79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
19.07.11 Справа№ 5015/2841/11
За позовом: Самбірського міжрайонного прокурора, в інтересах держави в особі уповноваженого органу, позивача: Самбірської міської ради, м.Самбір Львівської області
до відповідача: Управління ДАІ ГУМВСУ у Львівській області, м.Львів
Про стягнення 52 673,16 грн
Суддя Кітаєва С.Б.
Секретар Стасів І.І.
Представники сторін:
від прокуратури : не з»явився
від позивача - ОСОБА_1 -представник (довіреність №74 від 11.07.11 р), ОСОБА_3 -представник (довіреність №75 від 11.07.11 р)
від відповідача -ОСОБА_2 -представник (довіреність від 08.02.2011 р).
Права та обов”язки, передбачені ст.ст.20,22 ГПК України , представникам сторін роз»яснено. Заяви про відвід судді від сторін не надходили.
Суть спору:
Самбірський міжрайонний прокурор подав на розгляд до господарського суду Львівської області позовну заяву в інтересах держави, в особі уповноваженого органу , позивача: Самбірської міської ради, м.Самбір Львівської області, в якій просить стягнути з відповідача , Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області ( далі -Управління ДАІ ГУМВСУ у Львівській області), м.Львів, 52 673,16 грн. боргу по оренді нежитлових приміщень , які знаходяться за адресою : м.Самбір, вул.Середня, 216 , за період з липня 2008 року по березень 2011 року.
Ухвалою від 27.05.2011 року господарський суд Львівської області порушив провадження у справі за зазначеною позовною заявою та призначив розгляд справи на 29.06.2011 року.
Розгляд справи неодноразово відкладався, про що свідчать ухвали суду від 29.06.2011 року та від 12.07.2011 року.
Як вбачається із змісту позовної заяви, заявлені Прокурором вимоги грунтуються на тому, що на виконання умов договору оренди нерухомого майна №77(2007) від 15 жовтня 2007 року ( копія зазначеного договору долучена до матеріалів справи прокурором) нежитлові приміщення , які знаходяться за адресою м.Самбір , вул..Середня ,216 (загальною площею 300,00 кв.м.) були передані Самбірською міською радою в особі структурного підрозділу -Відділу комунального майна Самбірської міської ради, відповідачу, Управлінню ДАІ ГУМВСУ у Львівській області, в оренду . За умовами договору, відповідач ( орендар) зобов»язався сплачувати орендну плату в розмірі 1500,00 грн кожного місяця до п»ятого числа наступного місяця з врахуванням індексів інфляції. По Акту приймання-передачі від 15.10.2007 р нерухоме майно передано в оренду, в оренді знаходиться по даний час. Однак, в порядку та у строки, встановлені сторонами в договорі оренди, відповідач не провів розрахунку з позивачем за оренду, за період з липня 2008 року по березень 2011 року заборгував 52673,19 грн. орендної плати .
Прокурор у позовній заяві вказав, що Відділ комунального майна Самбірської міської ради являється структурним підрозділом Самбірської міської ради, як виконавчий орган, з метою здійснення повноважень управління майном комунальної власності, його приватизації, відчуження та оренди, створений відповідно до ст.ст.26,54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; виключною компетенцією Самбірської міської ради є затвердження переліку об»єктів комунальної власності міста, які підлягають оренді. Одним із основних завдань є реалізація державної та місцевої політики у сфері управління майном комунальної власності, забезпечення надходження коштів за рахунок продажу, надання в оренду майна, такі доходи являються суттєвим джерелом надходжень як в місцевий бюджет, так і в бюджет України. Несвоєчасне виконання та невиконання відповідачем умов вищезазначеного договору оренди приводить до зменшення фінансових надходжень в бюджет, що веде до заподіяння шкоди інтересам держави. Просить позов задоволити.
З аналогічних мотивів просить задоволити позов Самбірська міська рада.
Відповідач у відзиві, його представники в судових засіданнях, підтвердили факт укладення між УДАІ ГУМВС України та Відділом комунального майна Самбірської міської ради договору оренди №77/2007 від 15 жовтня 2007 року та передачу по акту майна в оренду від орендодавця орендарю. Підтвердили, що договір є чинним станом на даний час, зміни в його умови не вносились, додаткові угоди до цього договору сторонами не укладались. Визнається стороною відповідача, що умовами договору встановлено розмір орендної плати 1500 грн і що сплата її повинна проводитись кожного місяця до п»ятого числа наступного місяця з врахуванням індексу інфляції, однак стверджує , що позивач ,відповідно до договору, повинен був надавати відповідачу рахунки для проведення орендної плати . За відсутності рахунків, УДАІ не мало можливості зареєструвати в державному казначействі заборгованість та провести її оплату. Із врахуванням зазначеного проти позову заперечує у повному обсязі.
Відповідач повідомив також, що на адресу УДАІ не надходили повідомлення від позивача про припинення чи розірвання договору, з причин невиконання зобов»язань за договором оренди стосовно сплати орендних платежів .
Відповідно до ч.1 ст.69 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК) спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.
Із врахуванням положень ч.1 ст.69 ГПК, строків розгляду даної справи, суд вбачає за можливе та необхідне розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст.75 ГПК України.
Судом встановлено.
15 жовтня 2007 року між Відділом комунального майна Самбірської міської ради , в особі в.о. начальника відділу Гавриляка М.М., що діє на підставі Положення про відділ, рішення міської ради , з одної сторони , і іменується «орендодавець»та Управлінням ДАІ ГУМВС України Львівської області, що діє на підставі положення про Управління та іменується надалі «орендар»в особі начальника управління Струса В.М., укладено Договір оренди нерухомого майна №77/2007( надалі -договір).
Відповідно до п.1.1 договору , «орендодавець»здає «орендарю»в строкове платне користування -оренду , наступний об»єкт: нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою м.Самбір , вул..Середня ,216. Загальна площа об»єкта 300,00 кв.м. ( п.1.2). Вартість об»єкта оренди 752000,00 грн ( п.1.3). Кількість поверхів -один (п.1.4). Стан об»єкта оренди -задовільний ( п.1.5). Строк оренди з 15 жовтня 2007 року по 15 жовтня 2008 року ( п.1.6) Відповідно до п.4.2 договору -у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Сторони погодили ( п.1.7 ) , що орендар сплачує орендну плату в розмірі 1500 грн.00 коп. кожного місяця до п»ятого числа наступного місяця з врахуванням на індекс інфляції.
Відповідно до умов в п.1.8 договору -до суми орендної плати не входить плата за електроенергію й інші комунальні послуги.
Розмір орендної плати ( п.1.9) може переглядатися сторонами у випадках передбачених законодавством.
Мета оренди -приміщення надано в оренду для службового використання ( р.11 договору).
Орендодавець за умовами договору зобов»язувався надати об»єкт оренди в належному стані , придатному для використання орендарем ( п.3.1) . Орендар, зобов»язувався використовувати об»єкт оренди винятково за прямим призначенням відповідно до мети оренди (п.п.3.2.1); своєчасно вносити орендну плату ( п.п.3.2.3), тощо.
За умовами договору ( п.4.1) об»єкт оренди вважається переданим в оренду з моменту підписання даного договору. У випадку невиконання умов договору одна із сторін має право на звернення в суд про дострокове розірвання договору ( п.6.1). Цей договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін ( п.7.1). Орендодавець за цим договором має право вимагати дострокове розірвання договору в таких випадках : використання орендарем об»єкта оренди не за умовами договору ; якщо орендар не вніс орендної плати протягом 30 діб з дня закінчення строку платежу ( п.7.2 підпункти : 7.2.1; 7.2.2).
Цей договір ( п.8.2) набирає чинності з моменту підписання.
Сторони підтвердили, що договір оренди нерухомого майна №77/2007 від 15 жовтня 2007 року є чинним станом на даний час; нежитлові приміщення перебувають в оренді відповідача і використовуються для службових цілей орендаря. Сторони підтвердили, що зміни до умов договору ( у встановленому чинним законодавством порядку) не вносились, додаткові угоди до договору не укладались; позивач не вимагав дострокового розірвання договору, у зв»язку із невиконанням орендарем зобов»язань зі сплати орендної плати.
З матеріалів справи вбачається, а сторонами не заперечується, що по Акту від 15 жовтня 2007 року прийому-передачі об»єкту оренди за договором оренди №77/2007 року нерухомого майна від 15 жовтня 2007 року орендодавець передав, а орендар прийняв згідно з умовами договору оренди №77/2007 від 15 жовтня 2007 року у строкове платне користування об»єкт оренди, нежитлове приміщення, розташоване за адресою : м.Самбір, вул.Середня ,216 у задовільному стані.
За період оренди нежитлових приміщень : з липня 2008 року по березень 2011 року позивачем нараховано орендну плату в сумі 53623,95 грн, відповідач лише в липні 2008 року перерахував позивачу 950,76 грн по оренді, заборгованість склала 52673,19 грн. ( розрахунок заборгованості УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області за оренду нежитлового приміщення по вул.Східній,216 в м.Самборі по договору №77/2007 від 15.10.2007 р в матеріалах справи)
Сторона відповідача не заперечує суму заборгованості по орендній платі за спірний період, однак просить відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що за умовами договору оренди нерухомого майна від 15 жовтня 2007 року №77/2007 позивач мав обов»язок виставляти відповідачу рахунки на оплату, але таких дій не вчиняв, а таке перешкоджало УДАІ зареєструвати в державному казначействі заборгованість та провести її оплату.
Однак, такі твердження відповідача не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки за умовами договору оренди позивач не брав на себе обов»язку по виставленню рахунків відповідачу на сплату орендної плати, і від такої події не залежить обов»язок відповідача за договором вносити орендну плату , як і не залежать строки виконання відповідачем зобов»язання по сплаті орендної плати. За умовами договору ( п.1.7) орендар зобов»язався сплачувати орендну плату в розмірі 1500 грн.00 коп. кожного місяця до п»ятого числа наступного місяця з врахуванням індексу інфляції. Тобто, в п.1.7 договору чітко встановлено строк виконання зобов»язання відповідачем по сплаті коштів за користування нерухомим майном, без прив»язки до настання такої події, як виставлення орендодавцем рахунку на оплату. Сторони не вносили змін в п.1.7 договору у встановленому чинним законодавством порядку. Доказів зворотнього суду не надано.
У відповідності до ст.509 ЦК України (ст.173 ГК України) зобов»язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов»язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов»язку.
У відповідності до ст.11 ЦК України, цивільні права та обов»язки виникають, зокрема , із договорів та інших правочинів.
Статтею 174 ГК України визначено, що господарські зобов»язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, а також з угод не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов»язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Згідно ст.175 ГК України майнові зобов»язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов»язання або одностороння зміна його умов не допускаються, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до вимог ст.526 ЦК України ( ст.193 ГК України) зобов»язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов»язання, відповідно до ст.610 ЦК України , є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов»язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов»язанні встановлений строк (термін) його виконання , то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов»язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Аналогічна норма міститься і в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ст.283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Отже, за договором оренди орендодавець передає орендареві за плату майно у користування. Таким чином, оренда завжди є платним договором. Іншою принциповою ознакою оренди саме як господарського договору є визначена мета передачі майна у користування -здійснення орендарем господарської діяльності з використанням цього майна. Відтак, йдеться про передачу майна, що обтяжене певним цільовим призначенням свого використання.
З умов договору №77/2007 від 15 жовтня 2007 року вбачається, що майно передавалась в оренду на платній основі, розмір якої встановлений умовами цього договору, метою передачі майна у користування (оренду) -було використання його відповідачем для службових цілей.
Відповідно до ст.760 ЦК України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні ( неспоживна річ).
Відповідно до ч.1 ст.761 ЦК України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.
За користування майном з наймача справляється плата , розмір якої встановлюється договором найму ( ч.1 ст.762 ЦК ).
Виходячи із положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , в компетенцію Самбірської міської ради входить управління майном, що належить до комунальної власності, тому саме міська рада затверджує , зокрема, перелік об»єктів комунальної власності міста, які підлягають оренді, надання в оренду яких забезпечує виконання завдань з надходження коштів від оренди в бюджет.
За змістом ст.285 ГК України в контексті з вимогами, встановленими ст.18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», за договором оренди орендар зобов»язаний використовувати об»єкт оренди за цільовим призначенням відповідно до договору, використовувати та зберігати орендоване майно відповідно до умов договору, підтримувати об»єкт оренди у справному стані, запобігати його пошкодженню, псуванню, належним чином виконувати всі інші умови договору.
Держава зацікавлена в належній поведінці суб»єктів господарювання, яку вона закріпила в законах та інших нормативно-правових актах.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендар за користування об»єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендодавцями є, зокрема органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Як встановлено, орендар, всупереч вимогам ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», умовам договору №77/2007 від 15 жовтня 2007 року оренди нерухомого майна не вносив орендної плати у встановленому розмірі та у встановлені договором строки, у зв»язку з чим виникла спірна заборгованість.
Згідно ст.599 ЦК України, ст.202 ГК України зобов»язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином.
Відповідачем доказів погашення боргу в сумі 52673,19 грн. не надано.
Заявлені прокурором вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладений обов»язок представляти інтереси держави в суді у випадках визначених законом. Право на звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено п.6 ч.2 ст.20 Закону України «Про прокуратуру», ст.2 ГПК України, рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року. Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах.
Самбірська міська рада у відповідності до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування»є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду м.Самбора та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження органу місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами України. Нежитлові приміщення, що є об»єктом оренди за договором, належать до комунальної власності. Відділ комунального майна Самбірської міської ради - структурний підрозділ Самбірської міської ради, утвореним відповідно до рішення 111 сесії 111 демократичного скликання №12 від 15.12.98 р, зокрема, з метою управління комунальної власності територіальної громади м.Самбора; передачі в оренду, відчуження (приватизації) комунального майна та забезпечення надходження від цього коштів до бюджету.
Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах»означає орган, на який державою покладено обов»язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6,7,13 і та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, фактично є позивачем у справах, порушених за позовною заявою прокурора, і є стороною судового процесу. Цей орган вчиняє процесуальні дії (відповідні функції).
Таким чином, прокурором правомірно визначено у даному позові орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, який є позивачем у справі.
Відповідно до ст.ст.33,34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести і підтвердити належними доказами ті обставини, на яких грунтуються її вимоги чи заперечення на позов.
Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. До обставин, на яких позивач обґрунтовує свої вимоги, відносять обставини, які становлять предмет доказування у справі. Предмет доказування -це сукупність обставин, які необхідно встановити для правильного вирішення справи. У предмет доказування включаються факти матеріально-правового характеру, що є підставою вимог позивача та заперечень відповідача. У предмет доказування включається також факт приводу до позову, який являє собою обставини, що підтверджують право на звернення до суду, тобто факти порушення суб”єктивного права чи охоронюваного законом інтересу позивача.
Позов обґрунтований та підлягає до задоволення.
Судові витрати,відповідно до ст.49 ГПК України, покладаються на відповідача і підлягають стягненню в доход державного бюджету України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.1, 2, 21,32,33,34,36,43,49,75, 82,84,85, 116 ГПК України , суд,-
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2. Стягнути з Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (79053 м.Львів, вулиця Перфецького, будинок 19, код ЄДРПОУ 23312239):
а) на користь Самбірської міської ради (81400 м.Самбір пл.Ринок 1, код ЄДРПОУ 26269805) 52 673,16 грн. заборгованості ;
б) в доход державного бюджету України 526,73 грн. держмита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.
В судовому засіданні 19.07.11 р оголошено вступну та резолютивну частини прийнятого по справі рішення. Повний текст рішення , із врахуванням вихідних днів 23.07.11 і 24.07.11 р, складено 26.07.11 р.
Суддя Кітаєва С.Б.