Постанова від 02.06.2011 по справі 2а-1331/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" червня 2011 р. Справа № 2a-1331/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Біньковської Н.В.

при секретарі судового засідання Прут Ю.А.

за участю:

представників позивача -Воришка Я.Я., Спісак О.В.

представника відповідача -Солонини Р.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську до Управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франкіського міськжитлокомунуправління про стягнення податкового боргу в сумі 1320098,08 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція в м.Івано-Франківську звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів про стягнення податкового боргу в сумі 1320098,08 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач станом на 17.11.2010 року допустив заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в розмірі 973695,57 грн., в тому числі: за основним платежем-599870,00 грн., за штрафними санкціями-157062,12 грн., пеня, що обліковується в картці особового рахунку -141763,72 грн., пеня, що нарахована на суму несплаченого податкового боргу -74999,73 грн.; податку на прибуток в розмірі 259953,95 грн., в тому числі: за основним платежем -1045280,00 грн. (в тому числі нарахованих за результатами перевірок), за штрафними санкціями -95161,91 грн., пеня, що обліковується в картці особового рахунку -32560,11 грн., пеня, що нарахована на суму несплаченого податкового боргу -14951,93 грн.; земельному податку в сумі 73642,76 грн., в тому числі: за основним платежем -60843,68 грн., за штрафними санкціями -60843,68 грн., пеня, що обліковується в картці особового рахунку -1091,11 грн., пеня, що нарахована на суму несплаченого податкового боргу -3318,86 грн.; податку з власників транспортних засобів в розмірі 12711,39 грн., в тому числі: за основним платежем -11721,54 грн., за штрафними санкціями -503,54 грн., пеня, що обліковується в картці особового рахунку -1,18 грн., пеня, що нарахована на суму несплаченого податкового боргу -485,13 грн.; зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 94,41 грн. в тому числі: за основним платежем -92,29 грн., пеня, що нарахована на суму несплаченого податкового боргу -2,12 грн. Загальна сума податкового боргу по платежах до бюджету становить 1320098,08 грн.

Представник позивача у судовому засіданні уточнив позовні вимоги і зазначив, що по податку на додану вартість сума заборгованості за основним платежем становить 597990, 00 грн., а за штрафними санкціями -158942,12 грн. та відмовився від позовних вимог про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги у зміненому вигляді підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та пояснили, що заборгованість відповідача по податкових зобов'язаннях є узгодженою та підлягає стягненню в дохід бюджету.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав частково -позовні вимоги щодо стягнення сум заборгованості за основними платежами, фінансовими санкціями, пені, що обліковується в картці особового рахунку визнав повністю, а в частині стягнення 93757,77грн. пені, що нарахована на суму несплаченого податкового боргу не визнав. Зазначив, що оскільки пеня, що нарахована на суму несплаченого податкового боргу не занесена до картки особового рахунку то не може бути примусово стягнутою.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що Управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франківського міськжитлокомунуправління зареєстроване виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради як юридична особа та взятий на податковий облік як платник податків Державною податковою інспекцією в м.Івано-Франківську, є платником податків та зборів.

Суд у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин та враховуючи період, в якому тривали спірні правовідносини, а також дати нарахування податкових зобов'язань зазначає, що до правовідносин між сторонами підлягають застосуванню норми права, що діяли в часі на момент їх виникнення.

Суд зазначає, що правовідносини з приводу предмету адміністративного позову між позивачем та відповідачем були врегульовані положеннями Законів України „Про систему оподаткування”, „Про плату за землю”, „Про податок на додану вартість”, „Про податок на прибуток”, „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Інструкцією „Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього середовища” в редакції чинній на час їх дії.

Згідно частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем подано до Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську податкові декларації з податку на додану вартість за лютий-липень 2009 року, листопад-грудень 2009 року, квітень-вересень 2010 року, в яких самостійно обчислена сума податкових зобов'язань в загальному розмірі 597990 грн.

Згідно поданих відповідачем позивачу 09.08.2010 року декларації з податку на прибуток підприємства та 15.01.2010 року уточненого розрахунку податкових зобов'язань з податку на прибуток, самостійно визначені позивачем податкові зобов'язання з цього виду податку становлять 14112 грн. Також, відповідачем у відповідності до п.17.2 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” самостійно нараховано суму штрафу, у зв'язку з виправленням помилки в розмірі 698 грн.

21.01.2009 року та 27.01.2010 року відповідач подав позивачу податковий розрахунок земельного податку на 2009 та 2010 роки, відповідно до яких ним розраховано суми вказаних зобов'язань в загальному розмірі 73320,05 на 2009 рік та 77645,93 на 2010 рік. Зазначені самостійно задекларовані зобов'язання відповідач в повному обсязі не сплатив, і податковий борг із земельного податку становить 60843,68 грн.

Також, відповідачем не сплачено 11721,54 грн. самостійно задекларованого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та 92,29 збору за забруднення навколишнього природного середовища, самостійно визначеного згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2010 року.

За наслідками проведених позивачем невиїзних документальних перевірок своєчасності і повноти сплати в бюджет податку на додану вартість позивачем складено акти №11464/15-2 від 22.09.2009 року, № 11150/15-2/05393205 від 18.06.2010 року, якими встановлено порушення відповідачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. За наслідками перевірок позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 22.09.2009 року, №0004211502/0 від 18.06.2010 року якими відповідачу визначені податкові зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 157062,12 грн.

Також, відповідачем у відповідності до п.17.2 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” згідно податкових декларацій з податку на додану вартість №79758 від 19.06.2009 року, №9002511006 від 15.01.2010, №9003869526 від 17.09.2010 року самостійно нараховано суму штрафу, у зв'язку з виправленням помилки на загальну суму 1880 грн.

За результатами проведених невиїзних документальних перевірок своєчасності і повноти сплати в бюджет податку на прибуток позивачем складено акти №4226/15-1/-5393205 від 30.03.2009 року, № 13782/15-1/05393205 від 11.08.2010 року, якими встановлено порушення відповідачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а за результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток складено акт №13783/15-1/05393205 від 11.08.2010 року, яким встановлено заниження податкового зобов'язання. За наслідками перевірок позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення № 0004761501/0 від 07.04.2009 року, № 0013561501/0 від 11.08.2010 року, № 0013571501/0 від 11.08.2010 року якими відповідачу визначене податкові зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 197631,91 грн. (в тому числі 94463, 91 грн. штрафних санкцій).

Крім того, за наслідками проведених позивачем перевірок відповідачу визначено податкові зобов'язання із сплати штрафних санкцій по земельному податку в розмірі 8389,11 грн. та податку з власників транспортних засобів в розмірі 503,54 грн.

Винесені позивачем податкові повідомлення-рішення відповідачем отримані. Представник відповідача та представники позивача в судовому засіданні зазначили, що в порядку адміністративного оскарження та в судовому порядку податкові повідомлення-рішення не оскаржувались, нараховані за результатами перевірок штрафні санкції та податкові зобов'язання є узгодженими.

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Пунктом 5.1 та підпунктом 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до підпункту 16.1.1. пункту 16.1 статті 16 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Як встановлено судом, відповідачу за несвоєчасну сплату зазначених вище податкових зобов'язань та штрафних санкцій, нараховано пеню на загальну суму 93757,77 грн., в тому числі: з податку на додану вартість - розмірі 74999,73 грн., з податку на прибуток - в розмірі 14951,93 грн., з земельного податку - в розмірі 3318,86 грн., з податку з власників транспортних засобів - в розмірі 485,13 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища -в розмірі 2,12 грн.

Крім того, з довідки про борг за платежами, що контролюються органами державної податкової служби і обліковуються в картках особових рахунків від 18.11.2010 року за №584 вбачається, що за відповідачем рахується пеня, яка обліковується по особовому рахунку за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість -в розмірі 141763,72 грн., з податку на прибуток -в розмірі 32560,11 грн., з земельного податку -в розмірі 1091,11 грн., з податку з власників транспортних засобів - в розмірі 1,18 грн., а всього на суму 175416,12 грн.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання -це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Податковий борг (недоїмка) -податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Таким чином, податковий борг відповідача перед позивачем станом на 18.11.2010 року становить 1320098,08 грн..

Податковий борг відповідача підтверджується податковими деклараціями, актами перевірки, податковими повідомленнями-рішеннями, довідкою про борг за платежами, що контролюються органами державної податкової служби і обліковуються в картках особових рахунків від 18.11.2010 року за №584, обліковими картками, які містяться в матеріалах справи.

Оскільки відповідно до п.п.16.1.2 п.16.1, п.п. 16.3.1 п.16.3 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, а нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу, суд вважає доводи представника відповідача щодо безпідставності позовних вимог в частині стягнення 93757,77 грн. пені, необгрунованими.

На виконання ст.6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу надсилались перша та друга податкові вимоги.

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості відповідач суду не надав.

За таких обставин суд дійшов до переконання, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з Управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів податкового боргу в розмірі 1320098,08 грн. є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франкіського міськжитлокомунуправління (ідентифікаційний код 05393205) в дохід бюджету податковий борг в сумі 1320098,08 (один мільйон триста двадцять тисяч дев'яносто вісім) гривень 08 копійок з рахунків Управління по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франкіського міськжитлокомунуправління у банках, обслуговуючих такого платника, та за рахунок готівки, що належить Управлінню по випуску шляхово-будівельних матеріалів Івано-Франкіського міськжитлокомунуправління.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Біньковська Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 07.06.2011 року.