Постанова від 11.07.2011 по справі 2030/2-а-1579/11

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Справа № 2030/2-а-1579/11

Категорія 43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2011 р. м. Первомайський Харківської області

в складі:

головуючого -судді Росоха А.В.

при секретарі - Пушкар Т.О.

за участю позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 представника відповідача ОСОБА_4, представників третьої особи -Первомайське комунально-виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Харківської області Бондар Л.М., Першиної Н.І., Лєдєньової С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайський Харківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області, третя особа Первомайське комунально-виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Харківської області про визнання не чинним рішення Первомайського міськвиконкому № 355 від 29 грудня 2010 року „Про затвердження тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення”, суд -

ВСТАНОВИВ:

До Перавомайського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом звернулись ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської, про визнання не чинним рішення Первомайського міськвиконкому № 355 від 29 грудня 2010 року „Про затвердження тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення”. Свій позов мотивують тим, що спірне рішення ухвалене з порушенням діючого законодавства України, а саме у відповідача по справі не було компетенції щодо прийняття такого рішення та були істотні порушення порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Крім того, були порушені положення вимог Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” в частині аналізу прийнятого регуляторного акту, а саме впливу на права та обов'язки фізичних та юридичних осіб, що може привести до тяжких матеріальних наслідків для мешканців міста Первомайський та інших споживачів.

В судовому засіданні позивачі підтримали заявлені позовні вимоги посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, до суду надала письмові заперечення.

Представники третьої особи - Первомайське комунально-виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Харківської області заперечували проти задоволення позовних вимог та повністю підтримали позицію представника відповідача по справі.

Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Так, відповідно до п. „а”, п.п. 2, ст. 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.

Відповідно до ст. 19 ЗУ „Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України” Національна комісія регулювання електроенергетики України виконує функції державного регулювання у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення до закінчення процесу формування Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України.

Відповідно до ст. 6 ЗУ „Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України”, Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Відповідно до ПКМУ від 11 серпня 2010 року № 760 „Деякі питання державного регулювання ринку комунальних послуг” внесено зміни до ПКМУ від 14 листопада 2000 року № 1698 і від 13 травня 2009 року № 464 відповідно до яких у пункті 9 у графі „Орган ліцензування” переліку органів ліцензування, затвердженого ПКМУ від 14 листопада 2000 року № 1698, слово „Мінжитлокомунгосп” замінено словами „Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг”.

Відповідно до п. 9 ПКМУ від 14 листопада 2000 року № 1698 органом ліцензування виду господарської діяльності -централізоване водопостачання та водовідведення, є Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації.

Відповідно до п. 1.4 „Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення”, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 01 березня 2001 року за № 183/5374, Мінжитлокомунгосп, який здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання, що надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання та водовідведення не менше ніж ста тисячам фізичних осіб або системи централізованого водопостачання та водовідведення яких розташовані на території двох або більше областей, а також спільних підприємств та підприємств з іноземними інвестиціями.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які здійснюють ліцензування діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення суб'єктів господарювання, що провадять її у межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до ст. 19 ЗУ „Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України” до встановлення Національною комісією регулювання електроенергетики України тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення діють тарифи, що встановлені відповідно органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Як встановлено в судовому засіданні ліцензування діяльності Первомайського комунально-виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Харківської області здійснила Обласна державна адміністрація Харківської області, що підтверджується ксерокопією ліцензії Серії АВ за № 391268.

Крім того, згідно довідки відділу статистики у Первомайському районі Головного управління статистики у Харківській області чисельність населення станом на 01 січня 2011 року складає: Первомайська міськрада 31 587 осіб у тому числі м. Первомайський 31206 осіб, Первомайський район 17150 осіб.

Таким чином, тарифи на послуги з водовідведення та водопостачання на території міста Первомайський Харківської області затверджують органи місцевого самоврядування відповідно до положень ст. 28 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні”.

Також, позиція позивачів щодо порушення вимог ЗУ „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” спростовується наявними у справі доказами. Так, відповідно до ст. 9 ЗУ „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” кожен проект регуляторного акту оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

Відповідно до ст. 13 ЗУ „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та змін до нього оприлюднюється шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності -у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет. Так, відповідачем по справі дані положення вимог Закону були дотримані в повному обсязі, що підтверджується наявними у справі доказами, а саме 27 листопада 2010 року в Первомайській міськрайонній газеті „Знамя труда” № 94 було опубліковано проект рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області. Крім того, в цьому номері газети було опубліковано повідомлення про те, що проект рішення та Аналіз регуляторного впливу буде розміщений на сайті м. Первомайський www.pervomayskiy.kharkov.ua, що відповідає вимогам вищезазначених норм Закону (а.с. 169). Відповідно до ст. 9 ЗУ „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу. Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту.

Як встановлено в судовому засіданні, розробником проекту було встановлено місячний термін протягом якого можуть бути подані зауваження та пропозиції фізичними чи юридичними особами або їх об'єднаннями. У визначений строк надійшло лише одне звернення з пропозицією негайно зупинити розгляд проекту регуляторного акту та затвердження нових тарифів з водопостачання та водовідведення до розробки заходів, які дозволять зупинити збільшення тарифів. Дані пропозиції розглянуті та в їх задоволенні відмовлено. Інших пропозицій до розробника проекту рішення не надходило. Запрошення міського голови щодо прийняття участі в зборах по обговоренню тарифів судом до уваги не береться, оскільки у останнього відсутній обов'язок брати участь в таких обговореннях. Лист від 02.12.2011 року від ОСОБА_3 про можливість надання приміщення для проведення зборів, міським головою був розглянутий, приміщення було надано. Офіційне звернення ініціативної групи зафіксовано лише 12.01.2011 року, тобто після спливу терміну на подачу своїх зауважень і пропозицій.

Також, позиція позивачів, щодо порушення порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення щодо економічно необгрунтованих тарифів спростовується наявними у справі доказами, а саме відповідно до висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області № 2399 від 01 жовтня 2010 року щодо розрахунку економічно обгрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг (а.с. 160, 161), розрахунки планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для населення, бюджетних та інших споживачів м. Первомайський Харківської області є економічно обгрунтованими. Відповідно до п. 52 ПКМУ від 12 липня 2006 року № 959 „Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення” висновок щодо розрахунків економічно обгрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.

Крім того, Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, проаналізувавши проект рішення в частині порядку формування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення на відповідність положенням Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого ПКМУ № 959 від 12 липня 2006 року надало висновок , що зауважень в частині порядку формування вищезазначених тарифів у територіального відділення не має. Дані висновки не ким не оспорювались та не скасовувались.

Таким чином, все вищезазначене дає підстави суду зробити висновок про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись п. „а”, п.п. 2, ст. 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 6, 19 ЗУ „Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України”, 9, 13 ЗУ „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, ПКМУ від 11 серпня 2010 року № 760 „Деякі питання державного регулювання ринку комунальних послуг”, п. 9 ПКМУ від 14 листопада 2000 року № 1698, п. 1.4 „Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення”, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 01 березня 2001 року за № 183/5374, ст.ст. 11, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області, третя особа Первомайське комунально-виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Харківської області про визнання не чинним рішення Первомайського міськвиконкому № 355 від 29 грудня 2010 року „Про затвердження тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення”.

Постанова може бути оскаржена в Харківській апеляційний адміністративний суд через Первомайський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.

Суддя