Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
28.03.2011 р. 10:25 Справа № 2а-3181/10/140
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С. розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження,
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю
”Вторметпівдень”,
вул. Фрунзе, 111-а, м. Миколаїв, 54020
доДержавної податкової інспекції у Заводському районі
м. Миколаєва,
вул. Г.Петрової, 2-А, м. Миколаїв, 54029
провизнання не чинними податкових повідомлень-рішень
№0000070070/1, №0000080070/1, №0000200070/1, №0000210070/1 від 14.05.10 р.,
Позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень №0000070070/1, №0000080070/1, №0000200070/1, №0000210070/1 від 14.05.10 р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що дані повідомлення - рішення прийняті з порушенням закону, а тому відповідачем неправомірно прийняті рішення та застосовані штрафні санкції.
Відповідач заперечив проти позову і зазначив, що перевірка була здійснена відповідно до вимог діючого законодавства, рішення прийняті у відповідності з чинним законодавством, є законними і скасуванню не підлягають.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані суд, -
Товариства з обмеженою відповідальністю ”Вторметпівдень”, зареєстроване, як юридична особа, та є платником податків.
З 17.02.10 р. по 25.02.10 р. відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. За результатами якої складено акт № 572/070-23/35890616 від 01.03.10 р.
На підставі акту перевірки № 572/070-23/35890616 від 01.03.10 р., були прийняті податкові повідомлення -рішення №0000070070/1, №0000080070/1, №0000200070/1, №0000210070/1 від 14.05.10 р.
Первинна скарга позивача від 17.03.2010 №01/207 стосувалась повідомлень - рішень №0000070070/0 від 10.03.20100 та №0000080070/0 від 10.03.2010р.
В рішенні про результат розгляду первинної скарги вказано наступне:
1. Первинну скаргу ТОВ "Вторметпівдень" від 17.03.2010 №01/207, яка надійшла 18.03.2010 та зареєстрована за №4091/10, залишити без задоволення.
2.Податкові повідомлення - рішення ДШ у Заводському районі м. Миколаєва від 10.03.2010 №0000070070/0 та від 10.03.2010 №0000080070/0 залишити без змін.
3.Збільшити суму бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2009 року на 185448,00 грн. та за грудень 2009 року на 25562,00 грн.
4.Зменшити суму бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2009 року на 179359,00 грн.
Також вказано, що у разі збільшення органом державної податкової служби суми податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається, а на суму такого збільшення органом державної податкової служби надсилається окреме податкове повідомлення. Збільшена сума податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) повинна бути сплачена або може бути оскаржена платником податків за процедурою, визначеною Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженим наказом ДПА України від 11.12.1996 №29, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.1996 за №723/1748, зі змінами та доповненнями, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження нового податкового зобов'язання.
Стосовно повідомлень-рішень №0000210070/1 та №0000080070/1 про збільшення суми бюджетного відшкодування - перевіркою (акт від 01.03.2010 №572/070-23/35890616) встановлено, що за жовтень 2009 року скаржником неправомірно віднесено до складу податкового кредиту ПДВ у сумі 3110,21 грн. по податковим накладним, виписаним ТОВ "Тонмет", та ПДВ у сумі 2743,79 грн. за результатами здійснення фінансово-господарських операцій з ПП "Миколаївтормет", що не пов'язані з господарською діяльністю ТОВ "Вторметпівдень".
За результатами перевірки сума податкового кредиту з ПДВ за жовтень 2009 року зменшена на 5854,00 грн. і становить 496548,00 грн.
За результатами перевірки від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту в жовтні 2009 року зменшено на 5854,00 грн. і становить 297873,00 грн.
За листопад 2009 року позивачем занижено податкові зобов'язання з ПДВ на суму 11653,80 грн. за результатами здійснення фінансово-господарських операцій з ТОВ "Вторметхарків", а також на суму 3550,82 грн. за рахунок не включення до їх складу ПДВ при списанні недостачі товарно-матеріальних цінностей. За результатами перевірки сума податкових зобов'язань з ПДВ збільшена на 15204,62 грн. та становить 365283,00 грн.
Позивачем безпідставно віднесено до складу податкового кредиту ПДВ за результатами здійснення фінансово-господарських операцій з ТОВ ВТФ "Авіас" у розмірі 833,33 грн. За результатами перевірки сума податкового кредиту з ПДВ зменшена на 833,33 грн. і становить 606759,00 грн.
За результатами перевірки від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту зменшено на 16038,00 грн. і становить 241476,00 грн.
За грудень 2009 року занижено податкові зобов'язання за результатами здійснення фінансово-господарських операцій з ТОВ "Вторметхарків" на суму 31560,39 грн. За результатами перевірки сума податкових зобов'язань з ПДВ збільшена на 31560,39 грн. і становить 594954,00 грн.
За результатами перевірки від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту зменшено на 31560,00 грн. і становить 301699,00 грн.
За результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ "Вторметпівдень" (акт від 01.03.2010 №572/070-23/35890616) встановлено, що сума податкових зобов'язаньзажовтень 2009 року складає 198675,00 грн. сума податкового кредиту фактична сплата податку 495724,00 грн., у тому числі у 2009 року - 18462,00 грн.; різниця між сумою податкових (жовтень 2009 року) та сумою за жовтень 2009 року складає 496548,00 грн.; постачальникам товарів (послуг) становить жовтні 2009 року - 311100,00 грн., у листопаді зобов'язань звітного податкового періоду податкового кредиту такого звітного податкового періоду (жовтень 2009 року), що розраховується відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону "Про ПДВ" 297873,00 грн. (198675,00 грн. - 496548,00 грн.).
За результатами перевірки (акт від 01.03.2010 №572/070-23/35890616) встановлена частина залишку від'ємного значення за жовтень 2009 року, фактично сплачена скаржником постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування, у сумі 112425,00 грн. (311100,00 грн. - 198675,00 грн.).
Згідно, з актом від 01.03.2010 №572/070-23/35890616 сума податкових зобов'язань скаржника з ПДВ за листопад 2ПІ9 року становить 365283,00 грн., сума податкового кредиту з ПДВ становить 606759,00 грн., від'ємне значенні! різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредит становить 241476,00 грн.
Згідно з актом від 01.03.2010 №5 72/07 0-23/3 5 8 90616 ТОВ "Вторметпівдень" мало право у податковій декларації за листопад 2009 року задекларувати до бюджетного відшкодування залишок від'ємного значення за жовтень 2009 року, фактично сплачений отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та такий, що не погашений податковими зобов'язаннями попередніх податкових, періодів або не брав участі у розрахунках бюджетного відшкодування, у сумі 112425,00 грн. (311100,00 грн. - 198675,00 грн.).
Відповідно до поданої ТОВ "Вторметпівдень" до ДІЛ у Заводському районі м. Миколаєва податкової декларації з ПДВ за листопад 2009 року (вх. №67385 від 21.12.2009) підприємством задекларовано від'ємне значенням за попередній податковий період (р. 23.1 декларації) у сумі 303727,00 грн. Значення р. 25 „Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню" декларації за листопад 2009 року ТОВ "Вторметпівдень" не задекларовано.
Таким чином, за результатами перевірки (акт від 01.03.2010 №572/070-23/35890616) встановлено, що ТОВ "Вторметпівдень" занижено суму бюджетного відшкодування за листопад 2009 року.
Сума податку, яка підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати різниці значень податкового кредиту і податкових зобов'язань кожного окремого періоду. Декларування такої різниці у податковій декларації з ПДВ є необхідною, але не достатньою умовою.
Сума визначеного від'ємного значення, за винятком врахованої у зменшення суми податкового боргу за попередні податкові періоди з ПДВ, зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Лише за умови, що у наступному періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону "Про ПДВ", має від'ємне значення, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Тобто для отримання права на бюджетне відшкодування:
- від'ємне значення різниці податкових зобов'язань та податкового кредиту окремого звітного періоду повинно хоча б частково зберегтися за наслідками наступних податкових періодів (не бути погашеним додатними податковими зобов'язаннями наступних періодів);
- таке від'ємне значення повинно бути оплачено постачальникам товарів (послуг).
У ході розгляду первинної скарги встановлено що різниця між сумою податкових зобов'язань звітного податкового періоду (жовтень 2009 року) та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду (жовтень 2009 року), що розраховується відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону "Про ПДВ" (від'ємне значення), становить 297873,00 грн., фактична сплата податку постачальникам товарів (послуг) становить 495724,00 грн., у тому числі у жовтні 2009 року - 311100,00 грн., у листопаді 2009 року-18462,00 грн.
Крім цього, у додатку 1 до Довідки про загальну інформацію щодо суб'єкта господарювання та результати його діяльності (акт від 01.03.2010 р. №572/070-23/35890616) зазначено, що через розрахунковий рахунок у жовтні 2009 року скаржником здійснено розрахунки з постачальниками, комісіонерами, надавачами фінансової допомоги і т.д. в сумі 2632710,00 грн. Наведені в акті від 01.03.2010 №572/070-23/35890616 розрахунки сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства і тому є помилковими. Отже, фактично ТОВ "Вторметпівдень" занижено суму бюджетного відшкодування за листопад 2009 року на 297873,00 грн. За результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ "Вторметпівдень" (акт від 2010 №572/070-23/35890616) встановлено, що сума податкових зобов'язань за листопад 2009 року складає 365283,00 грн.; сума податкового кредиту за листопад 2009 року складає 606759,00 грн.; фактична сплата податку постачальникам товарів (послуг) становить 575932,00 грн.; різниця між сумою податкових, зобов'язань звітного податкового періоду (листопад 2009 року) та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду (листопад 2009 року), що розраховується відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону "Про ПДВ" (від'ємне значення), становить 241476,00 грн. (365283,00 грн. - 575932,00 грн.).
За результатами перевірки (акт від 01.03.2010 №572/070-23/35890616) встановлена частина залишку від'ємного значення за листопад 2009 року, фактично сплачено позивачем постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування, у сумі 210649,00 грн. (575932,00 грн. - 365283,00 грн.)
У ході розгляду первинної скарги встановлено наступне: різниця між сумою податкових зобов'язань звітного податкового періоду (листопад 2009 року) та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду (листопад 2009 року), що розраховується відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону "Про ПДВ" (від'ємне значення), встановить 241476,00 грн., фактична сплата податку постачальникам товарів (послуг) становить 575932,00 грн.
Крім цього, у додатку 1 до Довідки про загальну інформацію щодо суб'єкта господарювання та результати його діяльності (акт від 01.03.2010 №572/070-23/35890616) зазначено, що через розрахунковий рахунок у листопаді 2009 року скаржником здійснено розрахунки з постачальниками, комісіонерами, надавачами фінансової допомоги і т.д. в сумі 6721800,00 грн. Наведені в акті від 01.03.2010 №572/070-23/35890616 розрахунки сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства і тому є помилковими. У додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за грудень 2009 року скаржником задекларована частина залишку від'ємного значення за листопад 2009 року, фактично сплачена скаржником постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування, у сумі 213734,00 грн. Отже, ТОВ "Вторметпівдень" занижено суму бюджетного відшкодування за грудень 2009 року на 27742,00 грн.
У зв'язку з заниженням задекларованої суми бюджетного відшкодування за листопад 2009 року на 297873,00 грн. за рахунок не декларування частини залишку від'ємного значення за жовтень 2009 року, що був фактично сплачений постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашений податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брав участі у розрахунках бюджетного відшкодування, ТОВ "Вторметпівдень" не мало права на включення до складу суми бюджетного відшкодування за грудень 2009 року частини залишку від'ємного значення за жовтень 2009 року, що був фактично сплачений постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашений податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брав участі у розрахунках бюджетного відшкодування, у сумі 294869,00 грн.
Таким чином, ТОВ "Вторметпівдень" завищено суму бюджетного відшкодування за грудень 2009 року на 294869,00 грн.
Згідно з п. 10.6 Закону "Про ПДВ" форми декларації та податкових розрахунків з цього податку встановлюються відповідно до закону.
Форма податкової декларації з ПДВ та порядок її заповнення затверджено наказом ДПА України від 30.05.1997 №166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку і її заповнення і подання", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.07.1997, за №250/2054, зі змінами та доповненнями (далі по тексту - Порядок №166).
Згідно з п. 5.12 Порядку №166 якщо в наступному звітному-податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку і такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до п.п. 5.12.2 п. 5.12 Порядку №166 бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24).
Значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв. рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, цодає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до декларації з податку на додану вартість) (п.п. 5.12.3 п. 5.12 Порядку № 166).
Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду) (п.п. 5.12.4 п. 5.12 Порядку №166).
У разі, якщо платник податку визначив суму бюджетного відшкодування, він може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації (рядок 25.2), яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів (п.п. 7.7.3 п. 7.3 ст. 7 Закону "Про ПДВ").
Наказом ДПА України від 17.03.2008 №159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" було змінено форму податкової декларації з ПДВ та затверджено Додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість "Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що (залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" (далі - Довідка).
Відповідно до абзацу "а" п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону "Про ПДВ", у разі якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної (документальної) перевірки податковий орган виявляє заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, то платнику надсилається податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та вираховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва від №00000070070/1 від 14.05.2010р., №0000080070/1 від 14.05.2010р., №0000200070/1 від 14.05.2010р., №0000210070/1 від 14.05.2010р. прийняті правомірно, підстави для їх скасування відсутні.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі не підлягають присудженою на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-163, КАС України, суд, -
1. В задоволені позову відмовити.
2. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя В. С. Брагар