Постанова від 26.07.2011 по справі 2а-8424/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2011 р. 20:35 № 2а-8424/11/1370

м. Львів, зал судових засідань № 8

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Кравчука В.М.,

суддів Москаля Р.М., Сакалош В.М.,

за участю секретаря судового засідання Галійчук А.В.

представника позивача Литвинюк М.В.,

представників відповідача Мельничука Л.Ю., Рудницького Ю.І.,

представника третьої особи Падяка А.М.,

розглянувши адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Львівської міської ради до Львівської міської Ради ветеранів Організації ветеранів України, Львівської обласної молодіжної громадської організації "Сокіл", Львівського міського комітету Комуністичної партії України про встановлення обмеження права на проведення масового заходу , -

ВСТАНОВИВ:

26 липня 2011 року Виконавчий комітет Львівської міської ради (надалі -Позивач) звернувся з позовом до Львівської міської Ради ветеранів Організації ветеранів України (надалі -Відповідач 1), Львівської обласної молодіжної громадської організації "Сокіл" (надалі -Відповідач 2), Львівського міського комітету Комуністичної партії України (надалі -Відповідач 3) про встановлення обмеження права на проведення масових заходів, зазначених в заявках відповідачів.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. В обґрунтування позову покликається на те, що не може забезпечити належний громадський порядок та безпеку учасників акції, які планують її проводити у м. Львові на пагорбі Слави і меморіалі Слави. Одночасне проведення масових заходів різної ідеологічної спрямованості може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення.

Представник Відповідача 1 в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи телефонограмою. Відповідач 3 за наданими у повідомленні засобами зв'язку не відповідав. Представник відповідача 2 в судове засідання з'явився, просить позов задовольнити частково, лише щодо відповідачів 1 і 3.

Представник третьої особи позов підтримує і просить задовольнити. Вважає, що проведення масових заходів 27 липня 2011 року становить загрозу громадському порядку.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача 2 і третьої особи, дослідивши надані докази в межах заявлених вимог, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини:

22 липня 2011р. Львівська міська рада організації ветеранів України звернулася до міського голови м. Львова з повідомленням № 497 про проведення 27 липня 2011 року з 10:00 до 12:00 масових заходів: покладання квітів на пагорбі Слави та меморіалі Слави на вул. Стрийській, які присвячені 67 річниці звільнення Львова від німецько-фашистських загарбників. Заява зареєстрована в міській раді 22 липня 2011 року.

25 липня 2011 року Львівська обласна молодіжна громадська організація «Сокіл»звернулася до міського голови м. Львова з повідомленням про проведення 27 липня 2011 року з 09:00 до 14:00 поминальних заходів з вшанування жертв Другої світової війни. Заходи відбудуться біля меморіалу Слави та на Пагорбі Слави.

26 липня 2011р. перший секретар Львівського міського комітету Комуністичної партії України звернулася до міського голови м. Львова з повідомленням про проведення 27 липня 2011 року з 11:00 до 12:00 масових заходів: покладання квітів на пагорбі Слави та урочистості меморіалі Слави на вул. Стрийській, які присвячені 67 річниці звільнення Львова від німецько-фашистських загарбників. Під час заходів буде використовуватися офіційна символіка Комуністичної партії України.

Листом від 26.07.2011р. начальник Львівського міського управління ГУМВС України у Львівській області звернувся до міського голови м. Львова, в якому зазначає про наявність підстав припускати виникнення сутичок між представниками політичних партій та громадських організацій з альтернативними поглядами на історичні події.

Таким чином, у разі, якщо масові заходи Відповідачів відбуватимуться за визначеним у повідомленнях сценарієм, то у період з 27 липня 2011 року учасники масових заходів, організованих відповідачами, будуть знаходитися в одних і тих самих місцях і приблизно в той самий час.

Оцінюючи встановлені фактичні обставини та підстави позову, Суд керується ст. 3 Конституції України від 28.06.1996р., в якій зазначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства (надалі - КАС України), в якій передбачено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Суд враховує, що організатори масових заходів мають різні бачення історичних подій Другої світової війни, а отже ймовірність виникнення конфліктів на ідеологічному грунті є реальною. З огляду на це, Суд дійшов висновку, що у випадку одночасного проведення запланованих відповідачами масових акцій 27 липня 2011р. в одному місці -на Пагорбі Слави та на меморіалі Слави у м. Львові, існує загроза порушення інтересів національної безпеки, громадського порядку та завдання шкоди населенню. За таких обставин існують передбачені законом підстави для обмеження права на мирні зібрання та заходи, що відбуваються в цей час.

Враховуючи наведене, Суд вважає, що позивач довів наявність підстав для обмеження права на мирні зібрання, а тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до п. 6 ст. 182 КАС України постанова суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконується негайно.

Керуючись ст.ст. 17-19, 160-163, 182, 256 КАС України, ст.ст. 3, 39 Конституції України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони Львівській міській Раді ветеранів Організації ветеранів України (м. Львів, вул. Київська, 4, відповідальний - ОСОБА_1) проводити 27 липня 2011 року масові заходи на пагорбі Слави на вул. Пасічній та меморіалі Слави на вул. Стрийській у м. Львові, зазначені у повідомленні від 22.07.2011р. № 497.

3. Обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони Львівській обласній молодіжній громадській організації «Сокіл» (м. Львів, вул. Моршинська, 2/28, відповідальний -ОСОБА_8) проводити 27 липня 2011 року масові заходи на пагорбі Слави на вул. Пасічній та меморіалі Слави на вул. Стрийській у м. Львові, зазначені у повідомленні від 25.07.2011р. № 02-07/11.

4. Обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони Львівському міському комітету Комуністичної партії України (м. Львів, вул. Коновальця, 7/1, відповідальний -ОСОБА_2.) проводити 27 липня 2011 року масові заходи на пагорбі Слави на вул. Пасічній та меморіалі Слави на вул. Стрийській у м. Львові, зазначені у повідомленні від 26.07.2011р. № 35.

5. Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя ПІДПИС Кравчук В.М.

Судді ПІДПИС Москаль Р.М.

ПІДПИС Сакалош В.М.

З оригіналом згідно:

Головуючий суддя Кравчук В.М.