< Список >
про повернення позовної заяви
18 липня 2011 року Справа № 1170/2а-2703/11
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Могилан С.В., розглянувши матеріали позовної заяви у справі
за позовом: ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача-1: Міністерства з надзвичайних ситуацій України, 01030, м. Київ, вул. О.Гончара, 55-а
до відповідача-2: Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації, 25006, м. Кіровоград, вул. Декабристів, 8/22
до відповідача-3: Олександрійської міської ради, 28000, м. Олександрія Кіровоградської області, проспект Леніна, 59
третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог: Державне казначейство України, 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 6
про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства з надзвичайних ситуацій України, Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації, Олександрійської міської ради, зазначивши третьою особою Державне казначейство України про:
- визнання неправомірною бездіяльності Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації щодо невиплати відшкодування витрат за куплений будинок з надвірними будівлями;
- визнання неправомірною бездіяльності Міністерства з надзвичайних ситуацій України щодо незабезпечення житлом, в тому числі додатковою житловою площею;
- визнання неправомірною бездіяльності Олександрійської міської ради щодо невзяття на квартирний облік громадян, що потребують поліпшення житлових умов;
- визнання неправомірною бездіяльності Олександрійської міської ради щодо несвоєчасного повідомлення Кіровоградської обласної державної адміністрації про необхідність відшкодування витрат за придбане житло;
- визнання неправомірною бездіяльності Олександрійської міської ради щодо невизначення розміру відшкодування вартості самостійно придбаного житла особами, що переселилися із зони безумовного відселення;
- зобов'язання Міністерства з надзвичайних ситуацій України перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації для відшкодування витрат за куплений житловий будинок з надвірними будівлями в розмірі 77 681,00 грн.;
- зобов'язання Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації виплатити 77 681,00 грн. відшкодування витрат за куплений житловий будинок з надвірними будівлями та перерахувати кошти на поточний рахунок позивача;
- зобов'язання Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації забезпечити сім'ю позивача житловою площею у вигляді двокімнатної квартири житловою площею не менше 27,3 кв. м.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАСУ юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п.2 ч.1 ст.1 КАСУ, адміністративний суд -суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Враховуючи те, що відповідно до ч.1 ст.20 КАСУ, місцевими адміністративними судами є, зокрема, місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди, суд приходить до висновку що спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності як категорія можуть бути підсудними як місцевим загальним судам як адміністративним судам, так і окружним адміністративним судам.
Розподіл же даної категорії спорів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) за предметною підсудністю, тобто відносно розгляду місцевими загальними судами як адміністративними судами або окружними адміністративними судами, здійснюється відповідно до статті 18 КАСУ.
Згідно п.4 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд зауважує, що дана норма не обмежується конкретизацією предмету спору як то визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, його рішень або бездіяльності. Натомість визначає ту обставину, що такий спір повинен бути обов'язково з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позовні вимоги стосуються відшкодування витрат за куплений житловий будинок та забезпечення позивача житлом, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 р. №796-ХІІ.
У відповідності до преамбули Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Забезпечення житлом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначене ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»як соціальна пільга, а тому заявлені позивачем позовні вимоги не підсудні Кіровоградському окружному адміністративному суду.
За п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі наведеного та керуючись п. 3 ч. 1 ст. 18, п. п. 5, 6 ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства з надзвичайних ситуацій України, Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації, Олександрійської міської ради, третя особа Державне казначейство України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії -повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
2. Копію ухвали надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до належного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Роз'яснити позивачу його право звернутися з даним позовом в порядку адміністративного судочинства до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду С.В. Могилан