Ухвала від 28.07.2011 по справі 2а-8132/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м.Львів, вул.Чоловського,2

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи до іншого суду

28 липня 2011 р. р. № 2а-8132/11/1370

Львівський окружний адміністративний суду в складі:

головуючого судді Костецького Н.В.

за участю секретаря судового засідання Луценко Ю.С.

представника позивача не з'явився

представника відповідача Ковальчук Р.П., Глова Б.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Буського району Львівської області до Буської районної ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Буського району Львівської області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з вимогою визнати протиправним та скасувати рішення Буської районної ради “Про недопустимість використання радянської окупаційної символіки під час відзначення Днів пам'яті жертв Другої світової війни»від 29.04.2011р. №131.

В судовому засіданні судом встановлено, що відповідачем у справі є орган місцевого самоврядування, а відтак з ініціативи судом ставиться на вирішення питання про передачу адміністративної справи до іншого суду згідно правил предметної підсудності.

Представник прокуратури Буського району Львівської області в судове засідання не з'явився. Повідомлявся про розгляд справи у встановленому порядку, про що свідчить телефонограма, що міститься в матеріалах справи.

Представники відповідача в судовому засіданні пояснили, що оскільки відповідачем у справі є орган місцевого самоврядування просять згідно вимог ст.. 18 КАС України направити справу для розгляду в Буський районний суд Львівської області.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ (підвідомчість справ) визначена ст. 17 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи адміністративної юрисдикції у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. На відміну від юрисдикції, підсудність розмежовує компетенцію між окремими ланками судової системи і між судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, віднесених до їх юрисдикції. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.

Предметна підсудність визначає компетенцію різних ланок судової системи по розгляду адміністративних справ по першій інстанції залежно від предмета спору або суб'єктного складу сторін спірних правовідносин. Таке розмежування компетенції судових органів обумовлюється міркуваннями публічно-правового характеру стосовно найкращої організації судової влади -щоб створити для осіб, які потребують судового захисту, найбільш сприятливі умови для участі в судочинстві, для залучення всіх заінтересованих осіб і доказів у справі.

Згідно з вимогами предметної підсудності закріпленими у п.1 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Окружним адміністративним судам відповідно до ч.2 ст.18 КАС України підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

З аналізу вищенаведених норм КАС України, а також із назви самої статті “Предметна підсудність адміністративних справ” вбачається, що визначальним при з'ясуванні компетентного суду для розгляду і вирішення спору має бути предмет позову (рішення, дія чи бездіяльність відповідного органу) і у випадку якщо стороною є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, така справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному (винятком є лише справи у яких однією зі сторін є обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа).

Крім того, у ст. 18 КАС України не міститься вказівки на визначення предметної підсудності адміністративної справи залежно від статусу позивача (яким може бути як фізична особа, так і суб'єкт владних повноважень), що у свою чергу зумовило б в одному випадку (при оскарженні фізичною особою рішення, дії чи бездіяльності органу чи посадової особи місцевого самоврядування, посадової чи службової особи органу місцевого самоврядування) розгляд справи місцевим загальним судом як адміністративним, а в іншому випадку (при зверненні державного органу з позовом про оскарження цього ж рішення, дії чи бездіяльності органу чи посадової особи місцевого самоврядування, посадової чи службової особи органу місцевого самоврядування) до окружного адміністративного суду.

Судом в судовому засіданні встановлено, що позов подано до Буської районної ради Львівської області, яка відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»є органом місцевого самоврядування.

Відповідно до п.2 ч.1. ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.

Враховуючи викладене, дана справа належить до предметної підсудності не Львівського окружного адміністративного суду, а місцевого загального суду як адміністративного з урахуванням правил територіальної підсудності визначеної ст. 19 КАС України.

При цьому позивачу слід врахувати, що порушення правил предметної підсудності є безумовною підставою для скасування судового рішення.

Аналогічна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в ухвалах по справах К-13569/07 від 06 липня 2010 року, К-20856/08 від 07 липня 2010 року, К-9853/09 від 01 липня 2010 року, К-23876/08 від 09 червня 2010 року, К-46188/09 від 14 липня 2010 року.

Керуючись ст. ст. 18, 22 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Прокурора Буського району Львівської області до Буської районної ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення разом з усіма доданими до неї матеріалами -передати до Буського районного суду Львівської області.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Костецький Н.В.

З оригіналом згідно

Суддя Костецький Н.В.