"26" липня 2011 р.
Справа № 5016/1126/2011(17/58)
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Т.А Величко,
суддів: Бойко Л. І., Таран С.В.,
при секретарі Павлюк О. М.
за участю представників сторін:
від позивача -Горобченко О. В.;
від відповідача -не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу ТОВ “Меблі-Сервіс”
на рішення господарського суду Миколаївської області від 14.06.2011р.
по справі № 5016/1126/2011(17/58)
за позовом Миколаївської міської ради
до ТОВ “Меблі-Сервіс”
про внесення змін до договору оренди землі
встановив:
В квітні 2011р. Миколаївська міська Рада звернулась до господарського суду Миколаївської області з позовними вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю “Меблі-Сервіс” про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською Радою та ТОВ “Меблі-Сервіс”, зареєстрованого 24.05.2005р. в реєстрі за №3196 шляхом викладення п.4.2. в наступній редакції: „Річна орендна плата за земельну ділянку (2478 кв.м.) встановлюється у розмірі 3% відсотків від її нормативної грошової оцінці”.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 14.06.2011р. (суддя Коваль С.М.) позов задоволено в повному обсязі:
- внесено зміни до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською Радою та ТОВ "Меблі-Сервіс”, який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської Ради 24.05.2005р. за № 3196;
- зобов'язано вважати укладеним п. 4.2 р. 4 договору оренди землі в наступній редакції:
"Річна орендна плата за земельну ділянку (2478 кв. м.) встановлюється в розмірі 3 відсотків від її нормативної грошової оцінки.";
- стягнуто з ТОВ "Меблі-Сервіс” на користь Миколаївської міської Ради 85 грн. -держмита, 236 грн. -витрат на ІТЗ судового процесу.
В своєму рішенні суд послався на положення ЗУ № 309-VI від 03.06.08р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 188 ГПК України, ст. 21 ЗУ „Про оренду землі”, ст. ст. 651, 652 ЦК України, ст. 288 Податкового кодексу України.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, ТОВ “Меблі-Сервіс” просить рішення господарського суду скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Доводи скаржника ґрунтуються на тому, що, в порушення ст. 651 ЦК України, сторонами не було досягнуто згоди щодо зміни Договору в частині збільшення розміру орендної плати, на що не звернув уваги господарський суд. Також, скаржник зазначає, що ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.08р. не встановлює прав, обов'язків та підстав для зміни договорів оренди землі, яка належить до комунальної власності, вже діючих на момент набуття чинності цим законом.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали (фактичні обставини) справи на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом, заслухавши пояснення присутнього в засіданні представника позивача, дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Рішенням Миколаївської міської Ради № 32/19 від 01.04.2005р. ТОВ "Меблі-Сервіс” передано в оренду строком на 25 років земельну ділянку пл. 2478 кв.м. для обслуговування магазину та складів за адресою: м. Миколаїв, вул. Скороходова, 130-а.
На підставі вказаного рішення 22.04.2005р. між Миколаївською міською Радою та ТОВ "Меблі-Сервіс” був укладений договір оренди землі, зареєстрований 24.05.2005р. за № 3196.
Відповідно до п. 4.2 договору річна орендна плата за земельну ділянку (2478 кв. м.) встановлюється в розмірі 1, 2 % від її нормативної грошової оцінки, де нормативна грошова оцінка земельної ділянки (2478 кв. м.) на час укладення цього договору складає 1 128 084,72грн.
Відповідно до п. 4.6 договору умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядати за згодою сторін, шляхом внесення змін у вигляді додаткової угоди, що буде невід'ємною частиною цього договору та нотаріально посвідченою.
04.09.2009р. № 36/64 Миколаївська міська Рада прийняла рішення „Про затвердження Порядку визначення розміру орендної плати за землю” в зв'язку із внесенням змін до ч. 4 ст. 21 ЗУ „Про оренду землі”.
П. 2 вказаного рішення Управління земельних ресурсів зобов'язано при укладенні та поновленні договорів оренди землі встановити розмір орендної плати згідно з Порядком; у разі, якщо по діючих договорах оренди розмір орендної плати менше трикратного розміру земельного податку, забезпечити перегляд умов договору оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. При перегляді умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку.
З метою внесення змін до договору оренди землі, на адресу ТОВ "Меблі-Сервіс” було направлено пропозиції щодо зміни Договору та проект Договору про зміни до договору оренди землі, а саме: до п. 4.2 р. 4 щодо розміру орендної плати, відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України. Повідомлення про вручення поштового відправлення ТОВ "Меблі-Сервіс” отримано 10.03.2011р., але пропозицію залишено без відповіді та задоволення.
Оскільки сторони не дійшли згоди, щодо зміни умов договору оренди, позивач звернувся з позовом, заявивши вимоги про внесення змін до вказаного договору оренди землі в частині розміру орендної плати, встановивши її в розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч. 1 ст. 188 ГК України.
Відповідно до ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Цивільний кодекс України у ч. 1, 2 ст. 632 передбачає застосування у встановленому законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 ЗУ „Про оренду землі” як платіж, який орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 116, 121 Бюджетного кодексу України, бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно -правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушеннях бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 ЗУ „Про оренду землі” (в редакції від 01.01.2011р.), розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
П. 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
У разі прийняття Радою рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовується для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Рішення Миколаївської міської Ради від 04.09.2009р. № 36/64 є чинним, відповідачем не оскаржене, підлягає виконанню.
Господарський суд вказані обставини з'ясував та підставно звернув увагу на те, що сторонами в договорі оренди землі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельну ділянку державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин, рішення господарського суду є таким, що ґрунтується на матеріалах справи і діючому законодавстві. Підстави, передбачені ст. 104 ГПК України для зміни чи скасування рішення господарського суду, в матеріалах справи і доводах скаржника відсутні.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Миколаївської області від 14.06.2011р. у справі № 5016/1126/2011(17/58) залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Т.А. Величко
судді : Л. І. Бойко
С.В. Таран
Повний текст складено та підписано 28.07.2011р.