Постанова від 27.05.2008 по справі 12/934

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2008 р. Справа № 12/934

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Будішевської Л.О.

Горшкової Н.Ф.

при секретарі Швидченко О.В. ,

за участю представників сторін:

від позивача: Панасюк В.В., довіреність від 30.01.2008р.,

від відповідачів:

- Старокостянтинівської міської ради: Мініх І.М., довіреність №557-02 від 26.05.2008р.,

- Державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України:

Дерегуза О.О., довіреність №01-01/877 від 12.05.2008р.,

Хоруженко В.А., довіреність №01-01/159 від 30.01.2008р.,

Уршалович Т.В., довіреність №01-01/330 від 25.02.2008р.,

від третьої особи: Рудь Л.Я., довіреність №201 від 26.05.2008р.,

розглянувши апеляційні скарги Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації, м. Староконстянтинів Хмельницької області та Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, м. Київ

на рішення господарського суду Хмельницької області

від "24" березня 2008 р. у справі № 12/934 (суддя Шпак В.О.)

за позовом Комунального підприємства "Старокостянтинівське міське бюро технічноїінвентаризації", м. Староконстянтинів Хмельницької області

до Старокостянтинівської міської ради, м. Староконстянтинів Хмельницькоїобласті

та Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації, м. Староконстянтинів Хмельницької області

про спонукання укласти договір,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 24.03.2008 року у справі №12/934 позов задоволено: зобов'язано Державне підприємство "Інформаційний центр» Міністерства юстиції України укласти договір про організацію доступу БТІ до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" з Комунальним підприємством "Старокостянтинівське міське бюро технічної інвентаризації» на умовах викладених в проекті договору від 05.12.2007р.

У позові Комунального підприємства "Старокостянтиніське міське бюро технічної інвентаризації" до Старокостянтинівської міської ради про зобов'язання Старокостянтинівську міську раду вжити заходів для підключення підприємства позивача до Реєстру прав власності на нерухоме майно відмовлено.

Крім того, стягнуто Державного підприємства "Інформаційний центр» Міністерства юстиції України на користь Комунального підприємства "Старокостянтинівське міське бюро технічної інвентаризації" 85 грн. державного мита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (а.с.65-67).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Старокостянтинівське бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації та Державне підприємство "Інформаційий центр" Міністерства юстиції України звернулися до суду з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати вищевказане рішення в частині задоволення позову та прийняти нове, яким відмовити в позові повністю з підстав, викладених у скарзі (а.с.71-75, 115-118).

Посилаються на те, що відповідно до п. 1.3 Тимчасового положення про прядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (в редакції чинній станом на 03.06.2002 року) державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування. Тобто така діяльність здійснюється за принципом поширення повноважень кожного окремого БТІ на певну визначену територію. Відповідно до п.1.3 Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №7/5 БТІ здійснює реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані в межах зони його обслуговування. Зони обслуговування БТІ - це перелік населених пунктів, у межах території яких БТІ має здійснювати реєстрацію прав власності на нерухоме майно. Визначення зони обслуговування кожного конкретного БТІ здійснювалось на підставі рішень виконавчих комітетів рад про передачу делегованих їм Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноважень по обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Саме зазначеними рішеннями керувалося державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України при здійсненні своєї діяльності як Адміністратора Реєстру прав та при наданні доступу підприємствам БТІ до електронного Реєстру прав власності на нерухоме майно. Відповідно програмне забезпечення Реєстру прав побудоване таким чином, що дозволяє надати можливість доступу для здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно на відповідній території лише одному підприємству БТІ.

У той же час, абзацом другим п. 1.3 Тимчасового положення встановлено, що здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в межах одного населеного пункту кількома БТІ не допускається. Це зумовлюється тим, що здійснення реєстраційної діяльності одночасно кількома підприємствами БТІ на території одних і тих же населених пунктів може призвести до випадків подвійної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна і, як наслідок цього - зловживань у сфері операцій з нерухомістю.

19.05.2005 наказом Міністерства юстиції України № 49/5 були внесені зміни до наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5, а саме - із п. 1.3 виключено слова "на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування".

Зазначеними змінами було скасовано механізм визначення та розмежування зон обслуговування підприємств БТІ, а саме визначення зон обслуговування підприємств БТІ на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування.

Тому у позивача відсутні правові підстави для проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно на спірній території.

Старокостянтинівське бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації вказує, що Законом України "Про місцеве самоврядування" органам місцевого самоврядування надано право створювати підприємства комунальної власності, а не органи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.

В судовому засіданні представник третьої особи та представники відповідача -2 доводи апеляційних скарг підтримали в повному обсязі.

Позивач - Комунальне підприємство "Старокостянтинівське міське бюро технічної інвентаризації» у відзиві на апеляційні скарги та його представник в судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційних скарги.

Посилається на те, що пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" встановлює, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними бюро технічної інвентаризації. Пункт 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. №7/5 зазначає, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства БТІ у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць. Адміністративно-територіальна одиниця - область, район, місто, район у місті, селище, село (ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). 15.12.1999р. Верховна Рада України прийняла Постанову за №1293-ХІУ, якою місту Старокостянтинів Хмельницької області було надано статус міста обласного підпорядкування. Згідно із ст.5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі. Стаття 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що до повноважень виконавчих органів рад відноситься облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Згідно з постановою Верховної Ради України від 22.12.1998 р. № 342-XIV затверджено межі міста Старокостянтинова площею 3542,1 га.

Вказує, що відповідно до п.4 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 - Державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України є адміністратором Реєстру прав власності на нерухоме майно. Саме це підприємство здійснює програмно-інформаційне забезпечення Реєстру прав власності на нерухоме майно, відповідає за його функціонування, збереження даних та має повний доступ до структури єдиної комп'ютерної бази даних Реєстру прав власності на нерухоме майно. Оскільки, ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України є єдиним в Україні адміністратором Реєстру прав власності на нерухоме майно, має розробляти та встановлювати програмне забезпечення БТІ для ведення електронного реєстру прав власності на нерухоме майно (п.5 вказаного вище Тимчасового положення).

Просить рішення господарського суду Хмельницької області залишити без змін, а апеляційні скарги Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації та Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України - без задоволення.

Відповідач -1 - Старокостянтинівська міська рада в письмовому відзиві на апеляційні скарги та його представник в судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційних скарг та підтримали доводи позивача в повному обсязі.

Просили апеляційні скарги Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації та Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а рішення господарського суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційних скарг, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають виходячи з такого.

Відповідно до ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.

Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Комунальне підприємство "Старокостянтинівське міське бюро технічної інвентаризації" звернулось до ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України з пропозицією укласти договір про організацію доступу КП "Старокостянтинівське міське БТІ" до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" та додаткову угоду (а.с.52).

Листом №01-08/2285 від 24.12.2007р. ДП "Інформаційний центр" відмовив КП "Старокостянтинівське БТІ" в укладенні такого договору. Вказана відмова мотивована тим, що 28.12.2002р. за №15/4-02 між відповідачем та Старокостянтинівським бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації укладено договір про організацію доступу БТІ до користування автоматизованою електронною системою, а п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002р. передбачає, що здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в межах одного населеного пункту кількома БТІ не допускається (а.с.11).

15.12.1999р. Верховна Рада України прийняла Постанову за № 1293-ХІУ, якою місту Старокостянтинів Хмельницької області було надано статус міста обласного підпорядкування.

Згідно із ст.5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.

Ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що до повноважень виконавчих органів рад відноситься облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Згідно з постановою Верховної Ради України від 22.12.1998 року №342-ХІУ затверджено межі міста Старокостянтинова площею 3542,1 га.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" передбачено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальним бюро технічної інвентаризаці.

Відповідно до п.4 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 - державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України є адміністратором Реєстру прав власності на нерухоме майно. Саме це підприємство здійснює програмно-інформаційне забезпечення Реєстру прав власності на нерухоме майно, відповідає за його функціонування, збереження даних та має повний доступ до структури єдиної комп'ютерної бази даних Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Оскільки ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України є єдиним в Україні адміністратором Реєстру прав власності на нерухоме майно, має розробляти та встановлювати програмне забезпечення БТІ для ведення електронного реєстру прав власності на нерухоме майно (п.5 вказаного вище Тимчасового положення) позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір про організацію доступу БТІ до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав нерухоме майно».

Згідно з п.5 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно укладення договору між БТІ та відповідачем є обов'язковим.

Стаття 187 ГК України передбачає, що спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення, яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

26.02.2003 року за №15/5/44/39 було видано спільний наказ Міністерства юстиції України, Державного комітету України по земельних ресурсах, Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства "Про затвердження спільних заходів щодо здійснення реєстрації прав на нерухоме майно" пункт 6 якого передбачає, що органи місцевого самоврядування мають сприяти реалізації заходів передбачених цим наказом. Тобто сприяти БТІ, які не підключені до електронного реєстру прав власності на нерухоме майно, в підключенні до цього реєстру.

Старокостянтинівською міською радою в межах наданих їй повноважень було створено Комунальне підприємство "Старокостянтиніське міське бюро технічної інвентаризації". Відповідно до положень статуту діяльність підприємства повністю залежить від доступу до електронної системи "Реєстр прав власності на нерухоме майно".

Твердження відповідача - 2 та третьої особи стосовно заборони діяльності в межах однієї територіальної одиниці двох бюро технічної інвентаризації колегією суддів не приймаються, оскільки в м. Старокостянтинів, як територіальній одиниці створене лише одне таке підприємство.

Помилковим є посилання відповідача -2 на те, що судом першої інстанції не встановлено території, доступ до реєстрації прав на якій повинен бути наданий позивачу, тому що такі вимоги позивачем не заявлялися.

Виходячи з вищевикладеного позов Комунального підприємства "Старокостянтинівське міське бюро технічної інвентаризації" до Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України про зобов'язання ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України укласти договір про організацію доступу БТІ до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" з КП "Старокостянтинівське міське БТІ" є обґрунтованим, підтвердженим належними доказами та таким, що підлягає задоволенню.

Враховуючи, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч.1 ст.626 ЦК України) з резолютивної частини рішення підлягають виключенню слова: "на умовах викладених у проекті договору від 05.12.2007 року".

У позові Комунального підприємства "Старокостянтинівське міське бюро технічної інвентаризації» до Старокостянтинівської міської ради про зобов'язання Старокостянтинівську міську раду вжити заходів для підключення підприємства позивача до Реєстру прав власності на нерухоме майно належить відмовити, оскільки вказані вимоги не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.

З огляду на викладене, судова колегія дійшла до висновку, що апеляційні скарги Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації та Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України задоволенню не підлягають, а рішення господарського суду Хмельницької області від 24.03.2008 року у справі №12/934 підлягає зміні, а саме виключенню з абзацу другого резолютивної частини рішення слів "на умовах викладених у проекті договору від 05.12.2007 року".

Керуючись ст.ст. 101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації, м. Староконстянтинів Хмельницької області та Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, м. Київ залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Хмельницької області від "24" березня 2008р. у справі № 12/934 змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини в такій редакції:

"Зобов'язати Державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України м. Київ, вул. Мельникова, 81а укласти договір про організацію доступу БТІ до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" з Комунальним підприємством "Старокостянтинівське міське бюро технічної інвентаризації" м. Старокостянтинів, провул. Подільський, 2."

В решті рішення залишити без змін.

3. Справу №12/934 повернути до господарського суду Хмельницької області.

Головуючий суддя Майор Г.І.

судді:

Будішевська Л.О.

Горшкова Н.Ф.

Віддрук. 6 прим

1 - до справи

2 - позивачу

3,4 - відповідачам

5 - третій особі

6 - в наряд