ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 34/42208.06.11
а скаргою (відповідача у справі) Товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія-Капітал»
на дії підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві
у справі № 34/422
За позовомПублічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний Банк»
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Австрія-Капітал»
простягнення 1 092 604,13 дол. США
Суддя Сташків Р.Б.
Представники сторін:
від позивача -ОСОБА_1 представник за дов. №1527 від 16.06.2010;
від відповідача (скаржника) -ОСОБА_2., представник за дов. б/н від 18.05.2011;
від ВДВС -не з'явився.
У червні 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Всеукраїнський Акціонерний Банк», правонаступник якого є Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський акціонерний банк», звернулось до Господарського суду м. Києва із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія-Капітал»заборгованості в сумі 1 092 604,13 дол. США за кредитним договором №485 від 14.09.2007.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 26.08.2009, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.12.2009, позов задоволено частково та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія-Капітал»на користь Банку 800 000 доларів США строкової заборгованості за кредитом, 4 033,33 доларів США строкової заборгованості по процентах за користування кредитом, 45 116,15 доларів США простроченої заборгованості по процентах за користування кредитом, 2 477,67 доларів США пені за простроченими процентами, 24 000 доларів США штрафу, за порушення умов п.3.3.5 Кредитного договору, 3 350,85 доларів США витрат по сплаті державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
22.06.2010 на виконання рішення Господарського суду м. Києва від 26.08.2009, залишеного без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.12.2009 у справі №34/422, яка набрала законної сили 22.12.2009 видано наказ.
21.04.2011 до канцелярії суду надійшла скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія-Капітал»(далі -Товариство) на дії (бездіяльність) підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві (далі -ВДВС) щодо неприйняття рішення (постанови) про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з ліквідацією боржника, в якій заявник просив:
- зобов'язати ВДВС закінчити виконавче провадження №24051861, відкрите 24.01.2011 на підставі наказу Господарського суду м. Києва від 22.06.2010 №34/422, про що винести відповідну постанову;
- зняти арешт накладений на майно, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Автрія-Капітал»та/або інші заборони обтяження активів включаючи арешт банківських рахунків Товариства;
- передати нарочним або поштовим повідомленням Голові ліквідаційної комісії Товариства -Бондаренку Олегу Андрійовичу АДРЕСА_1 виконавчий документ -наказ №34/422, виданий господарським судом м. Києва 22.06.2010;
- копію постанови про закінчення виконавчого провадження та зняття арешту з майна Товариства направити УДАІ МВС України в м. Києві, БТІ м. Києва, Державній нотаріальній конторі, у відповідні банківські установи.
Ухвалою суду від 22.04.2011 розгляд скарги було призначено на 23.05.2011.
Ухвалою суду від 23.05.2011 відкладено розгляд справи на 06.06.2011.
06.06.2011 судом оголошено перерву до 08.06.2011.
Представник ВДВС на призначене судове засідання не з'явився, хоча про дату та час його повідомлений належним чином, що підтверджується оригіналом повідомленням про вручення поштового відправлення за №01030 15650412 від 30.05.2011.
Розглянувши скаргу, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується скарга, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, господарський суд міста Києва вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
24.01.2011 старшим державним виконавцем ВДВС Григорян О.Г. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №24051861, якою зобов'язано боржника добровільно виконати рішення суду у строк до 30.01.2011 та постановлено, що при невиконанні рішення в наданий для добровільного виконання строк виконати його в примусового порядку зі стягненням з боржника виконавчого збору та витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій.
Скарга мотивована тим, що Товариство знаходиться в стадії припинення шляхом його ліквідації, а це є правовою підставою для закінчення виконавчого виконання і передачі виконавчого документа Голові ліквідації комісії.
Так, 2 березня 2011 загальними зборами учасників Товариства (протокол №02/03 від 02.03.2011) було вирішено, зокрема:
- ліквідувати Товариство;
- призначити Головою ліквідаційної комісії Товариства одноособово, Бондаренка Олега Андрійовича. Місцезнаходження ліквідаційної комісії Товариства: 03022, м. Київ, вул. Козацька, буд. 122;
- доручити Голові ліквідаційної комісії ліквідувати (припинити) Товариство. Визначити, що Голова ліквідаційної комісії має завершити процесі ліквідації Товариства у строк до 01.09.2011. Голова ліквідаційної комісії у триденний строк повинен помістити в офіційній пресі публікацію про ліквідацію Товариства у відповідності до правил встановлених ст.58 ГК України. Визначити, що Голова ліквідаційної комісії повинен завершити прийом претензій, вимог кредиторів протягом двох календарних місяців, з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Голові ліквідаційної комісії провести роботу щодо стягнення дебіторської заборгованості Товариства у строк до 10.07.2011. Голові ліквідації комісії провести інвентаризацію майна, оцінити наявне майно Товариства, розрахуватися із кредиторами та подати ліквідаційний баланс на затвердження загальних зборів учасників Товариства у строк до 10.07.2011;
- Уповноважити Голову ліквідаційної комісії Товариства -Бондаренка О.А., або уповноважену ним особу, здійснити всі необхідні дії пов'язані з ліквідацією, передбачені чинним законодавством України.
Як встановлено у п.13.4 Статуту Товариства, затвердженого загальними зборами учасників Товариства, протокол №23/06-08 від 25.06.2008, у новій редакції ліквідація Товариства проводиться призначеною ним ліквідаційною комісією, а у випадках банкрутства та припинення діяльності Товариства за рішенням суду чи господарського суду -ліквідаційною комісією, призначеною цими органами. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути покладено на орган управління суб'єктами, що ліквідується, якщо це не заборонено законом.
Частиною 2 статті 97 ЦК України визначено, що органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з 8.1 Статуту Товариства, його Вищим органом управління діяльністю є Загальні збори його учасників. Вони складаються з учасників або призначених ними представників.
До виключної компетенції Загальних зборів учасників Товариства належать, зокрема прийняття рішення про припинення діяльності Товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу (п.8.2 Статуту Товариства).
В свою чергу, виконавчим органом Товариства є директор (п.п.8.11.1 п.8.11 Статуту), на посаду якого, згідно протоколу загальних зборів учасників Товариства №30/8 було призначено Бондаренко О.А., і на якого, згідно положень Статуту Товариства не покладено прав вчиняти дії, пов'язані з призначенням ліквідаційної комісії Товариства (п.8.11-8.13 Статуту).
Згідно статті 104 ЦК України та статті 59 ГК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання визначений статтею 60 ГК України.
Так, ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений ГК України. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Аналогічна норма міститься у частині другій статті 105 ЦК України.
Механізм визначення членів комісії по припиненню юридичної особи, згідно з положеннями Статуту Товариства було покладено саме на Загальні збори учасників цього Товариства, на засіданні яких, що відбулись 2 березня 2011 року були присутні представники учасників, що у сукупності володіють 100% голосів, а саме:
- ТОВ «Калісто Трейд»в особі Олени Овчарової -Член Правління, що має частку у статутному капіталі Товариства у розмірі 99,29% від статутного капіталу Товариства, що дорівнює 2 881 744 грн., та
- Частка у розмірі 0,63% від Статутного капіталу Товариства, що дорівнює 20 500 грн. належить ЗАТ «Браклі».
Проте, загальними зборами учасників Товариства не призначено склад ліквідаційної комісії для здійснення ліквідації підприємства, а призначено лише Голову ліквідаційної комісії.
Крім того, суд зазначає, що частиною 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема такі відомості щодо юридичної особи: дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо);
За наданого боржником Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виданого станом на 03.03.2011, вбачається, що відомості про комісію з припинення Товариства -відсутні.
9 березня 2011 року Товариство заявило про закінчення виконавчого провадження, шляхом подачі до ВДВС відповідної заяви від 04.03.2011 № 04/03.01. Даний факт підтверджується штамповим відбитком, який засвідчує прийняття органом ВДВС даного документу 09.03.2011 за вх. № 1729/20.01.30.
На підставі викладеного, заявник заявив про необхідність:
1) закінчити виконавче провадження (ВП № 24051861 від 24.01.2011) відкрите на підставі наказу № 34/422 виданого 22.06.2010, про що винести відповідну постанову;
2) зняти арешт накладений на майно, що належить Товариству та/або інші заборони обтяження активів Товариства (код ЄДРПОУ 33052511), про що винести відповідну постанову;
3) передати нарочним або поштовим повідомленням Голові ліквідаційної комісії Товариства - Бондаренку О.А. виконавчий документ - наказ № 34/422, виданий Господарським судом міста Києва 22.06.2010;
4) копію постанови про закінчення виконавчого провадження та зняття арешту з майна Товариства направити УДАІ МВС України в місті Києві, БТІ м. Києва, державній нотаріальній конторі.
Тобто стає очевидним, що в день винесення постанови старшого державного виконавця ВДВС про арешт коштів боржника №807/7, яка була затверджена начальником підрозділу примусового виконання рішень ВДВС щодо накладення арешту на кошти, що належать Товариству в межах суми боргу 7 006 079,66 грн., боржник звернувся до ВДВС з заявою про закінчення виконавчого провадження.
Частиною 2 статті 67 Закону України «Про виконавче провадження», у редакції чинній на момент звернення заявника до органів ВДВС, визначено, що у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі надходження виконавчого документа до ліквідаційної комісії (ліквідатора) арешт з майна боржника знімається за постановою державного виконавця, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Виходячи із приписів частини четвертої статті 91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення такої особи, тобто саме з моменту втрати юридичною особою цивільної правоздатності юридична особа є такою, що припинилася.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що підстав не виносити постанову старшому державному виконавцю ВДВС про арешт коштів боржника 09.03.2011, в день здачі в канцелярію ВДВС заяви про закінчення виконавчого провадження ВП №24051861 не було, позаяк останній не міг передбачити надходження відповідної заяви.
З 09.03.2011 Закон України «Про виконавче провадження»діє в іншій редакції, проте вищезазначені норми знайшли своє відображення в ньому. А саме, стаття 49 цього Закону передбачає, що виконавче провадження підлягає закінченню, зокрема у разі смерті або оголошення померлим стягувача чи боржника, визнання безвісно відсутнім боржника або стягувача, ліквідації юридичної особи-сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва (п.3); передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії (або ліквідатору) у разі ліквідації боржника - юридичної особи (п.67).
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про виконавче провадження» у разі ліквідації боржника -юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі надходження виконавчого документа до ліквідаційної комісії (ліквідатора) арешт з майна боржника знімається за постановою державного виконавця, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що у разі якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом.»
Разом з тим, зважаючи на те, що станом на день винесення цієї ухвали, Товариство є таким, що не ліквідоване та перебуває в процесі припинення, і законодавцем не передбачено строку, протягом якого ВДВС має направити виконавчий документ ліквідаційній комісії Товариства для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку, доводи скаржника визнаються судом недоведеними, а тому задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку відмовити у задоволені скарги відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 86, 1212 ГПК, суд
У задоволенні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Австрія-Капітал»на дії (бездіяльність) підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві щодо неприйняття рішення (постанови) про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з ліквідацією боржника відмовити.
Копію ухвали надіслати сторонам та Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві.
Суддя Сташків Р. Б.