"12" червня 2008 р.
Справа № 04/121-38.1.
Голова господарського суду Волинської області Кравчук В.О., розглянувши
заяву відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз», м. Луцьк
про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 25.09.2007р.
у справі
за позовом дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ
до відповідача: відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз», м. Луцьк
про стягнення 32382237 грн. 40 коп.
за участю представників:
Козлюк З.Р. -заступник голови правління ВАТ «Волиньгаз» з юридичних питань (дов. від 12.05.2008р. №902/6-3)
Левицька М.І. -фахівець відділу по роботі з борговими зобов'язаннями Волинської філії ДК «Газ України» (дов. №201/10 від 29.12.2007р.)
ВСТАНОВИВ: рішенням господарського суду Волинської області від 25.09.2007р. у справі №04/121-38.1, залишеним без змін Львівським апеляційним господарським судом (постанова від 20.12.2007р.), було постановлено стягнути з відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз», м. Луцьк на користь дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ 25808459,76 грн. інфляційних втрат та 6573777,64 грн. трьох процентів річних, а всього 32382237,40 грн., 25500 грн. в повернення витрат по сплаті державного мита та 118 грн. в повернення витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 20.12.2007р. та рішення господарського суду Волинської області від 25.09.2007р. у справі №04/121-38.1 останнім було видано наказ №04/121-1 від 18.03.2008р.
Відкрите акціонерне товариство «Волиньгаз» звернулось до господарського суду із заявою №1045/6-3 від 04.06.2008р. про відстрочку виконання рішення суду від 25.09.2007р. у справі №04/121-38.1 на п'ять років терміном до 01.06.2013р.
Ухвалою суду від 05.06.2008р. зазначену заяву було прийнято до розгляду та призначено розгляд останньої в судовому засіданні.
В обґрунтування заявлених вимог боржник посилається на існування обставин, котрі ускладнюють та роблять неможливим виконання рішення господарського суду. Зазначеними заявником обставинами та підставами для відстрочки виконання рішення суду на п'ять років виступають перебування товариства «Волиньгаз» у складному фінансово-економічному становищі, збитковість основних видів діяльності (транспортування та постачання природного газу), що спричинена недостатністю існуючих тарифів, котрі не відшкодовують економічно обґрунтованих витрат по здійсненню видів діяльності, відсутність оплат за спожитий природний газ споживачами області, реструктуризація заборгованості населення відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію», що утруднює можливість товариства здійснювати дії щодо погашення заборгованості перед ДК «Газ України» та виконувати рішення господарського суду, перебування майна товариства у податковій заставі.
В судовому засіданні представник відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз» заяву про відстрочку виконання рішення суду на п'ять років підтримав та просить суд задовольнити останню в повному об'ємі.
Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» у запереченнях від 11.06.2008р. №31/10-6895 та представник останньої в судовому засіданні з приводу заяви ВАТ «Волиньгаз» та відстрочки виконання рішення суду заперечили і просять суд в задоволенні останньої відмовити посилаючись при цьому на те, що 23.06.2005р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» котрим передбачені заходи, спрямовані на зменшення або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації та часткової оплати, на строк дії передбаченої Законом процедури (до 01.01.2009р.) зупинено здійснення будь-яких заходів, спрямованих на примусове виконання рішень судів відносно підприємств паливно-енергетичного комплексу, котрим виступає й ВАТ «Волиньгаз» (наказ Міністерства палива та енергетики України №568 від 10.11.2005р.), боржник є підприємством, яке здійснює підприємницьку діяльність та володіє обіговими коштами та активами, на які може бути накладене стягнення, що в свою чергу, усуває обставини, які ускладнюють виконання рішення суду або роблять його виконання неможливим.
Зазначається позивачем в якості заперечень на заяву боржника також те, що ДК «Газ України» забезпечує галузі національної економіки і населення природним газом, тобто в якості державного підприємства виступає об'єктом, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Основна частина газу, яка поставляється споживачам України, особливо промисловим, це газ додатково закуплений НАК «Нафтогаз України» по імпорту, який передається ДК «Газ України» для подальшої реалізації. ДК «Газ України» для безперервного постачання газу споживачам повинна постійно проводити розрахунки за отриманий газ з іноземними постачальниками природного газу, що нерозривно пов'язано з оплатою вартості газу вітчизняними споживачами на користь ДК «Газ України». Несплата боргів перед іноземними постачальниками газу може потягнути за собою зупинення постачання природного газу на територію України. Відсутність коштів у ДК «Газ України», як наслідок, може призвести до неможливості придбати природний газ для забезпечення потреб всіх споживачів в межах України, в тому числі, придбати в майбутньому природний газ для його подальшої реалізації на території Волинської області, зокрема, і для ВАТ «Волиньгаз».
Розглянувши заяву відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз», додатково представлені представником останнього в судовому засіданні документи, заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, господарський суд прийшов до висновку, що заява про відстрочку виконання рішення суду підлягає до часткового задоволення, зокрема, з наступних підстав:
У відповідності до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Як відображено положеннями чинного законодавства України та вбачається з представлених суду документів і матеріалів, пояснень представника відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз», статтею 12 Господарського кодексу України визначено, що держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм, програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Серед основних засобів регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів. Державне регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до ст. 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. базується на принципах: відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Цим же Законом передбачено, що центральні органи виконавчої влади несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їх повноважень. У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов'язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету. Частиною 3 статті 5 цього Закону визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань регулювання електроенергетики формує в межах своєї компетенції державну політику щодо встановлення цін на електроенергію і природний газ, тарифів на їх транспортування та постачання підприємствам і організаціям, які виробляють та надають житлово-комунальні послуги населенню.
В Україні таким органом виступає Національна комісія з питань регулювання електроенергетики, яка діє на підставі Указу Президента України від 21.04.1998р. №335/98, котрим і було затверджено «Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України».
Єдиний методологічний підхід до встановлення тарифів на транспортування та постачання природного газу для підприємств з газопостачання та газифікації був визначений НКРЕ України і затверджений постановою НКРЕ України від 04.09.2002р. №983 «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на транспортування та постачання природного газу для підприємств з газопостачання та газифікації». У відповідності до п. 1.5 «Методики розрахунку тарифів на транспортування та постачання природного газу для підприємств з газопостачання та газифікації» тарифи, визначені останньою, повинні забезпечувати підприємствам з газопостачання та газифікації: покриття економічно обґрунтованих витрат виробництва; отримання передбаченого планом прибутку, достатнього для забезпечення нормальної виробничо-господарської діяльності; сплату всіх податків, обов'язкових платежів та бюджетних відрахувань відповідно до чинного законодавства України.
Пунктами 7.3-7.4 «Методики розрахунку тарифів на транспортування та постачання природного газу для підприємств з газопостачання та газифікації» передбачено, що підприємство з газопостачання та газифікації має право звернутися до НКРЕ раніше встановленого строку з проханням про перегляд тарифів у випадку зміни обсягів транспортування або постачання природного газу, зміни нормативно-правової бази чи інших обґрунтованих причин, що призвело до зменшення рівня рентабельності або збитковості надання послуг, за умови, що воно може обґрунтовано довести потребу такого перегляду. Перегляд тарифів за заявою підприємства з газопостачання та газифікації проводиться при обґрунтуванні необхідності такого перегляду у разі наявності хоча б однієї з таких умов: наявності збитків від здійснення ліцензованого виду діяльності; зміни обсягів транспортування або постачання природного газу, врахованих при розрахунку тарифів на базовий період, більше ніж на 5%; зміни витрат на здійснення ліцензованої діяльності з транспортування та постачання природного газу, якщо це призводить до зміни тарифів більше ніж на 5% від затвердженого рівня.
Враховуючи викладені положення НКРЕ України за результатами звернень ВАТ «Волиньгаз» переглядала встановлені тарифи на транспортування та постачання природного газу. З приводу існування даної ситуації ВАТ «Волиньгаз» зверталось до НАК «Нафтогаз України» та ДК «Газ України». Ліцензіатом впродовж 2006 року було надіслано до НКРЕ України ряд звернень з розрахунками щодо перегляду тарифу на постачання природного газу.
Крім того при розрахунку витрат на оплату праці НКРЄ застосувало чисельність працівників за минулі роки, яка є меншою ніж фактична, а також не передбачалось збільшення чисельності на обслуговування нововведених газових об'єктів, збільшення протяжності газопроводів, кількості газифікованих будинків та квартир, нововстановлених приладів обліку газу. Відповідно чисельність, яка застосовувалась НКРЕ для визначення вищевказаних витрат складає 55,6% від необхідної для забезпечення безаварійної експлуатації газових систем Волинської області та безперебійного постачання природного газу споживачам, тобто нормативної чисельності працівників товариства на 2008 рік.
У зв'язку з тим, що в затверджених тарифах середньомісячна заробітна плата передбачена на 35,71% нижче від фактичної середньогазузевої заробітної плати та затверджена чисельність працівників не відповідає фактичній, а тим більше нормативній (в той час, коли рівень укомплектованості працівниками складає близько 55,3%), у товаристві «Волиньгаз» створюється кризова ситуація, а це ставить під загрозу безаварійне постачання природним газом споживачів області.
У зв'язку із збільшенням вартості природного газу та іншими факторами (природні явища, збільшення приладів обліку газу та інші) обсяги споживання газу всіма категоріями споживачів по Волинській області скорочуються. З пояснень сторони вбачається, що ВАТ «Волиньгаз» впродовж 2007 року протранспортувало 635,745 млн. куб.м. природного газу, що на 42,594 млн. м. куб менше ніж у 2006 році або на 6,3%. В тому числі по населенню на 32,563 млн. куб.м. або на 9,2%, по бюджетних організаціях на 3,101 млн. куб.м. або на 12,7%, по комунально-побутових підприємствах більше на 2,7 млн. куб.м. або на 16,6%, по промислових підприємствах більше на 8,899 млн. куб.м. або на 7,7%. Фактичні обсяги по постачанню природного газу за 2007 рік по ВАТ «Волиньгаз» становлять 354,579 млн. куб.м., що на 35,464 млн. куб.м. менше ніж у 2006 році або на 9,1%, в тому числі по населенню на 32,563 млн. куб.м. або на 9,2%, по бюджетних організаціях на 3,101 млн. куб.м. або на 12,7%, по промислових підприємствах та інших споживачах збільшення на 0,2 млн. куб.м. або на 1,8%. Очікувані обсяги у 2008 році протранспортованого газу становитимуть 640,0 млн. куб.м., поставленого -368,80 млн. куб.м.
При цьому витрати товариства, безпосередньо пов'язані з обслуговуванням та експлуатацією систем газопостачання і споруд на них є умовно постійними, а також збільшуються за рахунок росту цін на паливно-мастильні та інші матеріали.
Тариф на транспортування природного газу затверджений на 2007 рік виходячи з обсягів транспортування у кількості 700 млн. куб.м проти фактичного обсягу за 2007 рік у кількості 635,745 млн. куб.м, що відповідно менші: у 2007 році -на 64,255 млн. куб.м, або на 9,2%. Тариф на постачання природного газу затверджений на 2007 рік виходячи з обсягів постачання у кількості 410 млн. куб.м проти фактичного обсягу за 2007 рік у кількості 354,579 млн. куб.м, що відповідно менші: у 2007 році - на 55,421 млн. куб.м, або на 15,63%.
Незважаючи на тенденцію скорочення обсягів, НКРЕ в затверджених тарифах завищувало останні, так в затвердженому тарифі на 2007 рік обсяг транспортування природного газу прийнято в розмірі 700 млн. куб.м., що вище за фактичні 2006 року і більше майже на 9,2% очікуваних за 2007 рік обсягів по товариству, обсяг постачання природного газу прийнято в розмірі 410 млн. куб.м., що більш на 11,17% очікуваних за 2008 рік обсягів по товариству. При перегляді тарифів, як з 1 липня 2007 року, так із січня 2008 року НКРЕ не бралось до уваги значне зменшення обсягів транспортування і постачання природного газу.
За рахунок зменшення фактичних обсягів протранспортованого і поставленого природного газу відносно затверджених НКРЕ в тарифах на транспортування та постачання газу товариство в 2008 році при діючих тарифах можливо недоотримає доходів без податку на додану вартість 6,383 млн. грн., що, в свою чергу, може спричинити його збиткову діяльність.
У зв'язку із зазначеною ситуацією суд вважає, що ВАТ «Волиньгаз» на даний час знаходиться в скрутному фінансовому становищі і не може на даний момент повністю розрахуватися з постачальниками природного газу, зокрема, з ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», а також іншими контрагентами.
З пояснень представника ВАТ «Волиньгаз» вбачається також невиконання зі сторони ДК «Газ України» та інших суб'єктів паливно-енергетичного комплексу своїх зобов'язань перед товариством по сплаті послуг з транспортування природного газу для промислових та комунально-побутових підприємств регіону. Ці обставини безпосередньо пов'язані із відсутністю оплат за спожитий природний газ споживачами області. За даними заявника станом на 01.06.2008р. дебіторська заборгованість споживачів області по оплаті поставленого та спожитого природного газу складає 14 744 720 грн.
Частина заборгованості населення області реструктуризована відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію» від 20.02.2003р., що в свою чергу, також утруднює можливість товариства здійснювати дії щодо погашення існуючої заборгованості перед ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» та виконувати рішення господарського суду, виконання котрого просить відстрочити боржник.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів основним видом діяльності ВАТ «Волиньгаз» є безперебійне постачання природного газу підприємствам народного господарства та населенню шляхом розподілення газоподібного палива системою трубопроводів, а відтак кошти на рахунок товариства надходять лише після повного розрахунку відповідних споживачів, такий розрахунок не проводиться вчасно та в повному об'ємі. Наявність даних обставин не сприяє поліпшенню фінансового стану, але й вводить товариство у скрутне фінансове становище, створює перешкоди для погашення останнім існуючої заборгованості.
Крім того, як вбачається з долучених до заяви документів (довідка від 04.06.2008р. №1046/63) майно ВАТ «Волиньгаз» на загальну суму 4701851,70 грн. на даний час перебуває у податковій заставі.
Відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005р. №2711, відкрите акціонерне товариство «Волиньгаз» віднесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу (номер особового запису 0203), які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до цього Закону.
Згідно з п. 3.7. ст. 3 цього Закону, на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження». На даний момент товариство-боржник не може виконати рішення господарського суду добровільно в повному обсязі згідно постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження. Примусове стягнення призведе до негативних наслідків для підприємства, метою діяльності якого є безаварійне та безперебійне забезпечення споживачів Волинської області, яких воно обслуговує природним і зрідженим газом.
Разом з тим, Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» чітко передбачає заходи, спрямовані на зменшення або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації та часткової оплати, на строк дії передбаченої Законом процедури (до 01.01.2009р.) зупиняє здійснення будь-яких заходів, спрямованих на примусове виконання рішень судів відносно підприємств паливно-енергетичного комплексу, котрим виступає й ВАТ «Волиньгаз».
Однак, предметом спору у справі №04/121-38.1 виступало стягнення з відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз» на користь дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» 25808459,76 грн. інфляційних втрат та 6573777,64 грн. трьох процентів річних, а всього 32382237,40 грн., рішенням господарського суду від 25.09.2007р. вказані позовні вимоги було задоволено та постановлено стягнути з відповідача на користь позивача зазначені суми інфляційних втрат та процентів річних.
Визначені суми у відповідності до положень чинного законодавства України не відносяться до суми основної заборгованості по оплаті природного газу, є похідними від суми боргу, хоча підлягають до сплати чи до відповідного стягнення у встановленому порядку.
За таких обставин господарський суд вважає, що положення Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» в частині передбачених заходів щодо зменшення або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації та часткової оплати не поширюються на відносини сторін, які виникли в даному випадку, в аспекті розгляду справи №04/121-38.1 та стягнення сум інфляційних нарахувань і процентів річних.
Разом з тим суд вважає, що з клопотання заявника про відстрочку виконання рішення суду вбачається така підстава для відстрочки виконання рішення, як велика кредиторська та дебіторська заборгованість, зростання тарифів та зменшення прибутків товариства, та, як наслідок, важке фінансове становище останнього, котре, в свою чергу, ускладнює виконання рішення суду у встановленому порядку.
В підтвердження викладеного заявником поруч із зазначенням цих обставин, в підтвердження скрутного фінансового становища товариства подано суду баланс та звіти про фінансові результати за різні періоди 2007 року, довідки про перебування майна товариства на загальну суму 4701851,70 грн. у податковій заставі, довідки про стан загальної дебіторської заборгованості споживачів області за поставлений природний газ в сумі 14744720 грн., з яких 13318550 грн. заборгованість населення, 866460 грн. заборгованість промислових споживачів, 559710 грн. заборгованість бюджетних установ за постачання природного газу. Вказані документи та визначені заявником обставини приймаються судом до уваги в якості належних доказів наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення суду від 25.09.2007р. у справі №04/121-38.1, та виступають підставою для відстрочки виконання вказаного рішення суду в аспекті положень статті 121 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Заяву відкритого акціонерного товариства «Волиньгаз» задовольнити частково.
2. Виконання рішення господарського суду Волинської області від 25.09.2007р. у справі №04/121-38.1 відстрочити до 01.01.2010р.
Голова господарського суду
Волинської області В.О. Кравчук