Рішення від 26.07.2011 по справі 5013/791/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"26" липня 2011 р.Справа № 5013/791/11

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Юрчик К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5013/791/11

за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції, м. Кіровоград

до відповідача: Новомиколаївського сільського комунального підприємства, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Новомиколаївка

про стягнення 133 989,24 грн.

Представники сторін:

від прокуратури - участі не брали;

від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 04-8/1197 від 30.06.2009р. завідувач сектором правового забезпечення - юрисконсульт;

від відповідача - ОСОБА_2, довіреність № б/н від 04.07.2011р.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області подано позовну заяву з вимогою стягнути з Новомиколаївського сільського комунального підприємства шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, в сумі 133 989,24 грн., перерахувавши кошти на р/р 33111331700337 спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23680948, код бюджетної класифікації 24062100.

Ухвалою господарського суду від 16.05.2011р. поданий позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 5013/791/11.

В судовому засіданні 22.07.2011р. в порядку ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошувалась перерва до 26.07.2011р.

В судове засідання 26.07.2011р. представник прокуратури не з'явився.

Представник позивача в судовому засіданні 26.07.2011р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідачем позов заперечено з підстав того, що збір сплачувався ним у п'ятикратному розмірі, заборгованість по сплаті відсутня; відповідач звертався з клопотаннями про видачу дозволу, починаючи з травня 2010 року, тоді як розрахунок збитків проведено по листопад 2010 р.; докази складу правопорушення та докази заподіяння відповідачем шкоди навколишньому природному середовищу в матеріалах справи відсутні (т. 1 а.с. 45- 46, т. 2 а.с. 19-21).

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області 06.07.2010 р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Новомиколаївським сільським комунальним підприємством (далі - Новомиколаївське СКП).

В ході проведеної перевірки встановлено, що відповідачем здійснювався водозабір з двох шахтних колодязів глибиною 7-8 кв.м та артезіанської свердловини глибиною 110 кв.м без оформлення спеціального дозволу на водокористування. Попередній дозвіл закінчив свою дію 17.04.2010 р., його строк не продовжувався, новий дозвіл не видавався. Вказане порушення зафіксовано в акті перевірки № 07-174 від 06.07.2010 р., примірник якого вручено директору Новомиколаївського СКП (том І а.с. 10-13).

За результатами перевірки винесено припис з вимогою усунути виявлене порушення, зокрема - оформити спеціальний дозвіл на водокористування у строк до 05.10.2010 р., який вручено для виконання директору Новомиколаївського СКП (том І а.с. 16-17)

17.11.2010 р. Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області знову проведено перевірку Новомиколаївського СКП, в ході якого встановлено невиконання припису від 06.07.2010 р. та продовження забору води без спеціального дозволу, про що складено акт (том І а.с. 18-19).

Відповідачеві повторно винесено припис з вимогою отримати дозвіл на спеціальне водокористування (том І а.с.. 20).

18.02.2011 р. Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області винесено вирок, згідно якого директора Новомиколаївського СКП ОСОБА_3 визнано винною за ч. 2 статті 367 Кримінального кодексу України, з підстав несвоєчасного отримання дозволу на спеціальне водокористування, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам (том І а.с. 23-24).

Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, проведено розрахунок розміру збитків, заподіяних відповідачем внаслідок самовільного водокористування.

Розрахунок проведено по об'ємам самовільно забраної відповідачем води з двох шахтних колодязів, який згідно довідки відповідача та Журналу обліку води за період з 18.04.2010 р. по 17.11.2010 р. склав 5 236 куб.м (том І а.с. 25, 62-75). Розмір збитків згідно наведеного розрахунку становить 133 989,24 грн. (том І а.с. 26).

При розгляді даної справи господарський суд враховує наступне.

В силу статті 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовуванні в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Статтею 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Відповідно до статей 1, 46, 48 Водного кодексу України водокористуванням є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне; спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів; спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб. Згідно з пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, право на спеціальне водокористування виникає з моменту отримання дозволу.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач здійснював самовільне водокористування без спеціального дозволу, вибравши води з двох шахтних колодязів за період 18.04.2010р. по 17.11.2010р. в кількості 5236 куб. м. Вказані обставини встановлені проведеною Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області перевіркою, підтверджуються вироком Новоукраїнського районного суду та не заперечуються відповідачем.

Згідно зі статтею 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Згідно зі статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно з частиною 1 статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Згідно пунктів 1.2.-1.3. названа Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів та встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).

Ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків (п.1.4 Методики).

Розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування визначено розділом 9 вказаної Методики, у відповідності до якого позивачем здійснено розрахунок збитків, заподіяних Новомиколаївським СКП (том І а.с. 26).

З огляду на вищезазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідач є водокористувачем, який здійснив спеціальне водокористування без відповідного дозволу в період з 18.04.2010 р. по 17.11.2010 р. самовільно забравши з двох шахтних колодязів 5236 куб.м води, господарський суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в заподіяній шкоді, яка виникла внаслідок порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища, причинно-наслідковому зв'язку між діями відповідача і заподіяною шкодою в розмірі 133 989,24 грн.

Твердження відповідача про те, що ним подавались клопотання про видачу дозволу ще з травня 2010 р. матеріалами справи не підтверджується.

Так, відповідно до статті 49 Водного кодексу України та пункту 2 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. № 321 (надалі - Порядок), дозволи видаються у разі використання води водних об'єктів: загальнодержавного значення - Республіканським комітетом екології та природних ресурсів Автономної Республіки Крим, державними управліннями екології та природних ресурсів в областях, мм. Києві і Севастополі, державними інспекціями охорони Чорного і Азовського морів; місцевого значення - Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням з відповідними територіальними органами Мінекоресурсів.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних (пункт 3 Порядку).

Клопотання водокористувачів розглядаються у місячний термін. У разі відмови у погодженні клопотання або у видачі дозволу водокористувачу надається відповідь з обґрунтуванням причин відмови (пункт 4 Порядку).

Видача дозволів та погодження клопотань здійснюються безоплатно (пункт 7 Порядку).

Отже обов'язок отримання дозволу та подання клопотання про його отримання покладено на водокористувачів.

Згідно інформації Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області від 21.06.2011 р. та від 19.07.2011 р. Новомиколаївське СКП звернулось до зазначеного управління 08.07.2010 р. (том І а.с. 102, 138-139, том ІІ а.с. 39-40, 44-50).

Листом від 02.08.2010 р. №1991-06/06-3 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області було відмовлено у видачі дозволу у зв'язку з відсутністю технологічних нормативів використання питної води відповідно до вимог наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 205 від 15.11.2004 р. (том І а.с. 140).

01.12.2010 р. відповідач, виправивши зауваження, повторно звернувся до зазначеного управління з клопотанням про видачу дозволу (том І а.с. 101, 143-145, том ІІ а.с. 41-43).

Вказане клопотання було розглянуто та 03.12.2010 р. Новомиколаївському СКП видано новий дозвіл на спеціальне водокористування (том І а.с. 99-100, 146-147).

Слід відмітити, що процедура отримання дозволу за Порядком є незатяжною - 1 місяць (пункт 4 Порядку). Дозволи є строковими та видаються на вказаний у них термін (пункт 6 Порядку).

Отже, водокористувач має звернутися до компетентного органу з клопотанням про видачу дозволу завчасно, з урахуванням граничного терміну дії попереднього дозволу.

Поміж тим, не дивлячись на те, що строк дії дозволу, виданого Новомиколаївському СКП 24.04.2007 р., закінчувався 17.04.2010 р., останній звернувся з клопотанням про видачу нового дозволу лише 08.07.2010 р. після проведеної 06.07.2010 р. перевірки. Неналежне оформлення документів за поданим клопотанням спричинило відмову у видачі дозволу та лише 01.12.2010 р. Новомиколаївським СКП подано всі необхідні документи.

Протиправність чи незаконність дій Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області або його посадових осіб щодо зволікання у видачі нового дозволу чи відмови у його видачі відповідачем не оскаржувалась та матеріалами справи не доводиться.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Наявність вини відповідача підтверджується матеріалами перевірки, вироком Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 18.02.2011 р. та матеріалами справи про адміністративне правопорушення № 012192 від 17.11.2010 р. (том І а.с. 23-24, том ІІ а.с. 52-58). Розмір збитків, розраховано за формулою, яка визначена розділом IX Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Сплата відповідачем збору за спеціальне водокористування та постачання води населенню не звільняють відповідача від виконання вимог статей 44, 49 Водного кодексу України щодо одержання дозволу на спецводокористування та не є підставою для звільнення від відповідальності за допущенні порушення.

З огляду на викладене, враховуючи наявність в діях Новомиколаївського СКП всіх складових елементів правопорушення, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

З урахуванням вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Новомиколаївського сільського комунального підприємства (27120, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Новомиколаївка, вул. Леніна, 70, ідентифікаційний код 34201084) на користь держави, в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 34894892) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, в сумі 133 989,24 грн., перерахувавши кошти на р/р 33111331700337 спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23680948, код бюджетної класифікації 24062100.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Новомиколаївського сільського комунального підприємства (27120, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Новомиколаївка, вул. Леніна, 70, ідентифікаційний код 34201084) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, № рахунку: 31115095700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22090200 "Державне мито, не віднесене до інших категорій") - 1 339,89 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Новомиколаївського сільського комунального підприємства (27120, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Новомиколаївка, вул. Леніна, 70, ідентифікаційний код 34201084) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, № рахунку: 31214264700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах (місцеві господарські та апеляційні господарські суди)" - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя В.В. Тимошевська

Повне рішення складено 31.07.2011р.