79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 липня 2011 р. 2а-7981/11/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до судді Львівського окружного адміністративного суду Гулика Андрія Григоровича, суддів Львівського Апеляційного адміністративного суду Ніколіна Володимира Володимировича, Завирухи Олега Богдановича та Любашевського В'ячеслава Полікарповича, за участю третьої особи-Президента України, про визнання дій суддів протиправними -
15 липня 2011 року до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до судді Львівського окружного адміністративного суду Гулика Андрія Григоровича, суддів Львівського Апеляційного адміністративного суду Ніколіна Володимира Володимировича, Завирухи Олега Богдановича та Любашевського В'ячеслава Полікарповича, за участю третьої особи-Президента України, про визнання дій суддів протиправними.
Перевіривши позовну заяву, вважаю, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити з наступних підстав.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просить визнати незаконними дії судді Львівського окружного адміністративного суду Гулика Андрія Григоровича, суддів Львівського Апеляційного адміністративного суду Ніколіна Володимира Володимировича, Завирухи Олега Богдановича та Любашевського В'ячеслава Полікарповича, вчинені під час розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до визнання дій прокуратури Франківського району м. Львова протиправними.
У відповідності до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зі змісту ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Відповідно до ст.ст. 126, 129 Конституції України, судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону і, що вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України. Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в апеляційному і касаційному порядку та прийняття по них судових рішень, належать до сфери правосуддя, і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України.
Рішення суду і дії судді під час підготовки і розгляду справи можуть бути оскаржені в апеляційному та касаційному порядку. Оскарження дій судді шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції чинним законодавством не передбачено.
Однією із конституційних засад судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Законність процесуальних дій і актів суду, вчинених при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю.
Таким чином, в розумінні ч. 1 ст. 2, п.п. 1,7,9 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України судді не є суб'єктами владних повноважень і не здійснюють управлінських функцій.
Скарги на дії чи бездіяльність суддів при розгляді ними судових справ у порядку і передбачених законом випадках, розглядаються посадовими особами, які мають право ініціювати питання про дисциплінарну відповідальність суддів, суб'єктами звернення щодо подання про звільнення суддів за порушення присяги та суб'єктом внесення таких подань та органами, що здійснюють дисциплінарне провадження щодо суддів. Аналогічне тлумачення законодавства містить Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про деякі питання, що виникають у судовій практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів»від 12 червня 2009 року №6, згідно якої суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.
Згідно нормативного припису п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, та беручи до уваги те, що вимоги позивача звернені до органу при здійсненні ним діяльності щодо розгляду та вирішення спорів, яка в забезпечення принципу незалежності не може оспорюватися в судовому порядку, вважаю, що такий позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а відтак, слід відмовити у відкритті провадження у даній справі.
Керуючись ст.ст. 121, 126, 129 Конституції України, ст. ст. 2, 3, 17, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
1.Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до судді Львівського окружного адміністративного суду Гулика Андрія Григоровича, суддів Львівського Апеляційного адміністративного суду Ніколіна Володимира Володимировича, Завирухи Олега Богдановича та Любашевського В'ячеслава Полікарповича, за участю третьої особи-Президента України, про визнання дій суддів протиправними.
2.Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.