами з приводу наявності чи відсутності у позивача права на оренду носять договірний характер.

При цьому, відповідачі у спірних правовідносинах не здійснюють владних повноважень, а виступають як суб'єкт господарських відносин.

Відносно припинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору, то суд зазначає, що матеріали справи містять відмову Донецької міської ради в укладанні договору оренду земельної ділянки від 25.04.2008р. № 254.

Саме до повноважень сільських, селищних, міських рад належать вирішення питання у галузі земельних відносин, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Зокрема, згідно норм ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України, міська рада, як суб'єкт прав комунальної власності на землю, має право володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності.

Вирішення питання про передачу земельних ділянок у власність чи користування або надання земельної ділянки в оренду віднесено саме до компетенції ради, як власника землі, яка здійснює розпорядження землею на свій розсуд в інтересах територіальної громади.

Щодо клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору управління земельних ресурсів у місті Донецьку Донецької області з метою надання пояснень з питань, що стосуються зазначеного спору, то суд виходить з наступного.

В обґрунтування заявленого клопотання відповідач посилається на те, що центральним органом виконавчої влади у сфері регулювання земельних відносин є Державний комітет України по земельним ресурсам. Згідно з положенням “Про Державний комітет України по земельним ресурсам» держкомзем здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за додержанням земельного законодавства, в тому числі встановленого порядку вилучення і надання земельних ділянок, режиму використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення та умов надання, власниками земельних ділянок і землекористувачами. Таким чином міська рада лише розпоряджується земельними ділянками, а її діяльність підконтрольна держкомзему.

Нормами ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України, встановлено, що міська рада, як суб'єкт прав комунальної власності на землю, має право володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності.

Таким чином посилання відповідача на те, що міська рада лише розпоряджується земельними ділянками є не обґрунтованим та не відповідає приписам вказаних норм закону. До того ж суд зазначає, що позивачем отримані дозволи, погодження такого центрального органу виконавчої ради як Донецьке міське управління земельних ресурсів, Головне управління містобудування і архітектури Донецької міської ради, та інших місцевих установ та органів.

З огляду на вказане клопотання відповідача задоволенню не підлягає з вище наведених підстав.

Судові витрати підлягають віднесенню на Донецьку міську раду в порядку передбаченому ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про оренду землі», Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні», Земельним кодексом України, ст.ст. 1, 2, 12, 22, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Рема» м.Донецьк до Донецької міської ради задовольнити повністю.

Визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю "Рема" м.Донецьк на набуття в оренду земельної ділянки для розміщення об'єкту: готель з підземним паркінгом по вул. Овнатаняна в Калінінському районі м. Донецька, орієнтовною площею 0,3590 га під забудову, шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою, а також оформлення та підписання всіх відповідних документів та здійснення дій, необхідних для укладання такого договору оренди в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Рема" з заявкою (клопотанням) до Донецького міського голови.

Стягнути з Донецької міської ради (83050, м. Донецьк, вул. Артема, 98) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Рема» (83005, м. Донецьк, вул. Пухова, 6а/33) судові витрати: державне мито в розмірі 85грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя