Постанова від 10.06.2008 по справі 3/72

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2008 № 3/72

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Моторного О.А.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від прокурора - Орленко А.О.

від позивача - не з'явився від відповідача - Безносик А.О.

від третьої особи-1 Кучер В.М.

від третьої особи-2 не з'явився

від третьої особи-3 не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора міста Києва

на рішення Господарського суду м.Києва від 27.03.2008

у справі № 3/72

за позовом Заступника прокурора м.Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів

до Київської міської ради

третя особа відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Албатранс Інвест"

Печерська районна у м. Києві рада

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання недійсним рішення № 364/1025 від 15.03.2007 р.

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів звернувся до господарського суду м. Києва з позовом про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 15.03.2007 року № 364/1025 «Про передачу ТОВ «Альбатранс Інвест» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торгівельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва».

Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.03.2008 року у справі № 3/72 в задоволені позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, заступник прокурора м.Києва звернувся з апеляційним поданням до Київського апеляційного господарського суду, в якому вказує, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Представники відповідача та третьої особи-1 в судовому засіданні вказали, що рішення суду першої інстанції є законним, таким, що відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому просили в задоволені апеляційного подання заступника прокурора м. Києва відмовити, а рішення суду від 27.03.2008 року залишити без змін.

Представники третіх осіб 2, 3 в судове засідання не з'явилися, про день та час слухання справи повідомлялися належним чином, відзив на апеляційне подання суду не надали.

Апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокурора, представника відповідача, представника третьої особи-1, встановив наступне.

Відповідно до ч.1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Частиною третьою вказаної статті встановлено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Рішенням від 15.03.2007 року № 364/1025 Київська міська рада вирішила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю “Албатранс Інвест» для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Кіквідзе, 5-а в м. Києві та передати товариству з обмеженою відповідальністю “Албатрансінвест» за умови виконання пункту 3 цього рішення, в довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,17 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Кіквідзе, 5-а у м. Києві за рахунок міських земель не наданих у власність чи користування.

Відповідно до пункту 9 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею у м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року № 457/1867 підставою для розроблення документації із землеустрою є згода Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради та технічне завдання на розробку відповідної документації із землеустрою, погоджене з Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради(КМДА).

ТОВ “Албатранс Інвест» розроблено проект відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,169 га, розташованою за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 5-а для будівництва торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на підставі згоди Київського міського голови від 15 лютого 2005 року Д-1000 та технічних умов на розробку проекту відведення від 30.05.2005 Д-1000.

Відповідно до ч.6 ст. 123 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Згідно зі ст. 14 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею у м. Києві, землевпорядна організація або зацікавлена особа забезпечує погодження розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (КМДА), Головним управлінням охорони культурної спадщини та реставраційно-відновлювальних робіт виконавчого органу Київради (КМДА), управлінням охорони навколишнього природного середовища виконавчого органу Київради (КМДА), Київською міською санітарно-епідеміологічною станцією, іншими підприємствами, установами та організаціями, землекористувачами та власниками земельних ділянок, з якими відповідно до вимог законодавства необхідно погодити проект. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується зазначеними органами в порядку, визначеному законодавством України, шляхом надання ними письмового висновку або здійснення запису "погоджено", засвідчених підписом уповноваженої особи та скріплених печаткою. Надання письмових висновків є обов'язковим за наявності обмежень або обтяжень.

Згідно з наданого висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 05.03.2005 року № 19-1618 дана установа не заперечує проти відведення третій особі ТОВ «Альбатранс Інвест» земельної ділянки 0,17 га та розташованою за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 5-а для будівництва торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом, але лише при дотриманні певних обмежень, а саме: зобов'язано забудовника вказаної земельної ділянки розробити і затвердити у встановленому порядку на підставі ДПТ ескізний проект комплексної реконструкції кварталу в межах вулиць Кіквідзе, професора Підвисоцького, Євгенії Бош, Бастіонної з варіантами знесення будинків № 1-а та № 5 по вул. Кіквідзе з відселенням мешканців та проект розподілу території; одержати в Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища архітектурно-планувальне завдання, розробити проектну документацію та отримати дозвіл на будівельні роботи в установленому законодавством порядку; при підготовці правовстановлюючих документів на земельну ділянку, межі земельної ділянки уточнити містобудівним обґрунтуванням визначенням параметрів окремого об'єкта містобудування, розробленого і погодженого в установленому порядку, з урахуванням ст. 42 Земельного кодексу України щодо існуючої житлової забудови; земельну ділянку надати поза межами червоних ліній вулиць; об'єкт розмістити поза межами охоронних зон інженерних комунікацій; створити та забезпечити умови вільного доступу для прокладання нових, реконструкції та експлуатації існуючих інженерних мереж та споруд, що знаходяться в межах зазначеної території; згідно ст. 5 Закону України “Про основи містобудування» урахувати законні інтереси та вимоги власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточуються місце будівництва; питання майново-правового характеру вирішувати у встановленому законодавством порядку; забезпечити дотримання вимог чинного законодавства з охорони культурної спадщини; встановити гранично допустимі поверховість об'єкту та щільність забудови на виконання ст. 22 Закону України “Про планування та забудову територій»; влаштування під'їздів та паркінгу передбачити згідно ДБН 360-92; передбачити комплексний благоустрій та впорядкування території; забезпечити виконання вимог земельного сервітуту, відповідно до глави 16 Земельного кодексу України; рекомендувати замовнику до погодження проектної документації в установленому порядку забезпечити виконання вимог ст.25 Закону України “Про архітектурну діяльність».

Висновком № 813 від 21.04.2005 року Київська міська санепідемстанція погодила відведення ТОВ “Албатранс Інвест» земельної ділянки 0,17 га та розташованою за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 5-а для будівництва торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом, за умови дотримання землекористувачем умов, викладених у листі Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, дотримання при проектуванні вимог ДСП 173-96, ДБН 360-92, передбачення відновлення майданчиків обслуговування, які будуть пошкоджені при будівництві, максимального збереження існуючих зелених насаджень, вирішення майново-правових питань у встановлену законодавством порядку, забезпечення відповідність величин інсоляції та освітленості вимогам “Санітарних норм і правил забезпеченості інсоляцією жилих і громадських будівель» та СНіП 11-4-79.

Висновком від 31.10.2005 року № 1179 Державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві погоджено проект відведення вказаної вище земельної ділянки за умови дотримання землекористувачем обмежень та умов землекористування, вказаних у цьому висновку.

Державна служба охорони культурної спадщини листом від 10.03.2005 року № 22-956/35 та Печерська районна у місті Києві державна адміністрація листом від 19.09.2005 року № 0099/1 також не заперечують проти відведення земельної ділянки 0,17 га та розташованою за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 5-а для будівництва торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом.

Посилання прокуратури на те, що третьою особою ТОВ «Альбатранс Інвест» проектування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом було здійснено з порушенням вимог, викладених у листі Державної служби охорони культурної спадщини листом від 10.03.2005 № 22-956/35 є безпідставними, оскільки в даному листі вказана служба лише зазначає, що підготовка проектування торгівельно-розважального комплексу має здійснюватися з урахуванням матеріалів історико-архівних досліджень та оточуючого середовища.

Головне управління земельних ресурсів висновком від 28.11.2006року № 03-85/972-В також погодило проект землеустрою вказаної земельної ділянки та встановило для ТОВ “Албатранс Інвест» обов'язок одержати позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, виконати обов'язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України, земельну ділянку використовувати без зміни цільового призначення, у місячний строк з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради про передачу земельної ділянки у користування звернутися до Головного управління земельних ресурсів з клопотанням щодо організації робіт по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та виготовлення документа на право користування земельною ділянкою та у чотирьох місячний строк з моменту звернення до Головного управління земельних ресурсів укласти договір оренди земельної ділянки.

Отже виходячи з вище викладеного, ТОВ «Альба транс Інвест» отримано згоду на проектування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом від всіх необхідних органів.

Заступник прокурора м. Києва в апеляційному подані зазначає, що недійсність оспорюваного рішення Київської міської ради полягає ще в тому, що на момент відведення ТОВ «Альбатранс Інвест» земельної ділянки площею 0,17 га за адресою: м.Київ, вул. Кіквідзе,5-а існував договір оренди земельної ділянки площею 20 кв.м за адресою м. Київ, вул. Кіквідзе,5 між Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією на підприємством «Пробудження», укладений 24.01.2007 року. А отже на момент розроблення проекту землеустрою вказана земельна ділянка перебувала у користуванні, тоді як відповідно до п.2 оспорюваного рішення Київської міської ради третій особі надавалася земельна ділянка із земель запасу, не наданих у власність чи користування.

Судом першої інстанції вірно не прийняте до уваги дане твердження, оскільки проект землеустрою земельної ділянки площею 0,17 га, розташованою за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 5-а було розроблено у 2005 році, а договір оренди земельної ділянки площею 20,0 кв. м., розташованої за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 5, яка як вбачається з плану-схеми земельної ділянки входить до земельної ділянки, наданої у користування третій особі згідно рішення від 15.03.2007 № 364/1025, був укладений лише 24.01.2007 року. Отже на час розроблення вказаного проекту земельна ділянка не перебувала у чиїсь власності чи користуванні.

Крім того у витягу з бази даних Державного земельного кадастру від 01.11.2005 року також відсутні відомості про те, що земельна ділянка площею 20,0 кв.м., розташована за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 5 та, яка входить до меж земельної ділянки, наданої згідно рішення від 15.03.2007 № 364/1025, перебувала у користуванні підприємства “Пробудження».

Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

У листі Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 05.03.2005 року № 19-1618, зазначено про те, що містобудівна характеристика земельної ділянки відповідно до Генерального плану розвитку міста, затвердженого рішенням Київради від 28.03.2002 року № 370/1804, полягає в тому, що територія цієї земельної ділянки за функціональним призначенням належить до території середньоповерхової житлової забудови та зони охорони пам'яток, яка є зоною регулювання забудови другої категорії, відповідно до рішення виконкому Київради від 16.07.1979 року № 920, розпорядження КМДА від 16.05.2002 року № 979.

Відповідно до ст. 17 Закону України “Про основи містобудування», містобудівна документація є основою для підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації.

Стаття 19 Закону України “Про основи містобудування» встановлює обов'язок дотримання сталого розвитку населених пунктів та екологічної безпеки територій при розробці та реалізації містобудівної документації.

У висновках Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 05.03.2005 року №19-1618, Київської міської санепідемстанції № 813 від 21.04.2005 року, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 31.10.2005 року № 1179, Державної служби охорони культурної спадщини від 10.03.2005 року № 22-956/3 для ТОВ “Албатранс Інвест» встановлено вимоги, яких необхідно дотримуватися під час проектування будівництва на спірній земельній ділянці, безпосередньо будівництва на спірній земельній ділянці, включаючи вимоги щодо забезпечення безпеки навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 13 Закону України “Про планування і забудову територій», детальний план території розробляється згідно з генеральним планом населеного пункту та визначає: розташування червоних ліній, ліній регулювання забудови; розташування окремих земельних ділянок та об'єктів містобудування, вулиць, проїздів, пішохідних зон, щільність, поверховість, інші параметри забудови; розташування інженерно-транспортної інфраструктури; принципи формування архітектурно-просторової композиції забудови; інші вимоги, визначені державними будівельними нормами. При цьому, рішення про розроблення детальних планів території приймаються відповідними радами за поданням їх виконавчих органів, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

А отже, у перерахованих вище нормативних актах, не зазначається про обов'язкове складання чи розроблення детального плану території, яка відводиться в користування.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального і процесуального права, правомірно відмовлено у задоволенні вимоги заступника прокурора про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 15.03.2007 року № 364\1025, а тому апеляційне подання заступника прокурора м. Києва не підлягає задоволенню.

Відповідно до викладеного, керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційне подання заступника прокурора м. Києва залишити без задоволення, рішення Господарського суду міста Києва від 27.03.2008 року у справі № 3/72 - без змін.

2. Матеріали справи № 3/72 повернути до Господарського суду міста Києва.

Головуючий суддя

Судді