79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
20 липня 2011 р. № 2а-7565/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді - Гулкевич І.З.,
за участю секретаря судового засідання - Галійчук А.В.,
за участю представника відповідача Кипибіди Т.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «ОСОБА_2.»до Територіальної державної інспекції праці у Львівській області про встановлення наявності чи відсутності повноважень, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Ферменське господарство «ОСОБА_2»(далі-Фермерське господарство) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції праці у Львівській області, просить встановити наявність чи відсутність повноважень Територіальної державної інспекції праці у Львівській області, а саме чи на підставі Кодексу Законів про Працю України, Закону України «Про оплату праці», положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 50 від 18.01.2003 року до повноважень відповідача належить перевірка законності виплати заробітної плати голові фермерського господарства ОСОБА_2, визнати протиправними дії відповідача щодо перевірки законності виплати заробітної плати голові фермерського господарства ОСОБА_2, скасувати акт перевірки № 13-25-044/0832 від 11.05.2011 р., зобов'язати відповідача утриматись від перевірок позивача по факту дотримання трудового законодавства при нарахуванні та виплаті заробітної плати голові фермерського господарства ОСОБА_2. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач, перевищуючи свої повноваження, провівши перевірку законності виплати заробітної плати голові фермерського господарства в акті перевірки встановив порушення норм ст.30 Закону України «Про оплату праці», ч.1 ст. 115 КЗпП України, які не поширюються на голову фермерського господарства, оскільки такий не працює у фермерському господарстві згідно договору.
Ухвалою суду від 20.07.2011 р. позовну заяву Фермерського господарства «ОСОБА_2.»в частині позовних вимог щодо скасування акту від 11.05.2011 р. № 13-25-044/0832 закрито.
На адресу суду представник позивача подав клопотання про розгляд справи за відсутністю повноважного представника. Зазначив, що позов підтримує та просить позов задовольнити.
Відповідач на адресу суду подав заперечення в яких зазначив, що здійснював перевірку в межах наданих повноважень та досліджував оплату праці голови фермерського господарства згідно норм законодавства про працю. Окрім того зазначив, що з представлених до перевірки документів позивачем, а саме: книги нарахування заробітної плати підтверджується факт про те, що голова фермерського господарства ОСОБА_2 встановив собі та проводив нарахування заробітної плати за відповідний місяць, що зазначеними діями не заперечує поширення на нього певних норм законодавства про працю в частині встановлення винагороди за виконувану роботу-заробітну плату.
В судовому засіданні представник відповідача просив в задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі з підстав, вказаних у запереченнях.
Суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 114 Господарського кодексу України фермерське господарство є формою підприємництва громадян з метою виробництва, переробки та реалізації товарної сільськогосподарської продукції. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом, угодою).
Фермерське господарство ОСОБА_2 зареєстровано державним реєстратором Сокальської РДА Львівської області 17.11.1997 року за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується наявним в матеріалах справи спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Засновником фермерського господарства є ОСОБА_2.
Відповідно до вимог Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 50 від 18.01.2003 року - основним завданням Територіальної державної інспекції праці у Львівській області є забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) та загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману тощо.
Згідно п. 1.4 Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 72 від 21.03.2003 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 432/7753 від 03.06.2003 р. - перевірки, що проводяться посадовими особами Держнаглядпраці та Територіальною державною інспекцією праці у Львівській області, можна поділити на: планові та позапланові; за дорученням керівництва Держнаглядпраці та Територіальної державної інспекції праці у Львівській області, правоохоронних органів; за пропозиціями установ, організацій; за зверненнями громадян.
Як встановлено судом, на підставі пропозиції Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області від 15.04.2011 р. №3980/05-17, 11.05.2011 року державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Львівській області Кипибідою Т.Є. було проведено перевірку Фермерського господарства «ОСОБА_2.»з питань додержання законодавства про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Для перевірки представлено було книгу нарахування заробітної плати, при огляді якої встановлено, що заробітна плата у фермерському господарстві нараховувалась за період з січня 2009 року по квітень 2011 року лише голові фермерського господарства ОСОБА_2 і лише у березні, квітні та травні 2010 року у розмірі 50% розміру заробітної плати, встановленої чинним законодавством на даний період, а саме: у березні 2010 року -434,50 грн., у квітні 2010 року - 442,00 грн., у травні 2010 року -442,00 грн.
Відповідно до 4.1. Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування за результатами кожної перевірки обов'язково складається акт перевірки, а в разі виявлення порушень законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування - припис щодо їх усунення.
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено Акт перевірки від 11.05.2011 р. № 13-25-044/0832.
Перевіркою встановлено порушення вимог ст. 30 Закону України «Про оплату праці», а саме проведено виплату заробітної плати натуроплатою у розмірі 100% нарахованої за місяць, замість передбаченої законодавством 30% та порушення вимог ч.1 ст. 115 Кодексу Законів про Працю України, а саме проведено виплату заробітної плати один раз на місяць. Окрім того встановлено, що термін притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 38 Кодексу законів про Працю України минув.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про фермерське господарство» членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства.
Згідно з ст. 27 Закону України «Про фермерське господарство», трудові відносини у фермерському господарстві базуються на основі праці його членів.
Відповідно до вимог ст.3 Кодексу законів про Працю України - законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють з трудовим договором з фізичними особами. Особливості праці членів фермерських господарств визначаються законодавством та їх статутом.
Стаття 252-1. Кодексу законів про Працю України передбачає, що трудовий колектив підприємства утворюють усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством. Згідно ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство»фермерське господарство діє на основі Статуту.
Якщо в статуті фермерського господарства особливості праці членів фермерських господарств не обумовлені, то трудові відносини регулюються на загальних підставах відповідно до чинного законодавства. Тобто у разі відсутності певних норм регулювання трудових відносин в законодавстві та в їх статуті по аналогії застосовуються загальні норми законодавства про працю.
Згідно п.3.2 Статуту фермерського господарства «ОСОБА_2.»засновником і головою господарства є громадянин України ОСОБА_2. Згідно п.3.4 Статуту члени сім'ї та родичі, які бажають стати членами господарства в майбутньому, можуть стати ними лише у разі подання відповідної заяви та після внесення змін до статуту. Членами господарства не є особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом). Згідно п.3.5 статуту членом господарства є ОСОБА_2 (брат). Згідно довіреності ВМА №369983 16.01.2009 року ОСОБА_2 уповноважений головою господарства ОСОБА_2 бути представником господарства.
Пунктом 6.3 Статуту фермерського господарства «ОСОБА_2.»передбачено, що члени господарства мають права і обов'язки особи, що працюють за трудовою угодою, користуються пільгами, згідно із діючим законодавством та його Статутом.
Як вбачається з Статуту фермерського господарства «ОСОБА_2.», такий не містить механізму умов оплати праці його членів.
Закон України «Про оплату праці» визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами. Статтею 8 цього Закону визначено, що держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій.
З аналізу вимог чинного законодавства, суд приходить до переконання, що компетенція Територіальної державної інспекції праці у Львівській області поширюється на перевірку законності виплат заробітної плати.
Щодо вимоги про встановлення наявності чи відсутності повноважень Територіальної державної інспекції праці у Львівській області, а саме чи на підставі Кодексу Законів про Працю України, Закону України «Про оплату праці», положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 50 від 18.01.2003 року до повноважень відповідача належить перевірка законності виплати заробітної плати голові фермерського господарства ОСОБА_2, така вимога позивача не підлягає до задоволення.
З аналізу вимог чинного законодавства та встановлених обставин справи суд приходить до переконання, що дії Територіальної інспекції праці у Львівській області щодо перевірки законності виплати заробітної плати голові фермерського господарства ОСОБА_2 відповідають вимогам чинного законодавства та базуються на передбачених ч.3 ст.2 КАС України принципів, а тому позов Фермерського господарства «ОСОБА_2.»задоволенню не підлягає
Відповідно до ч.3 ст. 2 та до ст. 11 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Щодо судових витрат, то такі у відповідності до вимог ст.94 КАС України не належить стягувати зі сторін спору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
В задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «ОСОБА_2.»до Територіальної державної інспекції праці у Львівській області про встановлення наявності чи відсутності повноважень, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст Постанови виготовлений 25.07.2011 року.
Суддя Гулкевич І.З.
З оригіналом згідно
Суддя Гулкевич І.З.